Danes obeležujemo dan spomina na žrtve holokavsta v Sloveniji. Spominu na slovenske žrtve holokavsta se v različnih slovenskih mestih poklonimo 26. aprila, ob obletnici začetka množičnih deportacij Judov iz Prekmurja.
26. aprila 1944 so okupatorske oblasti zaukazale zbor prekmurskih Judov, od koder so jih nato deportirali najprej v Čakovec in naprej v Nagykanizso ter nazadnje v Auschwitz. Holokavst je preživela le peščica slovenskih Judov. Prekmurje je bilo v preteklosti najbolj judovska pokrajina in je postalo eno največjih judovskih središč pri nas. Judje so dali znaten prispevek k razvoju tega dela Slovenije, saj so v pretežno agrarno prekmursko pokrajino prinesli nekatere obrti in kapital, uvedli trgovino in se začeli ukvarjati s tiskarstvom, bančništvom ter podjetništvom. Toda žal se je v Slovenijo v 20. stoletju prikradlo totalitarno prekletstvo, ki se je razbohotilo med drugo svetovno vojno in povzročilo grozodejstva nepredstavljivih širin. V času druge svetovne vojne je bilo na območju Prekmurja pobitih več kot 85 odstotkov Judov. V Lendavi je sicer ohranjena majhna sinagoga, ki je prav tako kulturni center, vendar mesto, ki je bilo v preteklosti najbolj judovsko, danes nima več judovskih prebivalcev.
Obeležitev spomina na trpljenje ljudi in opominjanje na grozote ter zločine, ki so bili storjeni v imenu fašizma in nacizma, ima globoko simbolno vrednost. Ni dovolj zgolj javna obsodba zločinov, ki so bili storjeni in kaznovanje zločincev. Na grozodejstva preteklosti je treba opominjati in spominjati tudi za to, da se totalitarni režimi v prihodnosti ne bodo nikoli več ponovili. Z besedami in dejanji moramo preprečiti možnost ponovitve najtemnejšega madeža zgodovine človeštva. Z zavedanjem o grozotah preteklosti stopimo v prihodnost, v kateri se holokavst nikoli ne bo pozabil. Naj nam bo spomin tudi vsakoletni opomin, da se tragična zgodovina človeštva ne sme več ponoviti.