S kakšnimi ukrepi bodo na ministrstvu za okolje in prostor preprečili dogodke, kot je bil lanski, ko je bila zemljina za pregrado med Družmirskim in Velenjskim jezerom pripeljana iz vrtca na Hudinji in odložena mimo vseh dovoljenj?
Poslanec Franc Rosec je na ministra za okolje in prostor RS Simona Zajca naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s predelavo in vgradnjo ekološko sporne zemljine.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani!
Na pregrado, ki je ločnica med Družmirskim in Velenjskim jezerom, se odlaga material, ki nastaja pri proizvodnji električne energije v TE Šoštanj. Gre za produkt sadre in pepela. Zaradi pomanjkanja materiala iz TE Šoštanj in zaradi samega oženja pregrade, kar postaja nevarno iz naslova poplavne ogroženosti mesta Šoštanj, je predvideno odlaganje materiala, ki bo nastal pri izgradnji 3. razvojne osi. Vemo pa, da izgradnja zamuja in tako se tudi rešitev omenjene problematika odmika. Skrb prebivalcev mesta Šoštanj pa ostaja.
Pomanjkanje materiala so v lanskem letu reševali s prevozom materiala, ki je nastajal ob izgradnji logističnega centra Lidl v Arji vasi. Žal se je med ta material skrila tudi zemlja, ki je nastala ob zamenjavi zemljine v celjskem vrtcu na Hudinji, in je bila brez soglasij vgrajena v pregrado.
Vemo, da ima občina Celje še veliko spornih zemljin in kot lahko beremo v medijih, naj bi na omenjeno pregrado pripeljali tudi ogromne količine zemljin vzdolž stare cinkarne, ki so bile izkopane med urejanjem nadgradnje železniške povezave leta 2017. Omenja se rešitev predelave sporne zemljine v gradbeni odpadek in odlaganje na pregrado med Velenjskim in Družmirskim jezerom.
Ministra za okolje in prostor RS zato sprašujem:
• V kateri fazi pridobivanja dovoljenj je izbrani izvajalec/ponudnik?
• Ali lahko glede na lokacijo vgradnje sporne zemljine pričakujemo kakšne učinke na kvaliteto vode v obeh jezerih, še posebej v Velenjskem jezeru, ki se uporablja za turistične namene?
• Ali ima izbrano podjetje/ponudnik ustrezno tehnično znanje in opremo za predelavo zemljine?
• Koliko potrjenih referenc ima omenjeno podjetje?
• Kakšen način monitoringa nad izvajanjem del predvidevate (na kakšen način se bo izvajala kontrola / analiza materiala, ki bo namenjen za vgradnjo? Bo šlo za zvezne ali zgolj občasne meritve?
• S kakšnimi ukrepi boste preprečili dogodke, kot je bil lani na primeru zemljine, ki je bila pripeljana iz vrtca na Hudinji in mimo vseh dovoljenj odložena na omenjenem področju?