Franc Breznik: Ali je prestižno mesto veleposlanika v ZDA del politične trgovine predsednika vlade?
ponedeljek, 26. 9. 2022Poslanec Franc Breznik je na današnji seji Državnega zbora predsedniku vlade Robertu Golobu zastavil ustno poslansko vprašanje v zvezi z odpoklicem veleposlanika Toneta Kajzerja.
Celoten magnetogram, ki ni avtoriziran, objavljamo v nadaljevanju.
FRANC BREZNIK (PS SDS): Spoštovana podpredsednica, spoštovane kolegice, spoštovani kolegi, spoštovani predsednik Vlade, dr. Robert Golob!
Kot vam je znano, je Ministrstvo za notranje zadeve, Direktorat za upravne notranje zadeve, dne 30. avgusta 2022 poslalo dopis z naslovom zadeve Posredovanje naslova za sprejemanje obrazcev podpore eni kandidatki, dr. Nataši Pirc Musar, in to Državnemu zboru, vsem upravnim enotam Republike Slovenije, tudi Ministrstvu za zunanje zadeve in ostalim ministrstvom s priloženim zahtevkom volilnega štaba dr. Nataše Pirc Musar, da se eni kandidatki, ki je zbirala podpise, obrazce podpore svoji kandidaturi, postavi dobesedno v privilegiran položaj.
Po javni objavi zgoraj navedenega dopisa ministrstva, pristojnega za notranje zadeve, so v začetku septembra sledili številni očitki, da ministrstvo za volilni štab dr. Nataše Pirc Musar in z njo dela nedopustno kampanjo, jo postavlja v privilegiran položaj.
S kritiko se je odzvala najavljena tudi kandidatka dr. Nina Krajnik, o tem so se odzvali tudi v stranki Resnica in zahtevali, da v upravnih enotah in nekaterih zavodih objavijo naslov za oddajo podpore tudi za njihovo kandidatko. Ob tem se je odzval tudi Ivo Vajgl, ki je prav tako zbira v tistem času podpise volivcev za predsedniško kandidaturo. Omenil je, da gre za nenavadno početje v predvolilni kampanji, v katero bi morali imeti vsi kandidati zagotovljene enake možnosti in bi morali biti enako obveščeni.
Po njegovi oceni je bil namen pobude volilnega štaba dr. Nataši Pirc Musar, da bi imeli v postopku prednost pred drugimi kandidati, kar je izredno moralno sporno početje. Kot nekdanji dolgoletni diplomat in zunanji minister se ne spomni, da bi zahteva o objavi naslova kandidata kadarkoli prišla na diplomatsko predstavništvo.
Potem se je zgodilo, Vlada Republike Slovenije je v četrtek, 15. septembra, 2022 sprejela Predlog o odpoklicu veleposlanika v Združenih državah Amerike gospoda Toneta Kajzerja zaradi kršitve Zakona o zunanjih zadevah, domnevno zaradi zlorabe zaupnega depešnega sistema Ministrstva za zunanje zadeve.
Ob tem naj navedemo, da tudi predsednik Republike Slovenije z namero Vlade za sprejetje sklepa o njegovem odpoklicu ni bil predhodno seznanjen kot to določa 17. člen Zakona o zunanjih zadevah. Ministrica za zunanje zadeve gospa Tanja Fajon je s tem, ko se ni posvetovala o odpoklicu s predsednikom Republike Slovenije, neposredno kršila Zakon o zunanjih zadevah.
Še najbolj nenavadno pa je, da je o tem javnost, o tem obvestil tudi predsednik republike gospod Borut Pahor, kar je res sila nenavadno. Torej gre za odpoklic vrhunskega kariernega diplomata z več petindvajsetletnimi izkušnjami, ki je vedno in povsod ravnal v prid Republike Slovenije.
Zato vas kot predsednika Vlade sprašujem: ali drži informacija, da je bil veleposlanik le žrtev vaše politične trgovine, da vaši kandidatki gospe Marti Kos ponudite položaj veleposlanice v Združenih državah Amerike, če se umakne iz tekme za predsednika Republike Slovenije? In zakaj se torej niste o odpoklicu posvetovali s predsednikom Republike Slovenije kot to veleva zakon?
Najlepša hvala za odgovor.
.@FrancBreznikSDS: Predsednika vlade sprašujem, ali drži, da je bil veleposlanik Tone Kajzer žrtev politične trgovine, da se Marti Kos ponudi položaj veleposlanice v ZDA, če se umakne iz predsedniške tekme in zakaj se o odpoklicu ni posvetoval s PRS, kot to veleva zakon. pic.twitter.com/mrENDM9m8U
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) September 26, 2022
DR. ROBERT GOLOB (predsednik vlade): Hvala za vprašanje. Bom začel na koncu. Vaša trditev, da naj bi bilo to kakorkoli povezano z našo bivšo podpredsednico Marto Kos, je popolna laž in insinuacija, ki nima nobene osnove v ničemer.
Kar se pa tiče samega odpoklica veleposlanika, po vseh informacijah iz Ministrstva za zunanje zadeve in tudi s strani mojih svetovalcev v kabinetu jasno izhaja dvoje: zakon ni bil kršen na nobeni točki in ministrica se je ustno posvetovala s predsednikom, preden je dala gradivo na Vlado. O tem bosta onadva sama razčistila, kdo je tisti, ki tu zavaja javnost. Jaz o tem ne morem presojati, ker nisem bil zraven, ko sta se onadva posvetovala.
Vendar bolj pomembno od tega: postopek, po katerem je bil veleposlanik Kajzer razrešen, je natančno enak dvem postopkom v zadnjih desetih letih, to je v mandatu predsednika Pahorja, v katerem sta bila razrešena dva druga veleposlanika. Vsi postopki razrešitve do sedaj v zadnjih desetih letih so na MZZ, na Ministrstvu za zunanje zadeve potekali na enak način.
Samo še dve besedi o tem, s čimer ste začeli. Verjetno je vsakomur jasno in tudi vam, da ne v Gibanju Svoboda ne v stranki SD, nimamo nobenega interesa promovirati eno kandidatko, ki ste jo vi omenjali za predsednico države, ker imamo na koncu svojega, skupnega kandidata, ki bo v resnici konkurent tej kandidatki. Tako, da je ta trditev smešna, politično smešna.
Kar se pa tiče veleposlanika. Veleposlanik na tako pomembni funkciji in s tako dolgim stažem, bi moral vedeti, da mora postavljati vedno na prvo mesto interes države. In, če je v postopku zaznal karkoli spornega, bi lahko o tem obvestil svojega predstojnika. Če pa veleposlanik v Združenih državah misli, da njegov predstojnik ni Ministrstvo za zunanje zadeve, ampak predsednik vaše stranke, potem pa res mogoče ne pozna Zakona o zunanjih zadevah. Hvala.
FRANC BREZNIK (PS SDS): Najlepša hvala, gospod predsednik Vlade. Tudi jaz bom začel od zadaj, kjer ste vi končali. 45.a člen Zakona o zunanjih zadevah govori o dokumentih Ministrstva za zunanje zadeve. Taksativno so tukaj omenjene diplomatske note, zapisi sestankov ali pogovorov s tujimi diplomatskimi predstavniki in predstavniki mednarodnih organizacij in pogajalska izhodišča, ki so namenjena izvajanju zunanje politike Republike Slovenije.
Bodimo pa sedaj pozorni na 3. člen tega zakona, ki govori; dokumente, še enkrat ponavljam, dokumente iz prvega odstavka tega člena se lahko posreduje pristojnim organom ali njihovim funkcionarjem, ki izvajajo ali sodelujejo pri izvajanju zunanje politike Republike Slovenije.
Spoštovani predsednik Vlade! Gospod Janez Janša je funkcionar Državnega zbora, gospod Janez Janša je dolgoletni član Odbora za zunanjo politiko. Odbor za zunanjo politiko sprejema najbolj pomembne dokumente, tudi Ministrstva za zunanje zadeve. To je prva zadeva.
V drugi zadevi, gospod Kajzer, ki je bil odpoklican, lahko bi rekel, kar čez noč, brez resnih dokaznih postopkov, ki veljajo v pravni državi, z ničemer ni kršil Zakona o zunanjih zadevah. Zakon izrecno govori o dokumentih, v ta depešni sistem, kot veste, je bila vrinjena informacije javnega značaja.
In zdaj se vračam na začetek vašega odgovora. V tranzicijski levici iz dneva v dan spreminjate favorizirane kandidate za predsednika države kot takšnega, zato seveda zdaj, gospa Pirc Musar vidim, da je tudi na odstrelu, pripravljate novega. Želim samo še enkrat odgovor na jasna vprašanja.
Ali ste to mesto, prestižno mesto veleposlanika v Združenih državah Amerike, je to del vezane vaše politične trgovine po vseh postopkih, ki so šle mimo predsednika države je, mislim da vaš namen jasen. Zato bi prosil še enkrat vaš odgovor na to vprašanje. Najlepša hvala.
DR. ROBERT GOLOB (predsednik vlade): Jaz ne vem kako naj bolj jasno povem to kar sem že prej povedal, da je taka trditev povezana z Marto Kos, čista laž ali pa insinuacija. Nobenih dogovorov. Še huje, o tem nisem niti razmišljal, ne jaz ne kdorkoli v Svobodi. Nikoli. Jaz vam bolj jasno ne morem odgovoriti, pa me lahko še tretjič vprašate isto, ampak bolj jasnega odgovora ne morete dobiti.
In trditev, po kateri je predstojnik veleposlanika v Združenih državah, katerikoli poslanec in funkcionar, in da lahko depešni sistem uporabimo ali zlorabimo za to, da obveščamo kogarkoli od funkcionarjev, ta je pa res tako, zelo raztegnjena interpretacija zakona in predvsem pravilnikov, ki veljajo na zunanjem ministrstvu.
Ampak okej, smo videli že marsikdaj raztegnjeno tolmačenje zakonodaje in me ne čudi, če boste tudi v tem primeru na tem vztrajali. Ampak jaz verjamem v pravno državo in ker verjamem v pravno državo, verjamem, da bodo o tem ali je bil zakon kršen, se ne bo odločalo tukaj, še najmanj med nama dvema, ampak da bo o tem odločalo sodišče in verjamem, da bo odločilo pravilno.
FRANC BREZNIK (PS SDS): Zgolj razvidno torej, da predsednik Vlade se ne zaveda nalog demokracije, predvsem pa institucije, ki jo ima Državni zbor. Vsi poslanci in poslanke imajo dostop do najstrožjih podatkov skoraj te države.
In še nekaj, obljubili ste, da boste pripeljali svobodo, ampak ne svobodo iz leta 1991, pa po vsej verjetnosti tisto svobodo, o katerih je govoril gospod Malek v filmu Moj ata socialistični kulak: “Zdaj je treba paziti, zdaj svoboda”. In tudi pod to svobodo imamo visoko inflacijo, kot takrat, tudi pod to svobodo kmetom jemljete na silo žita, tudi pod to svobodo bomo imeli zdaj redukcijo elektrike in tudi pod to svobodo, kot tisto takratno, smo imeli veliko krize.
.@FrancBreznikSDS: Predsednik vlade, obljubili ste, da boste pripeljali svobodo. Pa ne svobodo iz leta 91, ampak tisto svobodo iz filma Moj ata, socialistični kulak. “Zdaj je svoboda, zdaj moramo biti tiho.” pic.twitter.com/cUu2ooRQ1O
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) September 26, 2022
Poglejte, mislim, da sem na začetku tega tretjega dela povedal, da želim od predsednika Vlade, da spoštuje institucije Državnega zbora, nenazadnje po več kot stotih dneh imamo komaj drugo sejo, drugo redno sejo in želim, da na podlagi Poslovnika, da opravimo o tem odgovoru na mojo, ne odgovoru na moje poslansko vprašanje temeljito razpravo. Najlepša hvala.
