Voditelji članic EU so že od nedelje popoldne v drugem poskusu v desetih dneh znova zaman poskušali doseči kompromis o svežnju položajev, ki vključuje predsednike Evropske komisije, Evropskega sveta, Evropskega parlamenta in Evropske centralne banke ter visoki zunanjepolitični položaj.
Ker voditelji držav članic EU po več kot osemnajstih urah pogajanj še vedno niso uspeli doseči dogovora o svežnju imenovanj na vodilne položaje v Uniji, bodo pogovore nadaljevali v torek ob 11. uri.
Predsednik SDS Janez Janša je ob robu dogajanj na družbenem omrežju twitter zapisal, da v teh dneh poteka "zgodovinska bitka za normalno Evropsko unijo" in da kljub jasnemu nasprotovanju enajstih (11) članic EU, želita Angela Merkel in Emmanuel Macron skupaj s socialisti za predsednika Evropske komisije ustoličiti Nizozemca Fransa Timmermansa, dosedanjega podpredsednika Evropske komisije. Tak predlog, ki za predsednika Evropske komisije skuša postaviti poraženca evropskih volitev, je za EPP nesprejemljiv, je zapisal predsednik SDS Janez Janša.
Predsednik stranke Janez Janša je tudi zapisal, da socialisti povsod ravnajo enako - izgubijo volitve, pa vendar želijo vladati.
Po zadnjem predlogu naj bi namreč predsednik Evropske komisije postal Frans Timmermans (socialist), podpredsednica komisije Danka Margrethe Vestager (liberalka), visoka predstavnica za zunanje zadeve Ursula von der Leyen (EPP), predsednik sveta belgijski premier Charles Michel (liberalec), predsednik Evropskega parlamenta pa Manfred Weber (EPP). Ker je EPP zmagovalka evropskih volitev, je ta predlog predsednik Janez Janša označil kot " popolno ponižanje za Evropsko ljudsko stranko (EPP)."