Evropska poslanca poudarjata, da EU namenja veliko sredstev za ohranjanje kulturne dediščine, zato bi se lastnik dvora - država, morala obrniti tudi na EU glede financiranja njegove temeljite obnove.
Evropska poslanca Patricija Šulin in dr. Milan Zver sta obiskala prireditev »60 dreves za 60 let« ob 60. obletnici Zavoda za varstvu kulturne dediščine Maribor. Za obeležitev svojega jubileja so izbrali dvorec Dornava. Gre za najlepši dvorec v baročnem slogu na slovenskem. Celoten kompleks obsega park z drevoredom, predvrt, dvonadstropno palačo s stranskima traktoma, slavnostno dvorišče, Neptunov vrt z vodnjakom, gospodarski in sadni vrt ter gozd. Pozdravi del slovesnosti z nagovori je bil v slavnostni dvorani dvorca, sledilo pa je sajenje 60 sadnih dreves v sadnem vrtu. Prireditev z bogatim programom, kot se za baročni stil spodobi, so s prostovoljnim sodelovanjem pripravila društva in posamezniki iz občine Dornava, ki se zavedajo pomena takšnega enkratnega objekta v svoji soseščini, ki predstavlja velik turistični potencial za kraj in regijo.
Patricija Šulin je ob obisku dvorca v Dornavi pojasnila, da Evropska unija in vse njene institucije delujejo tudi v kontekstu skrbi in ohranjanja kulturne dediščine. Ohraniti moramo našo identiteto, ohraniti moramo, kar so nam zapustili predniki in to pustiti za prihodnje rodove, poudarja evropska poslanka.
»V sklopu evropskega proračuna je proračunska postavka, v kateri je veliko sredstev za obnovo kulturne dediščine. Dvorec Dornava je potreben temeljite obnove. Upam, da bo država, ki je tudi lastnica, našla posluh, da gre v temeljito prenovo dvorca,« je dejala Šulinova. Ob tem je omenila obnovo Vile Vipolže v Goriških brdih, ki je za temeljito obnovo iz evropskega proračuna prejela kar 11 milijonov evrov.
Dr. Milan Zver je izrazil veselje, da je lahko posadil drevo v prečudovitem okolju baročnega dvorca, za katerega bo v prihodnosti treba nekaj narediti, takšni pomembni objekti po njegovem mnenju potrebujejo naložbe, ki se lahko dobijo tudi iz evropskih sredstev. »Evropska unija veliko financira kulturno dediščino in prav bi bilo, da bi se tisti, ki so odgovorni za ta objekt, obrnili tudi na njo,« je dejal evropski poslanec. Pojasnil je še, da poslanci to težko naredijo, lahko pa veliko pomagajo z nasveti tistim, ki so odgovorni za stanje dvorca, se pravi državi in drugim strokovnim institucijam pa tudi lokalni skupnosti.