Včeraj je na Planet TV potekalo predvolilno soočenje, ki se ga je udeležil predsednik vlade in stranke SDS Janez Janša. Predsedniki strank so govorili o razkrivanju dohodninskih odločb, prehranski samooskrbi, vojni v Ukrajini, stanju javnega diskurza v Sloveniji in potrebi po sodelovanju političnih strank. Po soočenju je največ pozornosti požela izjava Janeza Janše, v kateri se je ostro odzval na besede Tanje Fajon, ki se je v svojem nastopu generalno zavzela za mir v Ukrajini, sicer pa je bila proti vojaški pomoči Ukrajini. "Zaradi takšnih fraz umira trenutno v Ukrajini 200 tisoč ljudi," je bil oster predsednik SDS.
Prvi del soočenja se je odvil v znamenju osebnih prihodkov predsednikov strank. Medtem, ko prisotni na soočenju niso imeli nobenih težav z razkrivanjem osebnih dohodkov, to ni moč reči za Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), ki svoje dohodninske odločbe še ni razkril. Še več, pravi, da je ne namerava razkriti »iz principa«. Janez Janša se je ob tem odzval, da se to verjetno še nikoli ni zgodilo. »Mislim, da se doslej še nikoli ni zgodilo, da bi kdorkoli, ki je kandidiral na volitvah v Državni zbor, skrival dohodninsko odločbo. Mislim, da je bil tak problem pri g. Jankoviču leta 2011, pa še on ni do konca vztrajal na tem stališču,« se je spominjal predsednik SDS. V nadaljevanju je še natančneje pojasnil svoje stališče. Visoki prihodki, ki jih Golob očitno skriva, ne bi bilo nikoli problematični v zasebnem podjetju, ker pa je bil izvor prihodkov v javnem podjetju, pa bi morale veljati neke regulative. Zaključil je, da gre v tem primeru za problem z obstoječo zakonodajo.
Predsednik SDS je nato spregovoril še o vpletenosti Roberta Goloba v odlivanje javnih sredstev iz družb v državni lasti. »Šele zdaj se vidi, komu je bila energetika podarjena in kdo je plačeval razne medije in sponzorstva iz denarja, ki se je prelival iz nuklearke. Vse to, kar zdaj prihaja naokrog in vsa ta ihta in mimogrede, ni šlo za to, da se gospodu Golobu ne bi podaljšalo mandata. Gospodu Golobu je mandat potekel. On je kandidiral za nov mandat in novega mandata ni dobil, noben ga ni nasilno odstranjeval. Verjeto bi nadzorniki, če bi vedeli to, kar se zdaj ve, ravnali še bolj ostro.«
Janša: Ponosni smo na to, da smo zdržali do konca
Na predsednika vlade je bilo nato naslovljeno vprašanje, na kaj je najbolj ponosen v preteklem mandatu. »Ponosni smo na to, da smo najprej uspeli sestaviti vlado iz različno mislečih strank, prej pa je razpadla vlada enako mislečih. Ponosni smo na to, da smo zdržali do konca. Ponosni smo na to, da smo iz epidemije odšli kot zmagovalci in da po zadnjih podatkih o gospodarski rasti, v zadnjem kvartalu lanskega leta, okrevamo najhitreje v Evropi. Ponosni smo na to, da smo kljub temu, da smo bili kot država popolnoma nepripravljeni na spopad z epidemijo, vseeno epidemijo obvladali, tako da nismo imeli Bergama. Niti enega pacienta iz Slovenije ni bilo potrebno voziti v tujino, pa so to počele države, ki so imele prej teoretično najboljši znanstveni sistem, kot Nizozemska. Ponosni smo na to, da je v tem trenutku v Sloveniji v zagonu več kot 2000 razvojnih projektov po celi državi, da se ne gradi samo v Ljubljani in da smo ta voz obrnili v to smer, da bo počasi v Sloveniji vseeno, kje se rodiš in boš imel enake izhodiščne možnosti za uspeh v življenju.«
.@JJansaSDS: Ponosni smo na to, da smo najprej uspeli sestaviti vlado iz različno mislečih strank, prej pa je razpadla vlada enako mislečih. Več 👇 pic.twitter.com/HmaLZmoFKh
— SDS (@strankaSDS) April 13, 2022
Predsednik vlade in SDS se je nato odzval na izjavo Tanje Fajon, da je potrebno povrniti zaupanje v politiko, k temu pa dodala, da tudi trenutna vlada uživa nizko zaupanje. Janša je odvrnil, da so edini test zaupanja volitve in da je trenutno SDS še vedno tista, ki ima največ sedežev v Državnem zboru. K temu je še dodal: »Je pa zanimivo, manjša je stranka, bolj glasna je o tem, kakšno je zaupanje v vlado.«
Voditelja oddaje sta nato debato preusmerila k preskrbi s hrano v Sloveniji. Tudi tu so se kresala mnenja, a prevladala je beseda predsednika vlade, ki je spomnil, da se še nikoli ni toliko govorilo o preskrbi s hrano, vsaj ne od vstopa v Evropsko unijo naprej. Hkrati je tudi povedal, da ima Slovenija dovolj zalog hrane, tako da nikogar ni potrebno biti strah, da bi bili to poletje ali kadarkoli lačni. Ob tem ni pozabil dodati, da pa je vprašanje preskrbe s hrano strateško vprašanje in da se ne moremo zanašati izključno na dejstvo, da je Slovenija del evropske trga, saj kot smo videli med epidemijo, lahko v kritičnih časih oskrbovalne verige zatajijo.
Predsedniki strank so nato spregovorili o vojni v Ukrajini. Medtem, ko se Tonin, Počivalšek in Janša strinjali, da je Ukrajini pomagati tudi po vojaški poti, je predsednica Socialnih demokratov zavzela nasprotno stališče. Sama bi namreč pomagala le po humanitarni poti. V tem delu razprave se je Janša vzneseno odzval.
Predsednik SDS: Trenutno v Mariupolu umira pred očmi Evrope skoraj 200 tisoč ljudi.
»To kar smo zdaj slišali, temu zdaj v Evropi pravijo nemška pozicija. Se pravi nekaj, v besedah bi pomagali tistim, ki bežijo iz Ukrajine, dejansko pa se plačuje ta vojna. Bodimo iskreni, trpljenje v Ukrajini se bo nehalo tisti trenutek, ko bo Ukrajina dovolj močna, da ustavi rusko agresijo. Do takrat pa bodo ljudje umirali. Trenutno v Mariupolu umira pred očmi Evrope skoraj 200 tisoč ljudi. Mariupol je večji od Ljubljane in tukaj poslušamo neke fraze o humanitarni pomoči in tako naprej. Zaradi takšnih fraz umira trenutno v Ukrajini 200 tisoč ljudi,« je bil oster.
.@JJansaSDS: Trenutno v Mariupolu umira pred očmi Evrope skoraj 200 tisoč ljudi. Mariupol je večji od Ljubljane in tukaj poslušamo neke fraze o humanitarni pomoči in tako naprej. Zaradi takšnih fraz umira trenutno v Ukrajini 200 tisoč ljudi. pic.twitter.com/duIZiGOUkw
— SDS (@strankaSDS) April 13, 2022
Debata je nato nanesla na stanje javnega diskurza v Sloveniji. V tem delu soočenja sta govorila predvsem predsednik SDS in predsednica SD Tanja Fajon. Slednja je izpostavila objave na socialnih medijih Žana Mahniča, Janša pa je izpostavil številne grožnje s smrtjo, ki jih je bil deležen odkar je v politiki in številne grožnje s smrtjo, ki so se javno izrekale na protivladnih protestih med potekom trenutnega mandata. Janša je nato ponudil sklenitev načelnega dogovora o tem, kje bi morali potegniti črto med ostro politično komunikacijo in nesprejemljivimi grožnjami.
Janša: Ta pogled je izpred leta 1990
Soočenje se je nato prevesilo v zaključno fazo. V tem delu soočenja je Janša pozval k političnemu sodelovanju vseh strank. »Sodelovanje je potrebno zato, ker smo različni. Če nismo različni, potem ni potrebno nobeno sodelovanje, nobenih kompromisov, nobeno usklajevanje. Ta pogled na sodelovanje, ki je bil prej tukaj razglašen, je pogled izpred leta 1990. Mi smo pa zdaj v parlamentarni demokraciji, kjer se priznava različnost ljudi, zato imamo več strank, vsak vodi tisto, za katero misli, da je bližje njenemu programu. Imamo proporcionalni volilni sistem, treba se je usklajevati in treba je sprejemati kompromise. Treba je sodelovati med različnimi.«
.@JJansaSDS: Koalicijo bomo sestavljali s tistimi, ki bodo želeli sodelovati. Več 👇 pic.twitter.com/bXF8zUN1s9
— SDS (@strankaSDS) April 13, 2022
Ob zaključku je dejal, da Slovenija od vsega najbolj potrebuje varnost, stabilnost in razvoj. Svoj nastop je sklenil z naslednjimi besedami: »Za naslednji mandat si želim več sodelovanja. Če smo zdaj dokazali, da zmoremo veliko, smo v zgodovini dokazali, da takrat, ko sodelujemo, zmoremo vse.«