Golobova koalicija ukinja rešitve, ki urejajo področje dolgotrajne oskrbe z zagotavljanjem pogojev za dostopno, kakovostno in varno obravnavo odraslih oseb, ki zaradi bolezni, starosti, poškodb ali invalidnosti ne zmorejo več samostojno poskrbeti zase. Zato v Slovenski demokratski stranki o tem vprašanju predlagamo referendum.
Po več kot 20 letih, več kot 70 dragih študijah, preko 120 verzij zakona in porabljenih 74,5 milijona evrov za študije je bil lani, 9. decembra 2021, končno sprejet Zakon o dolgotrajni oskrbi. Gre za zakon, ki ureja področje dolgotrajne oskrbe, z zagotavljanjem pogojev za dostopno, kakovostno in varno obravnavo odraslih oseb, ki zaradi bolezni, starosti, poškodb ali invalidnosti ne zmorejo več samostojno poskrbeti zase.
Zakon o dolgotrajni oskrbi vsem državljanom prinaša upanje, da v starosti ne bodo ostali sami in brez zdravstvene oskrbe ter pomoči. Gre za sistemski zakon, s katerim se bo poskrbelo, da bo vsak starostnik svoja zadnja leta preživel brez nepotrebnih stisk in pomanjkanja.
V času levih vlad se je denar namesto za urejanje področja dolgotrajne oskrbe namenjal za študije. Opravljenih jih je bilo več kot 70, davkoplačevalce pa so stale 74,5 milijona evrov. Vlada pod vodstvom Janeza Janše je v prejšnjem mandatu obrnila trend in sprejela Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki zagotavlja sredstva in programe za lepše življenje vseh, ki ne morejo več skrbeti sami zase. Danes Golobova vlada Slovenijo ponovno vrača na točko, kjer so prioriteta glede dolgotrajne oskrbe sredstva za študije in nove verzije zakona, namesto za pomoči potrebne.
Že leta 2019 je Računsko sodišče v reviziji med drugim zapisalo, da projekt in študije, za katere se je namenilo 74,5 milijonov evrov javnega denarja, nimajo niti vsebine niti ciljev, ki naj bi se s temi projekti realizirali.
Denar pa ni šel le za študije. Raje kot v domove za starejše in ureditev dolgotrajne oskrbe so leve vlade vlagale tudi v nevladne organizacije z naslovom na Metelkovi 6. Od leta 2009 do 2019 je bilo na primer za adaptacijo in prenovo domov za starejše namenjenih le dobrih 31 milijonov evrov, na drugi strani pa so vlade namenile le 20 levim nevladnim organizacijam v istem časovnem obdobju kar dobrih 70 milijonov evrov. Glede na dosedanje poteze Golobove vlade, je upravičena bojazen, da bo vlada raje financirala nevladne organizacije in plačevala drage študije kot pa da bi pomoč šla ljudem.
Ker v Slovenski demokratski stranki nasprotujemo temu, da se neposredno ogroža ureditev dolgotrajne oskrbe v naši državi, predlagamo izvedbo referenduma. Vabljeni, da na upravnih enotah ali po elektronski poti z nekaj kliki prispevate svoj podpis.
Politika varovanja osebnih podatkov je dosegljiva tukaj.