Na desnici želimo v prihodnje ohraniti evropsko kulturo in identiteto. Tisti, ki pridejo v Evropo, morajo priti z veljavnimi osebnimi dokumenti in razumeti, da imamo Evropejci svoj red, navade in kulturo. Če želijo biti naši gostje, morajo to spoštovati.
Danes, 28. aprila, je na Lanšprežu pri Mirni potekalo regijsko srečanje članov in simpatizerjev Dolenjsko-Belokrajnske regije, ki sta se ga udeležili kandidatki za evropski poslanki Romana Tomc in Alenka Forte, poslanec Državnega zbora RS in predsdnik Občinekga odbora SDS Trebnje Franci Kepa, nekdanji generalni sekretar SDS, predsednik Dolenjsko-Belokrajnske regije SDS ter predsednik Občinskega odbora SDS Mirna Peč Janez Mežan, predsedniki občinskih odborov SDS Mirna, Šentrupert, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Šentjernej in Dolenjske Toplice ter župan Šentruperta Andrej Martin Kostelec.
Pred osrednjo prireditvijo je šentruperski župnik daroval krajšo mašo v kapeli Petra Pavla Glavarja, nekateri občinski odbori pa so na stojnicah predstavili znamenitosti svoje občine.
Vse prisotne je na samem začetku pozdravil predsednik Občinskega odbora SDS Trebnje in poslanec v Državnem zboru RS Franci Kepa, ki je prepričan, da bo Slovenska demokratska stranka tudi na prihajajočih evropskih volitvah dosegla odličen rezultat, kot ga je že na lanskoletnih državnozborskih in lokalnih volitvah.
Nekdanji generalni sekretar SDS, predsednik Dolenjsko-Belokrajnske regije SDS ter predsednik Občinskega odbora SDS Mirna Peč Janez Mežan je izpostavil, da »evropske volitve še nikoli niso bile tako pomembne, kot bodo letos, saj se bo tokrat odločalo, po kateri poti bo šla Evropa - ali se bo držala svoje tradicije, identitete in bo ostala zvesta Evropejcem in tistim, ki bodo izpolnjevali pogoje, da lahko živijo pri nas, ali pa bo odprla meje za vse, ki želijo vanjo vstopiti.« Pozval je, da se vsi udeležijo volitev ter nanje povabijo tudi tiste, ki se jim morda ne ljubi ali pa menijo, da evropske volitve nimajo vpliva na Slovenijo, kar nikakor ne drži.
Aktualna evropska poslanka in kandidatka na letošnjih evropskih volitvah Romana Tomc je po uvodnem pozdravu dejala, da se evropski poslanci z desne in leve strani mnogokrat strinjajo pri marsikaterem vprašanju ter tako rešujejo težave unije. V zadnjih letih pa so si mnenja o tem, kako odprto mejo Evrope želimo, vse bolj razdeljena:
Na desni polovici želimo ohraniti evropsko kulturo in identiteto. Tisti, ki pridejo v Evropo, morajo priti z veljavnimi osebnimi dokumenti in razumeti, da imamo Evropejci svoj red, navade in kulturo. Če želijo biti naši gostje, morajo to spoštovati.
Gre za ključno vprašanje, pri katerem se ne razlikujejo le evropski poslanci, temveč tudi evropski volivci: »Tistih volivcev, ki bo več, takšna bo razdelitev mandatov v Evropskem parlamentu. Želim si, da ohranimo to prednost, ki jo imamo danes evropski poslanci iz Slovenije, saj nas kar pet od osmih pripada Evropski ljudski stranki.«
Tomčeva je prisotne seznanila tudi s svojimi dosežki v preteklem mandatu, in sicer o postopku, ki ga je preko Evropske komisije uvedla proti Avstriji, saj je ta neupravičeno odvzela ugodnosti staršem slovenskih otrok, ki delajo tam. Prav tako je Evropskemu parlamentu predstavila primer pranja denarja v NLB, ki ga je raziskoval dr. Anže Logar, a žal slovenske pristojne institucije niso ukrepale, zato bo njena naloga v naslednjem mandatu Evropi prikazati situacijo doma, kjer imamo institucije pravne države, ki ne delujejo.
Romana Tomc je še dodala, da je Slovenska demokratska stranka minuli teden vložila predlog zakona o slovenskem demografskem skladu, s katerim predlagamo pravzaprav nacionalni pokojninski sklad, na katerega se bo preneslo celotno državno premoženje. »Že leta se namreč ukvarjamo s problematiko pokojnin, vlada Janeza Janše pa je bila zadnja vlada, ki je prispevala k boljšemu stanju upokojencev,« je spomnila Tomčeva, ki obljublja, da se bo v prihodnjem mandatu najbolj posvetila prav pokojninskemu sistemu, saj se tudi na evropskem nivoju za upokojence stori premalo. »Mogoče ste razočarani nad pokojninami, ki jih prejemate, a to ni najhuje, kar se vam lahko zgodi. Če se danes ne bomo začeli obnašati odgovorno, čez petnajst let upokojenci ne bodo več poznali pokojnin,« je zaključila Tomčeva in vse prisotne pozvala na volitve 26. maja.
Za njo je spregovorila še Alenka Forte, ki je bila kot zdravnica najbolj kritična do slovenskega zdravstva. Dejala je, da so odpovedi zdravnikov, ki smo jim priča, znak obupa: »Slovenija je v času članstva v EU dosegla napredek na področju gospodarstva, ekologije, toda na področju zdravstva zaostajamo za skoraj vsemi državami članicami, prehitele so nas tudi Estonija, Češka in Slovaška.« Dodala je, da imamo v Evropi dobre modele zdravstva, ki jih je treba le prenesti v Slovenijo, za kar se bo kot evropska poslanka zavzemala. Poudarila je tudi, da se naše zdravstvo danes ne bi soočalo s takšnimi težavami, če bi vlado vodili slovenski demokrati:
Vlada RS ignorira težave v slovenskem zdravstvu. V zdravstvu je dosti denarja, a se stvari ne dela gospodarno. Denar izginja zaradi javnih razpisov in korupcije.
Fortejeva je opozorila, da smo Slovenci premalo samooskrbni, želi si namreč, da bi z evropskimi sredstvi spodbujali kmetijstvo in razvoj podeželja ter tako pridelali lokalno in varno hrano. Poudarila je še, da Slovenija nima narejene strategije dolgotrajne oskrbe starejših, na kar nas opozarja tudi Evropa. Spomnila je na dobre prakse iz Skandinavije, ki bi lahko tudi v Sloveniji zagotovile varno in dostojno starost. Na koncu je povabila na volitve v želji, da bi si SDS in ELS zagotovili dovolj mandatov in posledičen razvoj Evrope v pravo smer, kjer bodo države sodelovale in najprej poskrbele same zase, solidarne pa bile predvsem tam, kjer so problemi.
Dogajanje sta popestrila ansambel Grom in župnik iz Šentruperta, ki je obiskovalce zabaval s čarovniškimi triki.