»V borbi za organizacijo Evropske prestolnice kulture 2025 imamo tisto, česar drugi nimajo – srčnost in združevalnost ter dobre projekte in zamisli, ki jih Evropa ne more zaobiti.«
Župan Občine Lendava Janez Magyar je bil gost oddaje Sreda v sredo z voditeljem Borisom Cipotom. V oddaji sta spregovorila o gospodarskih in turističnih potencialih prekmurskega območja in Lendave, ki je med kandidati za Evropsko prestolnico kulture 2025. Dotaknila sta se tudi nekaterih infrastrukturnih projektov, kot je izgradnja železniške proge Beltinci-Lendava-Madžarska. Projekt je postal v očeh nekaterih lokalnih in državnih medijev, kakor tudi vladajočih levih političnih obrazov predmet spora, saj povezovanje na gospodarskem področju s sosednjo Madžarsko vidijo kot nevarnost orbanizacije Slovenije.
Za Janeza Magyara je že dobrih šest mesecev županovanja. Je svež in nov župan, ki je kandidiral na listi SDS, z izkušnjami iz gospodarstva. Pričakoval je težko delo, ki pa ga z velikim veseljem opravlja. »Vse naloge, ki jih izvajamo so v dobrobit občank in občanov Lendave. To je moje osnovno vodilo. Ogromno dela smo že opravili in še veliko ga bomo,« je v začetku pogovora povedal župan občine Lendava Janez Magyar.
Voditelj Boris Cipot je podal iztočnico, da je eden izmed redkih županov, ki je prišel iz gospodarskega sektorja. Župan je ob tem dodal, da spoštuje denar in da pazi, da bi za malo denarja dobil čim več. V prihodnosti se imajo kot občina namen prijavljati na čim več razpisov iz katerih bodo lahko koristili finančna sredstva. Ker sam razpolaga z denarjem kot dober gospodar, to pričakuje in obvezuje tudi celotno občinsko upravo. »Moje delovanje bo usmerjeno v to, da za malo denarja naredimo čim več in ga tudi smotrno porabimo,« je povedal Magyar, ki je zaskrbljeno ugotavljal, da je na lendavskem območju prevelika brezposelnost in da veliko domačinov odhaja na delo v tujino. Kot problem je med drugim izpostavil zastarele prostorske plane, ki pa jih že spreminjajo. S spremembo OPN želijo dvigniti razvojne možnosti kraja in s tem omogočiti nove zaposlitve. »Moramo biti konkurenčni in vsem potencialnim investitorjem zagotoviti najboljše možne pogoje, da ti ne gredo na Madžarsko ali Hrvaško,« je bil jasen Magyar. Enega izmed virov novih zaposlitev bi lahko v prihodnosti predstavljala geotermalna elektrarna, ki jo želijo zgraditi. Toda ob tem opozarja, da je treba pri tako velikem projektu vključiti vse strokovnjake s tega področja in delati sistemsko ter načrtno, saj bi bilo škoda, da bi ta segment gospodarstva ostal neizkoriščen.
V nadaljevanju pogovora sta se dotaknila slabega koriščenja evropskih sredstev, ki jih je Slovenija v zadnji finančni perspektivi počrpala zgolj 24%. Župan Magyar je povedal, da v preteklosti tudi občina Lendava ni bila tako uspešna pri črpanju EU sredstev, kot bi lahko bila. »V bodoče bomo delali na projektih, ki jih bomo lahko vključili v programe za financiranje iz EU skladov. Pohvalno je, da tem usmeritvam sledi tudi Svet prekmurske regije, saj si želim, da bi pokoristili čim več sredstev. Prekmurski del je namreč eden izmed manj razvitih delov Slovenije,« je glede črpanja EU sredstev povedal župan Lendave in nadaljeval: »Žal mi je, da v preteklosti nismo počrpali več sredstev pri izgradnji infrastrukture, saj imamo zdaj velike težave pri financiranju nekaterih infrastrukturnih projektov. Izgubljeno je težko povrniti, ampak mi bomo gledali naprej. Pri tem upam, da nam bo država pri obnovi kriznih objektov pomagala. Tu mora imeti država veliko posluha, saj je bilo v preteklosti preveč izgubljenega.«
Župan je poudaril, da je pri koriščenju EU sredstev pomembno povezovanje in sodelovanje, tudi s sosednjima državama, saj lahko tudi tako pri črpanju dosežejo veliko. Kot dober projekt sodelovanja je Magyar izpostavil izgradnjo železniške proge Beltinci-Lendava-Madžarska. Toda projekt je v očeh nekaterih levih političnih obrazov sporen, saj naj bi se pri gospodarskem povezovanju z Madžarsko pojavila nevarnost orbanizacije. »Zakaj je vedno znova potrebno začeti z nekimi ideološkimi temami in vnašati nemir in razdvajati narod? Tega enostavno ne razumem. Po dolgem času smo se poenotili, Svet regije, župani, gospodarstvo in ostali. Poglejte, železniška postaja je objekt namenjen združevanju,« je bil oster Janez Magyar. Po njegovem mnenju gospodarstvo za dober razvoj potrebuje dobro infrastrukturo. Da so Madžari vključeni v projekt izgradnje železnice, je ocenil kot normalno in dobrodošlo, saj se madžarsko gospodarstvo močno razvija.
Lendava je med kandidati za organizacijo Evropske prestolnice kulture 2025. Za organizacijo se je prijavilo kar nekaj mest, med njimi so tudi nekatera slovenska. Na vprašanje Borisa Cipota, ali se pri kandidaturi ne da poenotiti z drugimi slovenskimi mesti, je župan občine Lendava odgovoril: »Na žalost so se tisti akterji, ki so v preteklosti vodili to organizacijo umaknili in nam niso pustili ničesar uporabnega za kandidaturo. Vendar mi vseeno gremo v ta projekt brez zadržkov, saj verjamem, da smo najboljši in da bomo kandidaturo dobili. V borbi za organizacijo Evropske prestolnico kulture 2025 imamo tisto, kar drugi nimajo – srčnost in združevalnost ter dobre projekte in zamisli, ki jih Evropa ne more zaobiti.«
Eden izmed členov, na katerem gradijo kandidaturo EPK 2025, je grad Lendava. Tam so bila že razstavljena dela svetovno znanih umetnikov, kot sta Salvador Dali in Pablo Picasso. Župan je ob tem poudaril, da ne gre spregledati tudi nekatere domače umetnike: »Spet smo združevalni, saj združujemo velike umetnike iz tujine in od doma! Tudi doma imamo veliko dobrih umetnikov, ki so pustili pečat v kulturi in zame so nesmrtni. Imamo načrt, da bi za dela domačih umetnikov naredili spominske sobe po celotni Lendavi, ki bi bile odprte širši javnosti kot del projekta razpršenih hotelov«.
V zaključku pogovora sta župan in voditelj spregovorila še o etnografsko turističnih kulinaričnih prireditvah, ki v Lendavo privabijo več kot 20.000 obiskovalk in obiskovalcev.
Celoten pogovor si lahko ogledate v videu spodaj.