Kakšne so v resnici namere aktualne vlade glede slovenskih podjetnikov in gospodarstva?
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z nalogami Direktorata za ekonomsko demokracijo.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
podpredsednik vlade in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je v odgovoru na moje pisno poslansko vprašanje v zvezi z Direktoratom za ekonomsko demokracijo potrdil ustanovitev novega direktorata in med drugim pojasnil, da bo glavna naloga zaposlenih na omenjenem direktoratu delo na zakonodaji, ki lastnikom olajša prenos lastništva na zaposlene. Čeprav so nekateri mediji pohiteli s pojasnjevanjem, da se je minister Mesec pravzaprav zavzel za reševanje stisk podjetij, mnogi podjetniki, ki so za zagon svojih podjetjih zastavili svoje premoženje in prevzeli odgovornost za nadaljnji uspeh poslovne ideje, ne verjamejo lepim besedam ministra in so pravzaprav zgroženi nad njegovo namero. Še več. Na trditve podpredsednika vlade in ministra Mesca se je odzval direktor Domel Matjaž Čemažar, ki ga je v odgovoru na moje vprašanje navedel tudi Mesec, in dejal: »Nismo v nobeni stiski, smo pa razočarani, da minister Mesec in državni sekretar na ministrstvu za finance Tilen Božič nista prisluhnila kompromisni rešitvi, ki smo jo predlagali. V Domelu smo oporekali zadnji noveli zakona o dohodnini v delu, kjer se prodaja lastnih delnic obdavči kot dividenda, ne kot kapitalski dobiček. Sprememba 90. člena v zakonu o dohodnini je za nas boleča: ministrstvo za finance in Mesec sta sicer prisluhnila našim težavam, a nista našla nobene rešitve. Sprememba zakonodaje pa je poslabšala edini instrument, ki smoga dobili šele s popravkom zakona pod vlado SDS, za naše notranje lastnike, ki so do deležev prišli večinoma še iz certifikatov, in jih s tem spravlja v neenakovreden položaj.«
Bistvo, ki ga želim izpostaviti v tej zgodbi, pa je odnos države do gospodarstva, ki je vse prevečkrat naša rakrana, njeni začetki pa segajo v desetletja pred našo samostojnostjo. Ideje o delavskem upravljanju tovarn nikoli niso zaživele, zgodovino pa imamo za to, da se iz nje nekaj naučimo.
Po tem ko je drugi obraz Levice Miha Kordiš pred leti podjetnike z bajoneti želel pregnati v morje, želi tokrat njegov strankarski kolega storiti še korak naprej. Po mojem trdnem prepričanju bomo uspešna država, v kateri bodo njeni državljani živeli v blaginji, takrat, ko bomo prenehali z načrtnim spodbujanjem boja med delavci in delodajalci ter razumeli, da je za uspeh potrebno obojestransko sodelovanje.
Ker gre pri ideji Direktorata za ekonomsko demokracijo za namere podpredsednika vlade države, je čas, da državljani s strani Vlade Republike Slovenije dobijo jasen odgovor, kakšne so v resnici vaše skupne namere in odnos do slovenskih podjetnikov in gospodarstva.
Ker zakonodaja lastnikom podjetjih že danes omogoča prenos lastništva ali deleža na zaposlene, me zanima:
- Kateri konkretni cilji bodo zasledovani pri spremembi zakonodaje, ki bodo lastnikom olajšali prenos lastništva ali deleža na zaposlene?
- Ali bodo nameravane spremembe zakonodaje vključevale tudi spremembe vloge delavskih direktorjev?
- Ali namerava Vlada RS spodbujati prenos lastništev ali deleža na zaposlene tudi v podjetjih v delni ali večinski državni lasti?
- Ali se Vlada RS strinja z idejo, da bi delavci v Triglavu, Petrolu in Krki pridobili del lastništva teh državnih podjetij?
- Ali je cilj Vlade RS večinsko delavsko upravljanje slovenskega gospodarstva v roku 8 let?