"S spremembo Zakona o trgovini bi uresničili voljo volivcev, izraženo na referendumu, in sicer, da so trgovine večino nedelj in praznikov zaprte. Posameznikom bi na ta način zagotovili možnost za kakovostno preživljanje prostega časa in socialnega življenja. Pred dokončnim sprejetjem naj zakon obravnava še Ekonomsko-socialni svet," je v predstavitvi stališča PS SDS dejal poslanec Janez Moškrič.
Poslanke in poslanci so na današnjem nadaljevanju 17. redne seje državnega zbora med drugim obravnavali predlog spremembe Zakona o trgovinah, s katerim bi bile trgovine ob nedeljah in praznikih zaprte. Stališče poslanske skupine SDS je predstavil poslanec Janez Moškrič.
Stališče objavljamo v celoti.
Cilj predlaganega Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o trgovini je, da se vsem delavcem in delavkam v trgovinah in nekaterih povezanih dejavnosti zagotovi proste nedelje in proste dneve, ki so po zakonu določeni kot dela prosti dnevi, vendar ne samo to, prav tako se s predlogom uresničuje volja volivcev, izražena na referendumu, in sicer, da so trgovine večino nedelj in praznikov zaprte, kar je danes ravno obratno. Po mnenju predlagatelja se s predlogom zasleduje širši družbeni cilj, osvoboditev od nepotrebnega dela, motiviranje k nepotrebnemu trošenju, zagotavljanju prostega časa za kvalitetnejšo preživljanje družinskega časa ter da se posameznikom zagotavlja priložnost za kakovostno preživljanje prostega časa, razvijanje lastnih potencialov in kakovostno socialno življenje.
Dopolnilo k temu zakonu v 8. členu torej določa, da trgovec obratovalnega časa prodajaln ne sme določiti ob nedeljah in z zakonom določenih prostih dnevih. Izjemoma bi bile lahko odprte prodajalne, ki ne merijo več kot 200 kvadratnih metrov na bencinskih servisih, letališčih, železniških in avtobusnih postajah ter bolnišnicah. Predlagatelj je v 12. členu predlagal tudi spremembo, na podlagi katere se za kršitev novo določene omejitve, se pravi določanje odpiralnega časa prodajaln, predvideva globa v enaki višini, kot velja za kršitev obstoječe določbe 8. člena. Trenutni zakon iz leta 2008 trgovcem ne postavlja omejitve pri določanju obratovalnega časa. Prav tako pa je po mnenju predlagatelja drugi odstavek 8. člena nomotehnično popolnoma nepotreben, ker ustvarja vtis, da so delavci v trgovinah z izgubo prostih nedelj izgubili tudi nekaj pravic. V SDS predlog Zakona o trgovinah podpiramo, se pa strinjamo, da je tako pomemben zakon potrebno pred dokončnim sprejetjem obravnavati še na Ekonomsko-socialnem svetu.