Vztrajno samoprepričevanje, da pri nas ni težav in da je vse vredu ter da je vse pod kontrolo, ne bo povzročilo, da bodo težave izginile, temveč ravno nasprotno, da se bodo kopičile in razraščale ter ob prvi resni globalni krizi sprožile podoben zlom države.
Na nedavnem shodu Odbora 2014 pred Vrhovnim sodiščem, 20. aprila 2017, je vztrajnike in vztrajnice nagovoril tudi odvetnik Ivan Kukar.
Celoten govor objavljamo v nadaljevanju.
Guverner Hrvaške narodne banke je ob sprejemanju Lex Agrokor povedal, da so odgovorni v državi že dalj časa vedeli za nepravilnosti v zvezi s poslovanjem Skupine Agrokor in kako resne so njihove težave, vendar ves ta čas prav nihče prav nikoli do aktualnega zloma Skupine Agrokor ni ukrepal. Na vprašanje, kako si razlaga takšno ravnanje odgovornih v državi, pa je preprosto odgovoril: »Podobno kot nihče ne ukrepa zaradi nevzdržnosti hrvaških javnih financ in se bodo ljudje nekega dne zopet spraševali, kako je lahko do zloma Hrvaške prišlo in pri tem prav nihče ni predhodno in pravočasno ukrepal ter preprečil katastrofe.«
S podobno miselnostjo in dejanskim stanjem se soočamo tudi v Sloveniji. V bistvu se vsi odgovorni v naši državi zelo dobro zavedajo, kaj je narobe pri nas in kako resne so zadeve, vendar nihče ne ukrepa, temveč zgolj manipulirajo z javnostmi ali pa tiščijo glavo v pesek.
Vztrajno samoprepričevanje, da pri nas ni težav in da je vse vredu ter da je vse pod kontrolo, ne bo povzročilo, da bodo težave izginile, temveč ravno nasprotno, da se bodo kopičile in razraščale ter ob prvi resni globalni krizi sprožile podoben zlom države, kot se je pred kratkim zgodil Skupini Agrokor. Bistvo zloma je v tem, da se napetosti dolgo časa kopičijo in nato kar naenkrat nenadoma poči. Če bo v Sloveniji prišlo do zloma, nam ne bo pomagal noben »Lex Slovenia«, saj bo pri tem »Lex Slovenia« šlo za stečajni zakon, v katerem bomo največjo škodo utrpeli mali državljani in naši potomci, ki bodo oropani normalne in varne prihodnosti.
Dejstvo je, da živimo v vse bolj nenormalni državi, kjer vlada sploh nima ambicije pripravljati strateških strukturnih reform, kaj šele, da bi jih izvajala. V sodobni demokraciji pa je izključno vlada tista, ki je sposobna kontrolirano sprožiti in udejaniti ključne spremembe v družbi. To pa pomeni, da brez spremembe sedanje vladajoče elite, v Sloveniji ne bo sprememb. Če pa ne bo sprememb, bo Slovenija kontinuirano postajala vse bolj nenormalna in vse bolj nenormalna država in družba. Dokler bomo jadrali z vetrovi globalno pogojene gospodarske rasti, zgodovinsko nizkih obrestnih mer, nizkih cen energije, surovin in hrane, se večina državljanov ne bo obremenjevala s stopnjujočo se nenormalnostjo naše države. Zavedati pa se morajo, da bodo prej ali slej zapihali tudi nasprotni vetrovi in tedaj se bo dobesedno preko noči razgalila vsa nenormalnost naše družbe, vse neizvedene reforme in se bo pokazala vsa naša kolektivna ter individualna ranljivost. Problem pa bo, ker tedaj več ne bo mogoče reševati teh problemov, temveč bomo lahko sprejeli zgolj stečajni zakon imenovan »Lex Slovenia« in imenovali stečajnega upravitelja, ki bo najbolj ostrigel nižji in srednji sloj, še posebej kruto pa bodo prizadeti upokojenci. Kot je rekel uvodoma citirani guverner Hrvaške narodne banke – vsi vemo, da je naš sedanji poslovni model nevzdržen, vendar nihče od odgovornih ničesar ne ukrene, nato pa se bodo ob zlomu vsi čudili, kako se je nam lahko kaj takega zgodilo. Politična elita mogoče resnično noče vedeti, kaj vse je narobe, se pa tega zavedamo volivci in mi bomo imeli naslednje leto pravico in odgovornost, da zamenjamo neodgovorno politično elito z bolj odgovornimi ljudmi.
Prihajajoče volitve še omogočajo spremembo, na podlagi katere bo mogoče normalno in kontrolirano izvesti strateške strukturne reforme in obrniti trend nenormalnosti, v katero tonemo. Zato je ključnega pomena za kakovost našega življenja v naslednjih nekaj desetletjih, da Slovenci ozavestimo, da postajamo vse bolj nenormalna družba in da takšen način vodenja države in družbe prej ali slej pripelje do brodoloma ter da je ta trend mogoče z udeležbo na volitvah spremeniti.