Danes na dan Evrope obeležujemo obletnico podpisa zgodovinsko pomembne Schumanove deklaracije, ki je utemeljila idejo o združeni Evropi. Francoski zunanji minister Robert Schuman je v Parizu 9. maja leta 1950 predstavil deklaracijo, v kateri je predlagal novo obliko političnega sodelovanja, ki bi v povojni Evropi zagotovil dolgoročni mir.
Ambiciozen načrt, predstavljen na današnji dan v Parizu leta 1950 za zagotovitev dolgoročnega miru v povojni Evropi velja za začetek današnje Evropske unije. Pomen prizadevanj za mir v Evropi je danes še toliko bolj očiten, ko v Ukrajini, neposredno v soseščini Evropske unije, divja vojna vihra.
Druga svetovna vojna je v Evropi pustila dolgotrajne posledice in rane, ki jih je bilo potrebno zaceliti. Nekateri evropski voditelji so bili prepričani, da bo združevanje in enotnost tisto vezivno tkivo, ki bo ustvarilo okolje miru in preprečilo možnost razvoja vojn, kot sta bili prva in druga svetovna vojna. Eden izmed najvidnejših predstavnikov pogleda o združeni Evropi je bil francoski zunanji minister Robert Schuman, ki je v Parizu 9. maja leta 1950 predstavil deklaracijo, v kateri je predlagal novo obliko političnega sodelovanja v Evropi. Po dveh svetovnih vojnah so bili evropski voditelji prepričani, da bi združevanje Nemčije in Francije v proizvodnji jekla in premoga predstavljalo velik korak k preprečitvi nove svetovne vojne. Na podlagi Schumanove ideje je nastala Evropska skupnost za premog in jeklo, v katero so se po vojni povezovale evropske države in je služila kot temelj za nastanek Evropske unije kot jo poznamo danes.
Ob današnjem dnevu Evrope, ob vojni, ki divja v Ukrajini, je še toliko bolj pomembno slediti zamisli ustanovnih očetov EU o uspešni, mirni, enotni in združeni Evropi. Pomembno je poudarjati evropsko perspektivo Ukrajine, pomembno je izpostaviti zavedanje, da če se ne širi Evropska unija, se v njeni soseščini širi nekdo drug, in pomembno je poudarjati vrednote svobode, demokracije in človekovih pravic.
Iskrene čestitke ob današnjem dnevu Evrope!