V torek, 13. septembra 2022, je v organizaciji OO SDS Ivančna Gorica potekalo regijsko srečanje treh občinskih odborov SDS, in sicer iz Ivančne Gorice, Dobrepolja in Grosuplja. Srečanja se je udeležil tudi predsednik SDS Janez Janša.
V torek, 13. septembra 2022, je v organizaciji OO SDS Ivančna Gorica potekalo regijsko srečanje treh občinskih odborov SDS, in sicer iz Ivančne Gorice, Dobrepolja in Grosuplja. Srečanja se je udeležil tudi predsednik SDS Janez Janša. Prisotne so na začetku srečanja nagovorili vsi trije predsedniki občinskih odborov, in sicer predsednik OO SDS Ivančna Gorica Tomaž Smole, predsednik OO SDS in župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič, predsednik OO SDS Dobrepolje Roman Bukovec, župan občine Ivančna Gorica Dušan Strnad ter predsednik SDS Janez Janša.
Vsi govorci so poudarili pomembnost prihajajočih predsedniških in lokalnih volitev ter zbiranja podpisov za referendume.
Predsednik SDS Janez Janša je v svojem nagovoru poudaril, da bo neka dokončna politična slika Slovenije jasna konec leta in takrat se bo tudi približno vedelo, koliko časa bo trajal ta državnozborski mandat in kdaj bodo naslednje predčasne volitve in tudi koliko škode se bo v tem času naredilo, ker žal zdaj lahko govorimo o tem, da se v veliki meri marsikje dela škoda. Izpostavil je tudi ravnanje vladajoče koalicije, ki ne bo dopustila, da se odloča o referendumih hkrati z volitvami, kar bo predstavljalo dodaten strošek za davkoplačevalce in davkoplačevalke. Dejal je, da se bo marsikje moralo na volišča kar petkrat, saj je marsikje tudi drugi krog županskih volitev. Poleg tega pa vladajoča koalicija pravi, da ne bo dopustila, da se odloča o referendumih hkrati z volitvami, kar predstavlja dodaten strošek 5 milijonov evrov. Janez Janša je povedal, da bo verjetno glasovanje na referendumih uvrščeno bolj proti koncu vseh volitev prav zato, da bodo ljudje že utrujeni od vseh odhodov na volišča in se bo potrebno še posebej potruditi, da bodo ljudje šli na volišča in obkrožili proti.
Predsednik stranke je omenil tudi simbolni pomen predsedniških volitev, saj v zgodovini samostojne Slovenije doslej še nismo izvolili predsednika iz desnega političnega pola. Dejal je, da so zdaj prvič najbolj obetavne možnosti, da se to zgodi. “Kandidat, ki ga stranka podpira in kandidira s pomočjo podpisov volivk in volivcev ima ne le realne možnosti za drugi krog, temveč tudi zmage v tem drugem krogu. A ne bo enostavno.” Vse javnomnenjske raziskave so ugodne za dr. Anžeta Logarja.
V nagovoru se je dotaknil tudi ravnanj Nove Slovenije in negativnega presenečenja, ko so ponudili svojega kandidata za predsednika republike in pri tem pojasnil, da je bil dogovor drugačen. Vodstvo NSI je obljubilo, da bodo dr. Anžetu Logarju izrekli podporo, če mu bodo javnomnenjske ankete kazale možnosti za drugi krog. Enako je obljubila tudi SLS, ki bodo besedo, kot so zagotovili, tudi držali.
Spregovoril je tudi o pomenu lokalnih volitev. Po njegovih besedah so “lokalne volitve pomembne, najpomembnejše so pa kar se tiče korenin stranke, kar se je pokazalo pri vseh instant strankah, ki so se hitro vzdignile v politični prostor, a so tudi hitro izginile, saj niso uspele pognati korenin na lokalnem nivoju."
Predsednik SDS Janez Janša je v nagovoru spregovoril tudi o zbiranju podpisov za vse tri referendume, pri čemer je za vsakega od referendumov pojasnil, zakaj se je stranka odločila za zbiranje podpisov in zakaj je pomembno, da na upravni enoti ali pa po elektronski poti oddamo svoj podpis.
Glede na število prebivalcev Slovenije je po mnenju stranke število ministrstev povsem zadostno, saj ima Nemčija z 80 milijoni prebivalci isto število ministrstev, torej 16. “Manjša je vlada, bolj je operativna”, je dejal Janez Janša. Velik del javnosti nasprotuje povečanju števila ministrstev. "Prav smešno je pravzaprav, da nastajajo ministrstva zgolj zato, da se ustvari novo ministrsko mesto za točno določeno osebo, predvsem pa dolgoročno bistveno poveča stroške, saj vsako ministrstvo stane," je poudaril predsednik SDS.
Zakon o dolgotrajni oskrbi je po mnenju predsednika še pomembnejši, saj večina evropskih držav tak zakon ima, v Sloveniji pa imamo to področje zelo razpršeno. “Seveda izvajanje zakona stane in ko bo ta projekt v celoti zaživel, to predstavlja 700-800 milijonov evrov letno, a ta denar se ne meče stran, saj je dolžnost družbe, da poskrbi za tiste, ki so ustvarjali to, kar imamo,” je dejal Janez Janša. Ob tem je dodal še, da je šlo za nevladne organizacije v 10 letih dvakrat več denarja kot za domove za starejše. Vladajoča koalicija je sprejela spremembo zakona, s katero izvajanje zakona, ki ga niso upali umakniti, premikajo za eno leto. In temu bo sledilo ponovno zamikanje, ker sredstva želijo preusmeriti drugam, je ocenil Janez Janša.
Glede zakona o RTV pa je predsednik SDS spomnil, da je bil pred 20 leti sprejet z referendumom. "Zakon res ni najboljši, a predlagani zakon je poskus, da se dokončno prepreči, da ne bi vedeli za nobenega od problemov, ki jih RTV ima. Če pogledamo kakšna je danes sestava organov na RTV, imajo nadzorni odbor in programski svet, sedaj pa bi to združili in vanj bi imenovali predstavnike civilne družbe mimo parlamenta. Koga bi imenovali, nam je vsem lahko jasno in to opravičujejo kot depolitizacijo RTV," je povedal predsednik SDS in dodal, da bo to šele pomenilo pravo politizacijo, pri čemer gre pri izjavah koalicije o tem zakonu za neverjetno sprenevedanje.
Srečanje je minilo v sproščenem vzdušju.
Novica je povzeta iz portala Os.