Slovenska demokratska stranka se je 3. 10. 2021 zbrala v Frankolovem, v občini Vojnik. Srečanje je organizirala Celjska regijska koordinacija. Na dogodku je bila prisotna evropska poslanka Romana Tomc, minister za notranje zadeve Aleš Hojs, podpredsednica SDS in državna sekretarka Jelka Godec ter seveda glavni gost prireditve Janez Janša.
Regijsko srečanje se je pričelo kot vsa regijska srečanja doslej, z Zdravljico, zbrane pa je prvi nagovoril predsednik občinskega odbora SDS, Damjan Muzel. "Na nas je, da gremo v naslednje leto s prepričanjem v štiri volilne zmage. Ta stranka gradi Slovenijo in jo bo gradila še naprej. Tega vam mediji sicer ne bodo povedali, bomo pa zato sami," je predsednik odbora bodril zbrane in povedal, da stranka gradi Slovenijo.
Sledil je Brane Petre, župan občine Vojnik, ki je pozdravil občinstvo in povedal, da je stranka gradi lokalne skupnosti s pomočjo višje povprečnine in številnih projektov, ki se gradijo v lokalnem okolju. "Gradijo se šole, vrtci, načrtuje se tudi vodovod, ki ga številni prebivalci občine še čakajo," je povedal. Zaključil je, da bodo lahko tudi v njihovi občini lahko vsi prišli do vodovoda, če se bo dobro delo vlade nadaljevalo.
Županovem nagovoru je sledil govor predsednika Celjske regijske koordinacije, Branka Bračka. Uvodoma je povedal, da je to že četrto srečanje v zadnjih časih v celjski regiji. Kot njegov predhodnik, se je tudi Bračko zahvalil predsedniku vlade za izjemen prispevek in delo, ki ga opravljajo v izjemnih okoliščinah. "Predsednik kaže, da je z znanjem, voljo in vztrajnostjo mogoče spreminjati tudi EU, ki je zelo potrebna sprememb," je povedal in dodal, da je Slovenija prepoznavna in na pravi poti. Zaključil je, da bo SDS na naslednjih volitvah dosegla izjemen rezultat.
Naslednji je govoril Dominik Štrakl, predsednik Slovenske demokratske mladine. Predsednik SDM je uvodoma povedal, da se je srečanja v Frankolovem udeležilo celotno vodstvo Slovenske demokratske mladine. Zbranim je govoril o delovanju SDM v zadnjem letu. Sprva o povezovanju z drugimi mladinskimi organizacijami doma in v tujini. "Skupaj z Mlado Slovenijo smo organizirali Mladinski strateški forum, ki je bil največji projekt SDM doslej." Pohvalil se je tudi z dejstvom, da SDM še nikoli ni imel tako visoke predstavnice v podmladku Evropske ljudske stranke. Nato je tudi on pohvalil delo vlade.
"Koliko dobrih ukrepov je bilo sprejetih, višjih povprečnin, višjih pokojnin, imamo odlično gospodarsko rast, vse to je rezultat dobrega dela vlade, kar pa ne pride do ljudi. To je problem. Naslednje leto nas čakajo volitve in na volitvah bomo vsi mediji. Tako kandidati, kot podporniki. Če bomo vsi opravili svojo nalogo, bomo še naprej imeli vlado razvoja in razuma."
Nato je spregovorila evropska poslanka Romana Tomc, ki je zbranim spregovorila o dogajanju na evropskem političnem parketu. Spomnila je, da je včeraj Slovenija vstopila v drugo polovico predsedovanja EU. "V tujini slišimo samo pohvale delu vlade, v Sloveniji pa tega ne izveste," je povedala. Spregovorila je tudi o širši politični sliki. Razložila je, da je situacija v Evropi konfuzna in da se države med seboj razlikujejo po tem, kako gospodarsko obvladujejo razmere in po tem, kako obvladujejo epidemijo. "Tudi politično gredo države vsaka k sebi," je povedala. Spregovorila je še o nedavnih volitvah v Nemčiji - rezultat katerih bo vplival na delovanje celotne Evrope.
»Države, ki jih vodijo desnosredinske vlade na zahodnem delu Evrope skorajda ni več. To je dejstvo prihodnosti, s katerim se bomo morali soočiti. Delati moramo na tem, da bo v Sloveniji desnosredinska vlada obstala," je spodbudila zbrane.
Nato je spregovorila še o epidemiološki situaciji in o razlogih za nizko precepljenost Slovenije, ki jo je primerjala s Portugalsko, kjer je bila politična enotnost med opozicijo in koalicijo. Kot je povedala, je bila še ena dodatna razlika in sicer ta, da na Portugalskem ni bilo veliko sočutja s tistimi, ki so se borili zoper državno strategijo za boj proti epidemiji.
Na odru jo je nasledil notranji minister, Aleš Hojs.
Uvodoma je spregovoril o razlikah med prestolnico in podeželjem. "Terorizirajo nas tisti, ki se ne počutijo kot naših državljani, tisti, ki niso solidarni z našimi vrednotami in tisti, ki hočejo že od samega začetka zruštiti našo vlado," je povedal. Nadaljeval je, da so se protesti pojavili že pred samo sestavo vlade.
»Zakaj je bil tak bes? Ker je ta vlada odrezala od korita tiste, ki imajo čas ob 13.00 sredi mesta protestirati. Tiste, ki so sposobni nadlegovati direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Tiste bivše policiste, ki so bili odpuščeni zaradi zavarovalniške goljufije in nasilje zoper sodelavce. Vedeli so, da bo ta vlada delala za ljudi in od njih ne bo odtujena. Zato so protestirali in še protestirajo. Ker vlada tako vlada že več kot eno leto, so iz dneva v dan bolj nervozni,« je bil jasen.
Nato je govoril o težavah, ki se pojavljajo v sodstvu in tožilstvu. Spomnil je na pred kratkim izrečene besede enega izmed avtorjev slovenske ustave, Petra Jambreka, ki je povedal, da je Ustavno sodišče prišlo do točke, ko ga ni več mogoče strokovno braniti. Zadnja odločitev o zadržanju izvajanja ukrepov PC v javni upravi, je pa zadnji žebelj v krsti strokovnosti ustavnega sodišča, je razložil.
Sledila je predstavitev evidentiranih kandidatov za poslance.
Nato je na oder stopil predsednik vlade in Slovenske demokratske stranke, Janez Janša.
Predsednik vlade je uvodoma spregovoril o zavidljivem številu navzočih na regijskem srečanju, ki jih je bilo toliko, kolikor jih ostale stranke običajno naberejo na državnih srečanjih. Nadaljeval je o tem, da se bodo v naslednjem letu vse volitve razen evropskih in da se bo odločalo o tem, kdo bo v naslednjih letih imel v rokah škarje in platno.
"To je velik iziv in priložnost in napoved velikega garanja pred nami. To naše druženje je del teh naporov. Od tega, kar bomo mi in naši kolegi v drugih regijah naredili v prihodnjih mesecih, bo odvisno kakšna bo Slovenija v prihodnjih letih. Smo na prelomnici."
Nato je spregovoril o epidemiološki situaciji. Takšnega nagajanja, kot smo ga deležni mi, ni nikjer v Evropi in zdi, se da virus izbira po politični pripadnosti. Zaradi tega plačujemo višjo ceno. Povsod so protesti zaradi ukrepov, to je končna cena demokracije, nikjer drugod pa to ni prva novica v medijih. Vedno je glavna zvezda nekdo, ki nečemu nasprotuje in nikjer se tega ne podžiga, tako kot pri nas. To ni samo stvar medijskih spodbud, imamo celo državne institucije, ki želijo nagajti vladi, da bo več okužb, da bomo imeli težje delo, ne glede na ceno v življenih in ekonomsko ceno." K temu je dodal, da takšno poročanje in odnos institucij povzroča slabo voljo v družbi in padec elena pri tistih, ki so v prvi vrsti boja proti epidemiji. Ob tem je apeliral vsem zbranim, da naj ne dopustijo, da bi njihovi bližnji padli pod vpliv teoretikov zarot in naj ne dopustijo, da se širijo laži o neobstoju virusa. Spomnil je na prizore, ki smo jih v začetku epidemije opazovali v italijanskem Bergamu, ko so mrtve odvažali iz bolnišic v tovornjakih, saj jih je bilo tako veliko.
Nato je spregovoril o tem, da je vlada dosegla veliko, kljub temu, da ji veliko časa pobere spopadanje z epidemijo. "Kljub temu, da se še vedno spopadamo z epidemijo in da se srečujemo s problemi EU, je ta vlada v septembru obiskala tri slovenske regije. V enem mesecu, kljub predsedovanju, kljub epidemiji, je vlada v polni sestavi obiskala tri slovenske regije. To je več kot je vlada Marjana Šarca naredila v letu in pol in več kot je vlada Mira Cerarja naredila v 4 letih."
Nadaljeval je, da je vlada v tem mandatu rešila na stotine lokalnih problemov, ki so se do sedaj izgubljali v kolesju slovenske birokracije in da je v proračunu, ki je bil predlagam parlamentu, več sredstev za razvoj lokalnih skupnosti, kot jih je bilo kadarkoli doslej. Občine bodo lahko s temi sredstvi začele in dokončale projekte, ki se jih do sedaj ni dalo. Sredstva bodo delno prišla tudi iz EU skladov ter tudi evropskega proračuna. Naslovil je tudi starejše, ki prejemajo pokojnino in spomnil, da so pretekle vlade zgolj govorile o usklajevanju pokojnin, ta pa jih je dejansko zvišala in to za 7 odstotkov. Ob tem je izpostavil absurd slovenskega političnega prostora.
"Zanimivo je, da so DESUS razgradili v tem mandatu, ko je šlo upokojenem najboljše. Stranka, ki se imenuje Demokratična stranka upokojencev, de facto ne obstaja več in to v času, ki je bil za upokojence najboljši. To je ilustracija absurda slovenskega političnega prtostra, kje vse stvari prikazuje ravno obratno kot dejansko so."
Spregovoril je še o simboliki satja, ki krasi logo SDS. Satje ponazarja šestkotnik, ki predstavlja Slovenijo kot zaokroženo celoto lokalnih skupnosti ter mestnih središč, v kateri vsi državljani predstavljajo enakovreden del celote. Satje tudi ponazarja marljivost in delavnost čebel, tako kot je delaven in marljiv večji del slovenskega naroda. Ta večji del je nato primerjal s tistimi, ki sredi delovnega dne v središču ljubljane razglašajo za predstavnike ljudstva, kljub temu, da jim ljudstvo ni namenilo še enega glasu.
Zaključil je z obljubo vsem zbranim, da bo Slovenija ohranila svoj razvojni zagon, prav tako SDS, a tega ne bo zmogla brez svojih članov in podpornikov. "Naša poslanska skupina v Državnem zboru je aktivna, daleč največja, vendar ne tako velika, da bi lahko naredili to, kar je potrebno storiti brez tega, da bi izgubljali tedne in mesece s prepričevanjem drugih, da glasujejo za nekaj, kar je samoumevno v korist Slovenije. Okrepitev moči poslanske skupine SDS bo daleč najboljša novica za Slovenijo," je napovedal.
"Prihodnji meseci bodo odločilni. Hvala vsem, da ste pokazali voljo do gradnje boljše Slovenije. Hvala vsem, ki boste v prihodnjih tednih in mesecih vzeli pot pod noge in povedali dejstva in rezultate ljudem, saj jih v medijih ne bo mogoče videti. Naš rezultat bo odvisne od tega, na koliko vrat bomo potrkali," je zaključil.