Pravilnik, ki ga je podpisala ministrica Valentina Prevolnik Rupel in prinaša nižje plačilo vseh zaposlenih v primarnem zdravstvu, že velja.
Vodja poslanske skupine Jelka Godec je na ministrico za zdravje dr. Valentino Prevolnik Rupel naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z znižanjem dodatka za čezmerno delo timov družinske medicine, otroškega in šolskega zdravstvenega varstva ter ginekoloških ambulant.
Poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Koalicija je v Državnem zboru Republike Slovenije 22. decembra lani sprejela Zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, s katerim je med drugim posegla v izplačila zaposlenim v zdravstvu za povečan obseg dela za posebne obremenitve. Prvotni predlog zakona, ki ste ga sprejeli na vladi, je zneske drastično znižal za vse zaposlene - zdravnika specialista, diplomirano medicinsko sestro, srednjo medicinsko sestro in zdravstvenega administrativnega sodelavca.
V času sprejemanja zakona v Državnem zboru Republike Slovenije je koalicija kot na tržnici barantala z zneski in jih zvišala, vendar so še vedno ostali nižji glede na takratno veljavne. Sprejeti interventni zakon predvideva tudi, da se finančna sredstva zagotavljajo iz sredstev, pridobljenih na podlagi preseganja glavarinskih količnikov in količnikov iz storitev nad rednim obsegom programa zdravstvene dejavnosti, v skladu s programom storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, in sicer v višini, ki se nanaša na kalkulativni element plač in drugih prejemkov v skladu s predpisi, kolektivnimi pogodbami in drugimi splošnimi akti.
Danes pa lahko v časopisu Delo beremo: »Kot v posmeh zdravniški stavki, nezadovoljstvu medicinskih sester in bolnikov, za katere je izbrani zdravnik že zdaj težko dosegljiv, je prejšnjo sredo izšel pravilnik, ki znižuje dodatek za čezmerno delo timov družinske medicine, otroškega in šolskega zdravstvenega varstva ter ginekoloških ambulant. Pravilnik, ki ga je podpisala ministrica Valentina Prevolnik Rupel in prinaša nižje plačilo vseh zaposlenih v primarnem zdravstvu, že velja.« in še: »To je napačen signal in kaže na popolno nerazumevanje težav v osnovnem zdravstvu. Poteza je predvsem zaušnica srednjim sestram, ki jim je ta dodatek pomenil izboljšanje mizernih plač in jih zadržal v ambulantah,« je dejal Rok Ravnikar, zdravnik v Zdravstvenem domu Kamnik in predsednik odbora za osnovno zdravstveno dejavnost na Zdravniški zbornici Slovenije, ki je izračunal, da se bo dodatek znižal za kar tri četrtine.
Glede na navedeno me zanima:
1. Ali pravilnik, ki ga je ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel podpisala 7. februarja letos, sledi interventnemu zakonu, ki ste ga na seji vlade sprejeli 24. novembra lani, koalicija pa ga je v Državnem zboru RS potrdila 22. decembra lani?
2. Ali so nižje plače zaposlenih v zdravstvu posledica interventnega zakona, ki ste ga na seji vlade sprejeli 24. novembra lani, koalicija pa ga je v Državnem zboru RS potrdila 22. decembra lani?