Ob nedavni odločitvi o sprejemu v slovensko državljanstvo na podlagi izredne naturalizacije se je tudi samo po sebi odprlo vprašanje rokov, v katerih običajno odločajo pristojni organi v upravni stvari sprejema v slovensko državljanstvo na podlagi izredne naturalizacije.
Poslanka Eva Irgl je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s sprejemom v državljanstvo Republike Slovenije na podlagi izredne naturalizacije.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
Zakon o državljanstvu Republike Slovenije določa načine pridobitve in prenehanja državljanstva Republike Slovenije. Med načini pridobitve državljanstva Republike Slovenije Zakon o državljanstvu Republike Slovenije v 13. členu omogoča sprejem v državljanstvo Republike Slovenije osebam, ki so dopolnile starost 18 let, če njihov sprejem koristi državi zaradi znanstvenih, gospodarskih, kulturnih, nacionalnih ali podobnih razlogov, pod pogojem, da dejansko živijo v Sloveniji neprekinjeno vsaj eno leto pred vložitvijo prošnje in imajo urejen status tujca ter izpolnjujejo posamezne pogoje iz 10. člena Zakona o državljanstvu Republike Slovenije. Ne glede na določbo prejšnjega odstavka lahko pridobi državljanstvo Republike Slovenije oseba, čeprav ne izpolnjuje pogoja neprekinjenega prebivanja v Republiki Sloveniji in pogoja urejenega statusa tujca, pri čemer se upošteva njen izjemen prispevek k razvoju Republike Slovenije in k povečanju mednarodnega ugleda oziroma prepoznavnosti Republike Slovenije.
Ministrstvo za notranje zadeve, ki vodi te postopke, je pred odločitvijo o pridobitvi slovenskega državljanstva vezano na ugotovitev Vlade Republike Slovenije, ki ima pooblastilo, da ugotovi, ali gre za obstoj interesa ali ne na podlagi mnenja pristojnega resornega organa. Če oseba uveljavlja korist države iz razloga, ki ne spada v pristojnost nobenega resornega organa, ugotovi obstoj razloga Vlada Republike Slovenije na podlagi mnenja ministrstva, pristojnega za notranje zadeve.
Podrobneje so kriteriji za ugotovitev razlogov za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije po izredni naturalizaciji opredeljeni v uredbi o merilih za ugotavljanje nacionalnega interesa pri sprejemu v državljanstvo Republike Slovenije na podlagi 13. člena Zakona o državljanstvu Republike Slovenije.
Ob nedavni odločitvi o sprejemu v državljanstvo Republike Slovenije na podlagi izredne naturalizacije se je tudi samo po sebi odprlo vprašanje rokov, v katerih običajno odločajo pristojni organi v upravni stvari sprejema v slovensko državljanstvo na podlagi izredne naturalizacije.
V zvezi s tem Vlado Republike Slovenije sprašujem naslednje:
1. Koliko vlog za pridobitev državljanstva Republike Slovenije je bilo vloženih na podlagi 13. člena Zakona o državljanstvu Republike Slovenije in iz katerih razlogov od 1. 1. 2012 do 31. 12. 2019? Pri tem prosim za podatke, za državljane katerih držav je šlo in kako so bili ti razlogi utemeljeni oziroma na podlagi katerih kriterijev za posamezni razlog.
2. Koliko odločb na podlagi teh vlog v navedenem obdobju je bilo rešenih pozitivno in koliko negativno?
3. Kakšen je običajen rok za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije na podlagi izredne naturalizacije?
4. Prosim, da mi v okviru odgovora na prvo vprašanje navedete tudi rok, kdaj je bila vložena vloga za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije, kje, kdaj je bilo izdano mnenje resornega organa in kdaj je Vlada Republike Slovenije ugotovila, ali gre za obstoj interesa ter kdaj je bila izdana odločba za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije in kdaj vročena.