Katero načelo zasleduje ureditev, da si partner po umrlem partnerju ne more izbrati celotne pokojnine in se odpovedati svoji?
Poslanka SDS Eva Irgl je na ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, mag. Ksenijo Klampfer naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z vdovskimi pokojninami.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani!
Na nas se zadnje čase obračajo posamezniki, ki imajo pripombe na odmero vdovske pokojnine. V slovenskem pokojninskem sistemu si lahko izberejo 70 % osnove za odmero pokojnine po umrlem partnerju in odpovedo svoji pokojnini ali pa si izberejo t. i. vdovski dodatek v višini 15 % pokojnine po umrlem partnerju (največ do višine 100,44 evrov dodatka). V nobenem primeru si torej ne morejo izbrati celotne pokojnine po umrlem partnerju (za katero so bili vplačani prispevki) in se odpovedati svoji.
Trenutna ureditev je torej takšna, da postavlja v neenakopraven položaj tiste, ki so več kot 40 let vplačevali v pokojninsko blagajno, s tistimi, ki npr. niso v pokojninsko blagajno vplačali niti enega evra in so po umrlem partnerju pridobili vdovsko pokojnino. Takšne anomalije so posebej vidne v primeru, ko tuji vdovec po svoji umrli partnerki pridobi v Sloveniji 70 % osnove za odmero pokojnine, poleg tega da lahko obdrži še svojo pokojnino iz tujine. Prav tako odmera vdovske pokojnine ali izbira t. i. vdovskega dodatka ne odražata sorazmernosti glede na vplačane prispevke obeh oseb in je končna vsota, ki jo dobi preživeli partner, praviloma nižja od njune najvišje pokojnine.
V zvezi s tem sprašujem:
1. Ali ministrstvo meni, da je odmera vdovske pokojnine in t.i. vdovskega dodatka pravična glede na skupne vplačane prispevke prejemnika in umrlega partnerja?
2. Kakšna je ureditev vdovskih pokojnin v Avstriji, Italiji in Nemčiji?
3. Kakšne predloge zakonodajnih sprememb načrtuje ministrstvo na področju vdovskih pokojnin?
4. Katero načelo po mnenju ministrstva zasleduje ureditev, da si partner po umrlem partnerju ne more izbrati celotne pokojnine in se odpovedati svoji?
5. Ali lahko vdovec po tem, ko si je izbral in nekaj časa prejemal t. i. vdovski dodatek. temu odpove in izbere vdovsko pokojnino? Če ne, zakaj ministrstvo ne predlaga takšne možnosti?