Slovenija je vse od leta 2008 izgubljala strateški pomen in mednarodni ugled, ki si ga je pridobila z osamosvojitvijo, v obrambni vojni, z mednarodnim priznanjem, z uspešnimi evro-atlanstkimi integracijami in predsedovanjem Svetu EU. V zadnjem letu delovanja Ministrstva za zunanje zadeve pod vodstvom dr. Anžeta Logarja je Slovenija ponovno postala pomemben igralec v mednarodnem prostoru in je svoje interese ponovno usmerila na Zahod.
V zadnjem letu je Slovenija ponovno okrepila sosedske in regionalne vezi tako v srednjeevropskem kot tudi v sredozemskem prostoru. S svojim delovanjem je Ministrstvo za zunanje zadeve pod vodstvom dr. Anžeta Logarja ponovno utrdilo partnerstva v Evropski uniji in Sloveniji povrnilo mednarodni ugled, ki ga je nekoč že uživala. Ponovno smo obiskali države, kjer nas ni bilo desetletja. V zadnjih 365 dnevih je bilo opravljenih več kot 50 srečanj doma in v tujini, 39 avdio-video konferenc in 20 telefonskih pogovorov. Anže Logar je kot zunanji minister prvi po letu 2012, ki je obiskal sosednjo Hrvaško, kar je pripomoglo pri izboljšanju slabih odnosov med državama. Prav tako se je po letu 2007 zgodil prvi bilateralni obisk italijanskega zunanjega ministra. Slovenijo so v enem letu obiskali tudi zunanji ministri Združenih držav Amerike, Nemčije, Francije in vseh sosednjih držav. Med obiskom Mikea Pompea, ki je bil prvi obisk ameriškega državnega sekretarja po 23 letih, smo sklenili z ZDA tudi pomemben strateški dogovor.
Pred prihodom Anžeta Logarja na MZZ ni bilo jasnega strateškega vodenja in razumevanja sprememb v mednarodnem okolju. Sedaj je slovenska zunanja politika ponovno aktivna in samozavestna z jasnimi in ambicioznimi cilji, ki delujejo v korist državljank in državljanov Republike Slovenije.
Ponovno se z regionalnim povezovanje krepi slovenske interese v Evropski uniji. S transatlantskim partnerstvom si prizadevamo za mir in varnost. Z okrepljenim multilateralizmom iščemo odgovore na globalne izzive, kot so zdravje, kibernetski napadi, migracije, podnebne spremembe.
Organiziran je bil tudi 15. Blejski strateški forum (ena najpomembnejših platform slovenske javne diplomacije) z rekordno visoko udeležbo, saj smo gostili dva predsednika države, sedem predsednikov vlad, šest zunanjih ministrov, 72 govorcev in preko 300 udeležencev.
Kot je povedal zunanji minister dr. Anže Logar ob prvi obletnici vlade, nas je pandemija naučila razmišljati širše in bolj inovativno in redna koordinacija sosednjih držav je rodila novo obliko povezovanja petih srednjeevropskih držav Central 5, ki ga poleg slovenskega zunanjega ministra sestavljajo še zunanji ministri Češke, Slovaške, Madžarske in Avstrije.
V teku so aktivne priprave na predsedovanje Svetu EU. Soočeni s krizami v zadnjem desetletju smo si za eno izmed ključnih nalog našega drugega predsedovanju Svetu EU zadali nalogo krepitve unije s poudarkom na kriznem upravljanju v času zdravstvene krize ali kibernetske grožnje.
Med prvim valom epidemije Covid19 je bil izveden največji projekt repatriacije v zgodovini Ministrstva za zunanje zadeve. Z neumornim delom celotne slovenske diplomacije se je v Slovenijo vrnilo približno 3000 državljank in državljanov.