Junija letos so koalicijski poslanci sprejeli novelo Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero so preoblikovali dopolnilno zdravstveno zavarovanje v obvezni zdravstveni prispevek, s čimer so državljanom naložili nov davek.
Poslanka Jelka Godec je na ministra za finance Klemna Boštjančiča naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z obveznim zdravstvenim prispevkom.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani minister,
junija letos so koalicijski poslanci sprejeli novelo Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero so preoblikovali dopolnilno zdravstveno zavarovanje v obvezni zdravstveni prispevek, s čimer so državljanom naložili nov davek.
V 48. členu novele zakona je navedeno, da je višina obveznega zdravstvenega prispevka 35 eurov za posamezni koledarski mesec ne glede na število dni zavarovanja v koledarskem mesecu, da gre za enotni znesek je v razpravi ob sprejemanju novele poudarilo tudi več koalicijskih poslancev:
- Poslanec Levice Miha Kordiš je dejal: »Kot veste, gre za dolgoletno programsko točko Levice, ki se pa ne zaustavlja pri zgolj prenosu položnic iz komercialnih zdravstvenih zavarovalnic na javno zdravstveno blagajno, marveč govori o dejanski ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To pa lahko izpeljemo samo na en in en sam način, kar je prenos dopolnilnega zavarovanja v obvezno, torej, da teh krivičnih 35 evrov enakih položnic za vse pretočimo v, če ne progresivno, pa vsaj proporcionalno obremenitev glede na ekonomsko moč posameznika.«
- Poslanka Socialnih demokratov Bojana Muršič je dejala: »Skratka, mi si želimo solidaren sistem po določeni lestvici, tako da tisti, ki imamo več, da več prispevamo …«
- Poslanka Gibanja Svobode Tamara Kozlovič je dejala: »Obenem naj dodam, da člen v prvem odstavku in v drugem odstavku jasno določa, da govorimo o celotnem obveznem zdravstvenem zavarovanju, torej ne samo o tem obveznem zdravstvenem prispevku, tem tako imenovanem pavšalnem znesku, ki ga naša novela predvideva.«
Po drugi strani pa je ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel na predstavitvi za ministrico 10. oktobra 2023 dejala: »Če se vrnem nazaj na obvezni zdravstveni prispevek, ko sem preskočila, na obvezni zdravstveni prispevek, vemo, da je pač zdaj definiran kot prispevek, ki se je prenesel iz premije za plačilo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v neko shemo, kako posameznik plačuje dohodek v istem absolutnem znesku. Se pravi, ni se povečalo. Čisto sistemska, zdaj moram govoriti kot ekonomist, čeprav ja, ker pač to sem, kot sem pokazala v predstavitvi, čisto sistemska ureditev bi tega seveda bila, da se ta prispevek prelije v prispevno stopnjo in se zviša. To je tisti čisto sistemski pristop. Imamo bruto bruto osnovo, iz katere se obračunajo prispevki za zdravstveno varstvo in ostane neka bruto osnova, od katere se potem obračuna dohodnina.«
Glede na vse navedeno me zanima, kako se bo obračunaval prispevek za dopolnilno zdravstveno zavarovanje po spremembi zakona?