"Zaradi tretje vlade Janeza Janše in spoštovanja ustreznih ukrepov s strani prebivalstva, je Slovenija iz prve krize izšla kot zmagovalka. S turističnimi boni namenjamo pomoč vsem prebivalcem in hkrati omogočamo ponoven zagon slovenske turistične panoge, ki jo je epidemija najbolj prizadela", je v predstavitvi stališča poudarila poslanka Eva Irgl.
Na 38. izredni seji DZ so poslanke in poslanci med drugim obravnavali predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije Covid-19, t.i. tretji proti korona paket. Stališče Poslanske skupine SDS je predstavila Eva Irgl.
Stališče objavljamo v celoti.
Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci!
Pred nami je obravnava predloga zakona o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19, ki je del t. i. tretjega paketa ukrepov. Na tem mestu bi se najprej želela zahvaliti vsem, ki ste sodelovali pri pripravi teh zakonov in se zavedate, kako pomembno je, da smo na Odboru za delo, ki je sicer trajal dolgih 17 ur, paket ukrepov sprejeli pravočasno.
Slovenija je v epidemiološko krizo v začetku vstopila nepripravljena, vendar je z nastopom tretje vlade Janeza Janše in s sprejetjem ustreznih ukrepov ter spoštovanjem ukrepov, zlasti s strani prebivalstva, iz te prve krize izšla kot zmagovalka.
V Sloveniji smo bili tako, hvala bogu, obvarovani pred posledicami in prizori sosednje Italije in drugih držav, čeprav nam je marsikateri epidemiolog napovedoval drugačno sliko. Po analizi univerze Oxford je Slovenija dosegla oceno 100 točk od 100 točk v boju z epidemijo. Trenutno imamo eno izmed najboljših epidemioloških slik v Evropi, pa čeprav smo blizu žarišča v Italiji.
Ne glede na nekatere politično motivirane kritike v Sloveniji nam dejstva, številke in tujina priznavajo izjemen dosežek v boju s to krizo. Kljub temu, pa se je potrebno zavedati, da bodo posledice epidemija COVID-19 žal daljnosežnejše in bodo vplivale na celotno družbo. Že sedaj v tujini ocenjujejo, da smo na 7. mestu izmed vseh držav glede višine in ustreznosti finančnih ukrepov, kar bo še dodatno podkrepilo to oceno s sprejetjem tretjega protikorona paketa.
Za namen odprave posledic epidemije je Vlada Janeza Janše že takoj ob nastopu napovedala in s strokovnimi skupinami začela pripravljati zakonske pakete za njihovo odpravo. Prvi protikorona paket je bil bolj usmerjen v reševanje zlasti gospodarstva in namenjen pomoči ljudem. Drugi paket je bil namenjen zlasti zagotavljanju likvidnosti gospodarstva in vsem tistim ranljivim skupinam, ki v prvem paketu niso bile zajete.
Sedaj pa je pred nami tretji paket, ki je namenjen za pomoč ljudem, gospodarstvu in turizmu. Kot najpomembnejši ukrep je tu zagotovo delno subvencioniranje skrajšanega polnega delovnega časa, omilitev pogojev za spodbude in investicije, olajšanje zadolževanja občin za izvedbo občinskih projektov, ukrep delnega povračila nadomestila delavcem na čakanju v turizmu, omogočanje ugodnih in hitrih likvidnostnih kreditov slovenskega podjetniškega sklada, dodatni ukrepi s področja kmetijstva, pomoč izvajalcem socialnovarstvene storitve pomoči na domu, ukrepi na področju štipendiranja, vrednotnice za športne prireditve, dodatek za nevarnosti in obrambne, obremenitve udeležencem zaščite, reševanja za pomoč med epidemijo, povračilo sredstev za izvajalce zdravstvene dejavnosti, oprostitev plačila staršev za vrtce v času krize ter vnovčljivi boni na področju turizma, ki so namenjeni vsem prebivalcem Republike Slovenije. 50 evrov za prebivalce, mlajše od 18 let in 200 evrov za odrasle. Predvsem slednji ukrep je namenjen vsem prebivalcem in hkrati tudi ponovnemu zagonu slovenske turistične panoge, ki jo je epidemija najbolj prizadela. Štiričlanska družina bo lahko tako vnovčila 500 evrov za skupen čas, preživet nekje v naši lepi Sloveniji.
Takšni izdelani in predlagani ukrepi Vlade so bili navkljub hitremu sprejemanju usklajeni s strokovnimi skupinami in v največji možni meri tudi s socialnimi partnerji. Tretji paket je bil usklajen na Ekonomsko-socialnem svetu, kjer so nekateri socialni partnerji celo pohvalili pripravljenost Vlade RS, da v dani situaciji lahko nameni toliko pozornosti usklajevanju ukrepov.
Dosežena je bila visoka stopnja konsenza glede sprejetih ukrepov, rezultat tega pa je, da celotno gospodarstvo podpira predlagane in sprejete ukrepe, prebivalstvo in upravičenci pa pričakujejo čim hitrejše sprejetje tega tretjega paketa.
Kritike na sprejetje ukrepov so zgolj politično motivirane, tako kot je bilo politično motivirano in neodgovorno zavlačevanje in oviranje sprejetja tretjega paketa ta teden na seji odbora.
Menimo, da je zakon še eden v nizu ukrepov te Vlade RS, ki bodo Republiko Slovenijo postavili v sam vrh zmagovalcev prvega vala COVID-19 krize, tako v epidemiološkem, varnostnem, socialnem in gospodarskem smislu, kar v tem letu predstavlja tudi velik dosežek z vidika ugleda Republike Slovenije v tujini.
V Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke bomo predlagani zakon podprli. In še nekaj. Zlasti v zadnjem tednu je bilo večkrat rečeno, da opoziciji preprečujemo besedo v Državnem zboru. Gospa Tanja Fajon nam je včeraj to ponovila, zdaj pa malo resnice. Od sedemnajstih ur razprave na odboru za delo je poslanska skupina Levica govorila približno 13 ur in od tega vsaj toliko časa namenila temu, kako nimajo besede.
Najlepša hvala. Srečno.