Dan reformacije je praznik slovenskega jezika. V času reformacijskega gibanja smo Slovenci postali kulturno močnejši, dobili smo prvo tiskano knjigo v maternem jeziku in postavljeni so bili temelji slovenskega knjižnega jezika.
Na današnji dan leta 1517 je duhovnik Martin Luther v nemškem mestu Wittenberg na vrata cerkve pribil 95 tez z zahtevami po prenovi Cerkve. Luthrovo preprosto dejanje je sprožilo javno razpravo, ki je silovito vplivala na razvoj Cerkve kakor tudi družbe v celoti. Nemški duhovnik se verjetno ni niti zavedal, da bo njegovo dejanje povzročilo tako velike premike v družbeni sferi, ki so preoblikovali Evropo in posledično tudi svet.
V času reformacije so bile tiskane prve slovenske knjige, s čimer je bil slovenski jezik umeščen na svetovni zemljevid knjižnih jezikov. Temelje slovenskega knjižnega jezika je postavil Primož Trubar, avtor prve slovenske knjige – Katekizem, ki je bila natisnjena leta 1550 v Tübingenu hkrati z Abecednikom. Iz vseh posvetil, nagovorov in predgovorov, v katerih Slovence nagovarja kot »lubi Slovenci«, »muji lubi Slovenci«, »lubi bratje«, »muji lubi bratje inu Slovenci« in jih označuje kot »naše ubogo, preprosto, dobrosrčno ljudstvo«, je zaznati Trubarjevo veliko ljubezen do slovenskega ljudstva in domovine, ki je v njem povzročila željo po pisanju v materinem jeziku.
Primož Trubar je s svojim delovanje sprožil val, ki je povzročil nastanek številnih knjižnih del v slovenskem jeziku. Slovenci kot narod smo začeli obstajati tudi na papirju in v literaturi. Prebudila in krepila se je narodna zavest in Slovenci kot narod smo začeli kulturno rasti. Iz tega obdobja smo Slovenci po zaslugi Jurija Dalmatina dobili prevod glavne knjige krščanstva - Svetega pisma in prvi slovenski pravopis Zimske urice proste Adama Bohoriča. Prej so duhovniki Sveto pismo brali v latinskem jeziku in mnogi ljudje latinskega jezika niso poznali.
Reformacijsko gibanje na Slovenskem je postavilo temelje slovenskega knjižnega jezika in s tem tlakovalo pot slovenski literaturi. Slovenska govorjena in pisana beseda sta se ohranili skozi čas in ohranil se je slovenski narod. Še naprej negujmo slovenski jezik in kulturo, saj nas to kot narod združuje in je temelj naše narodne zavesti. »Moji lubi Slovenci« treba bo »stati inu obstati.«