Na 61. izredni seji Državnega zbora so poslanci in poslanke obravnavali Predlog za izvolitev novega predsednika Vlade Republike Slovenije. Stališče poslanske skupine SDS je predstavil vodja poslanske skupine Danijel Krivec.
Stališče objavljamo v celoti.
Hvala za besedo, spoštovani podpredsednik. Spoštovani kolegice in kolegi! Spoštovani kandidat!
1. člen Ustave se glasi: »Slovenija je demokratična republika.« Demokracija je temelj naše družbe in naše politične ureditve. Zaradi demokracije lahko v državnem zboru deset poslancev kadarkoli želi vloži konstruktivno nezaupnico, kar so nekateri tokrat tudi storili. Zaradi spoštovanja demokracije, Ustave in zakonov kot temeljne vrednote danes sedimo tu in razpravljamo o delu trenutne vlade.
Današnji dan je simboličen na nek način. Nekateri ste rekli, da bodo tudi zelo pomembne odločitve, vendar se človek vpraša, ali je ta dan res bil naključno izbran. Danes je namreč pustni ponedeljek in, glede na uvodne razprave, bi človek ocenil, da je bilo to namensko izbrano. Res pa je, da v pustu tudi maske padejo in maske bodo danes vsekakor padle.
V 1. točki nezaupnice se vladi pod vodstvom Janeza Janše očita, da od marca 2020 sistematično krši temeljna načela ustavne ureditve, česar pa predlagatelji ne podkrepijo z nobenim dokazom. Očitek prihaja v trenutku, ko je po oceni neodvisnega in globalno znanega medija The Economist demokracija v Sloveniji po dolgem času spet v porastu. Demokratični indeks, kot poimenujejo raziskavo kazalcev, s pomočjo katere ocenjujejo nivo demokracije po vsem svetu, nas postavlja na 35. mesto. V pregledu uvrstitev Slovenije v preteklih 15 letih lahko ugotovimo, da je bil demokratičen indeks najvišji v letih 2006 in 2008, torej v času vlade Janeza Janše. Najnižjo oceno pa smo dosegli v letih 2017, 2018 in 2019, torej v času prejšnjih levih vlad. V letu 2020 po prevzemu oblasti s strani sedanje desno sredinske vlade pa demokratičnost v Sloveniji spet raste.
Demokracija je, kot sem že povedal, zapisana v 1. členu Ustave. In trditev, da se pod to vlado krši temeljna načela ustavne ureditve, je neresnična. Še več, odkar je na oblasti ta vlada, se demokracija v Sloveniji krepi. Popravljamo tiste krivice, ki so se dogajale pod prejšnjimi vladami. Mi demokracijo skušamo graditi, medtem ko jo vi, podpisani pod to nezaupnico, ves čas rušite.
V 2. členu ustave piše, da je Slovenija socialna država - še en temelj ustavne ureditve, ki se pod to vlado krepi. V osmih protikoronskih paketih smo z državno in evropsko pomočjo zajeli vsakega državljana in državljanko. V manj kot enem letu smo dvakrat uskladili pokojnine ter dvakrat izplačali solidarnostne dodatke tistim z najnižjimi pokojninami. Poskrbeli smo za mlade, študentom smo dvakrat izplačali solidarnostni dodatek. Povečali smo število vpisnih mest na študije, kjer je zaposlitev zagotovljena. Vsakemu polnoletnemu dijaku in vsakemu otroku smo dali dodatke v višini 50 evrov, za družine z več otroki smo povišali letni dodatek za 100 evrov za družine s tremi otroki, ter za 200 evrov za družine s štirimi ali več otroki. Povečali smo tudi dodatek za nego otroka, za vsakega novorojenca od 1. 1. 2020 naprej smo uvedli 500 evrov solidarnostnega dodatka. V ukrepih, ki krepijo gospodarstvo, smo poskrbeli za delavce na čakanju, za ohranitev delovnih mest, poskrbeli smo za ohranitev turizma s turističnimi boni za vsakega državljana in državljanko, za moratorij kreditov, za odlog plačevanja nekaterih najemnin, za temeljni dohodek samostojnih podjetnikov in še bi lahko našteval. Tudi občinam smo povečali povprečnine in jih razbremenili nepotrebnih zakonskih obvez.
Z vsemi temi in še mnogimi ukrepi smo pomagali ljudem. Vsak naš ukrep, vsak naš zakon in solidarnostni dodatek je bil usmerjen v pomoč ljudem, v skrb za njihovo blaginjo, in to z velikim spoštovanjem in zavedanjem, na drugi strani pa odgovornostjo, da so Slovenci in Slovenke naše največje bogastvo. In iz tega bogastva mi gradimo Slovenijo, medtem ko jo vi z izrabljanjem epidemije za lastne politične cilje poskušate rušiti.
Očitate nam tudi, da smo ogrozili ugled Slovenije v Evropski uniji in zunanjepolitični položaj v mednarodni skupnosti. V prvih enajstih mesecih svojega delovanja je minister za zunanje zadeve Anže Logar opravil 42 srečanj z državniki s celega sveta. Vaš kandidat za mandatarja Karl Erjavec je v prvih enajstih mesecih svojega delovanja 2012 opravil le 14 srečanj, pa ni bilo nobene epidemije.
In ne pozabimo, kot je poudarila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, je bilo pismo predsednika Vlade Janeza Janše temelj, na katerem so se zgladila nesoglasja med Evropsko unijo ter Madžarsko in Poljsko. Brez tega dogovora in ob vložitvi veta, ki je grozil, bi Slovenija, prav tako kot vse ostale članice Evropske unije, ostala brez denarja za pomoč pri krepitvi in izhodu iz epidemije, ostali bi brez 10,5 milijarde evrov.
V Slovenski demokratski stranki in v tej vladi gradimo dobre zunanjepolitične in mednarodne odnose, ki jih vi, vlagatelji nezaupnice, na vsakem koraku, tudi s pomočjo medijev, skušate rušiti.
V tretji in zadnji točki nezaupnice nam očitate, da se nismo znali učinkovito spopasti z epidemijo. Ob tem pozabljate, da smo med vodilnimi po številu zagotovljenih cepiv in po trenutni precepljenosti. Da smo v vrhu med tistimi, ki so poskrbeli za socialno varnost svojih državljanov in državljank. Pozabljate, da je naš zdravstveni sistem vzdržal in da smo ga z mnogimi dodatnimi posteljami ter dodatnim kadrom v samo pol leta uspeli znatno razširiti. V 15 letih na oblasti niste zgradili niti ene bolnišnice, niti enega doma upokojencev. Mi smo v nekaj tednih zagotovili potrebne dodatne bolniške postelje v novih ustreznih prostorih. Ko nam očitate veliko število mrtvih, pozabljate, da imamo eno najstarejših prebivalstev.
Pozabljate tudi na svoje mnoge pozive k nespoštovanju ukrepov. V stranki SAB ste po socialnih omrežjih ukrep omejitve gibanja na občine, ki je bistveno pripomogel k preprečitvi širjenja koronavirusa, poimenovali zapor. V SD ste v prvi vrsti pozivali, naj gredo otroci v šole brez mask. Ste pomislili na večorganski vnetni sindrom, ki napade otroke po prebolelem koronavirusu in lahko povzroči hude okvare organov, ter včasih tudi smrt? Član LMŠ, ki je tudi sopodpisnica te nezaupnice, ni želel nositi maske v tej dvorani. Še več, ponujeno masko je vrgel na tla. Člani SD in Levice ste aktivno sodelovali na protestih, kljub vedno resnejši epidemiološki situaciji.
In vendar nas, ki smo se ves čas držali ukrepov, ki jih je pripravila stroka, in ki smo ves čas pozivali ljudi, naj svoje zdravje in zdravje drugih postavijo na prvo mesto, obsojate, da se nismo spopadli z epidemijo. Pustili ste nam prazna skladišča, sklicevali nujne seje, kjer smo obravnavali teme, ki niso bile aktualne, namesto, da bi sodelovali pri ustvarjanju protikoronskih ukrepov in reševanju epidemiološke situacije. Ves čas ste poskušali rušiti vse, kar mi zgradimo, sedaj pa izrabljate epidemijo za boj za oblast, izrabljate jo za svoje politične cilje, s tem pa izrabljate zdravje in življenja naših državljank in državljanov.
Za novega mandatarja ponujate nekoga, ki nima niti podpore vseh svojih poslancev, še manj pa podpore ljudi. Karl Erjavec je 2018 na volitvah v Državni zbor prejel 394 glasov in ni bil izvoljen. Trenutni predsednik Vlade je dobil 7020 glasov, naša stranka pa 220 tisoč. Kakšna je kredibilnost takšnega kandidata, ki v isti sapi zahteva spoštovanje sklepov organa stranke za svoje poslance, obenem pa poziva poslance v drugih strankah, naj sklepov svojih organov ne spoštujejo? Očitna dvojna merila. In še za konec, gospod Erjavec je opozoril na primer vdora v Washingtonski parlament in potrebne ukrepe, da se to ne zgodi. Jaz upam, da se vsi poslanci zavedate, da smo mi to že doživeli. Večina nas poslancev je v določenih dnevih iz parlamenta, zaradi protestov, morala odhajati v spremstvu oborožene policije, tako da smo to že doživeli. Zaradi vsega, kar sem navedel, v Slovenski demokratski stranki nezaupnice, kjer opozicija izrablja epidemijo za politično boj za oblast, ne bomo podprli.