Iz dokumentov v Beli knjigi slovenske osamosvojitve izhaja, kdaj so Milana Kučana obvestili o razoroževanju TO, pa tudi kako so ga obvestili in kako so obveščali celotno predsedstvo o tem.
V sredo, 6. julija 2016, je v Državnem zboru na zahtevo poslanske skupine Slovenske demokratske stranke potekala 37. nujna seja Odbora za obrambo, na kateri so poslanci Slovenske demokratske stranke med drugim predlagali tudi ustanovitev preiskovalne komisije, ki bi preiskovala odgovornost predsednika predsedstva Republike Slovenije Milana Kučana in drugih pri razoroževanju Teritorialne obrambe leta 1990.
V razpravi na seji odbora je spregovoril predsednik SDS Janez Janša, minister za obrambo Demosove vlade v času osamosvojitve, ki je funkcijo ministra nastopil prav v dneh razoroževanja. V svojem nastopu je uvodoma pojasnil, da nekateri ključni ljudje iz časa osamosvajanja 25 let kasneje svoje izjave sprevračajo v laži in zanikajo, da je do razorožitve sploh prišlo, kljub temu, da obstaja na tisoče dokazov, pričevanj, posnetkov in dokumentov, ki so zbrani v Beli knjigi slovenske osamosvojitve. Ob tem je še dodal, da ni nihče do sedaj niti enega dokumenta iz Bele knjige označil za neresničnega.
Janez Janša je komentiral besede predstavnika največje koalicijske stranke, ki je dejal, da takšne razprave in takšni predlogi delijo oziroma razdvajajo Slovence. »Zanimivo, da, kot je dejal že gospod Krkovič, nobena od koalicijskih strank, noben od njihovih predstavnikov ni dal takšne izjave recimo, ko je bil gospod Krkovič vabljen na sodišče, in to tudi ob 25. obletnici slovenske osamosvojitve,« je na dvoličnost koalicije pokazal Janša.
Janez Janša je tudi spomnil, da so se v Državnem zboru že tri preiskovalne komisije ukvarjale s tako imenovano trgovino z orožjem, to ime so namreč tisti, ki so nasprotovali osamosvojitvi, nadeli ponovnemu oboroževanju razorožene Teritorialne obrambe in vzpostavljanju obrambnega sistema. V komisijah so imeli večino tisti, ki so bili na oblasti, prav tako so imeli v rokah policijo, tožistvo, sodstvo in vse organe, ki bi to lahko preiskali, a niso nikoli ničesar dognali. Zato je govorjenje koalicijskih poslancev, da je predlagana komisija farsa, v nasprotju z zakonom in poslovnikom, popolna neumnost.
Janez Janša je razorožitev označil za mater vseh afer z orožjem in nadaljeval: »In ko je ta tema končno zdaj na dnevnem redu, ko je predlagana preiskovalna komisija tudi za vzroke, ne samo za posledice, pa se to ne spodobi, je to zanje razdvajanje slovenske javnosti, je to nespoštovanje institucij države.« Ob tem je še dodal, da koalicija več kot očitno uporablja dvojna merila, ko gre za določena imena in priimke, ki se imajo za prvorazredne, nad zakonom, nad pravili, nad ustavo, nad vladavino prava. Če se zahteva enake kriterije in enaka merila, enake vatle, pa je to za koalicijske poslance nespodobno, nehigienično in pomeni nespoštovanje institucij.
Janša je postregel tudi s konkretnimi podatki iz dokumentov: »Tukaj je uradni seznam orožja, ki ga je slovenska Teritorialna obramba imela na dan 1. januar 1990 in tega orožja je v kosih za preko 100 tisoč. V tej Beli knjigi so dokumenti, ki govorijo o tem, da je Jugoslovanska vojska iz Slovenije odpeljala nekaj vlakovnih kompozicij t. i. trofejnega orožja. Šlo je predvsem za kvalitetne mitraljeze, puško mitraljeze in nekatero težje orožje iz obdobja druge svetovne vojne in takoj po njej.«
Janez Janša je poudaril, da so bili v času, ko so vlaki odvažali orožje, »Milan Kučan in tovariši, ne samo dejansko, ampak tudi formalno na oblati v Sloveniji in o tem nikoli niso nič povedali. Nikoli tudi niso odgovarjali za te stvari.« Veliko stvari z zvezi s tem bi bilo treba razčistiti, vendar je to težko, ker se ljudje izmikajo vsaki priložnosti, da bi odgovorili na to vprašanje.
Iz dokumentov, objavljenih v zborniku izhajajo tudi podatki o tistih, ki so vedeli, da se pripravlja razorožitev, poznali okoliščine in natančno se vidi, kdaj je kdo obveščal koga. Obveščeno je bilo tudi predsedstvo republike, zato je očitno, da se Kučan spreneveda, je na seji ocenil predsednik SDS.
Janez Janša je povedal, da so nekateri obvestili direktno Milana Kučana, večina pa svetovalca za obrambo v kabinetu Milana Kučana Bojana Ušeničnika. »In ta je promptno obveščal predsednika predsedstva, kar mi je sam potrdil velikokrat, ker sem ga kasneje osebno poznal, ker je delal v civilni zaščiti na Ministrstvu za obrambo,« je pojasnil Janša.
»Doživel sem laganje na štiri oči oziroma neposredno za mizo s strani gospoda Kučana, ki se je zgodilo takoj po tem, ko je Demosova vlada 16. maja prisegla po imenovanju tukaj v teh zgornjih prostorih,« je dejal Janša. To je bilo na kriznem sestanku, nekaj minut po zaprisegi Demosove vlade. »Vsi smo nekaj vedeli o tem, do vsakega je nekdo prišel s temi alarmantnimi informacijami, ki smo jih izmenjavali. Edino Milan Kučan ni nič vedel. Aha, je rekel, razorožujejo Teritorialno obrambo, zanimivo, komplicirano, nič ne vemo o tem. To je bilo 16. maja enkrat popoldan,« je razložil Janša in dodal, da iz dokumentov izhaja, »kdaj so gospoda Kučana obvestili in kako so ga obvestili in kako so obveščali predsedstvo, in to po času več kot 24 ur pred tem sestankom.«
»Ko je bila vložena ovadba zaradi razorožitve pred kakšnim mesecem, je gospod Kučan navedel dva ali tri različne datume, kdaj naj bi bil obveščen. In nobeden od teh datumov ni resničen. Vsi ti datumi, ki so bili navedeni, prvič je tako ali tako noro, da enkrat se reče 16., enkrat 17., kakorkoli, nobeden od teh datumov ni resničen, o čemer je v tej Beli knjigi vrsta dokumentov, ki so nesporni, nihče jih ni nikjer osporaval. Za niti enega od teh dokumentov – ta knjiga je v javnosti že tri leta – in za niti enega od teh dokumentov nihče ni rekel, da ni pravi,« je v razpravi poudaril Janez Janša.
»25 let smo prenašali, da se je odpravljanje posledic te razorožitve kriminaliziralo, zdaj pa je končno prišel čas, da se s pravnimi sredstvi lotimo tudi matere vseh afer z orožjem. In glede na to, da obstaja na stotine dokumentov, posnetkov in vsega ostalega, se pač tega procesa ne da ignorirati z bojkotiranjem neke koalicije, ki danes je, jutri je ne bo več,« pravi Janša in ob tem dodaja, da na dejstva, ki so predstavljena v Beli knjigi, ni mogoče odgovarjati z drugimi dejstvi.
»Ni možno reči, to ne drži, ker moraš potem to dokazati. In zaradi tega se je sproduciralo to skrajno obrambno pozicijo, kjer se zanika, da se je nekaj, kar se je seveda zgodilo, kar je zaznamovalo celotno novejšo slovensko zgodovino, se reče, da tega enostavno ni bilo, se reče, da Teritorialna obramba ni bila nikoli razorožena, kajti samo pod tem pogojem ni odgovornosti za to. In zdaj se računa, da bo s politično-medijsko, sodno, če hočete, močjo ali pa prevlado, prevlado dvojnih meril selektivnega prava, na tej poziciji možno vzdržati,« je dejal Janša in ob koncu še poudaril, da jim ni uspelo ignorirati in zanikati na 10 tisoče povojnih pomorog in preko 600 grobišč, resnica je kljub temu prišla na dan.
Magnetogram razprave predsednika SDS Janeza Janše je dosegljiv v priponki.