"Zgodovinskost resolucije Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu je prav v tem, da je z njo izraženo nasprotovanje vsem totalitarizmom in poudarek, da je potrebno ohranjati spomin, ker brez resnice in spomina ne more biti sprave in skupne poti naprej. Hkrati pa se odločno in jasno obsoja vse zločine proti človeštvu in množične kršitve človekovih pravic," je v današnjem nagovoru na seji Državnega zbora povedal mag. Branko Grims.
Celoten nagovor poslanca mag. Branka Grimsa pri predlogu deklaracije o podpori Resolucije Evropskega parlamenta z dne 2. aprila 2009 o evropski zavesti in totalitarizmu objavljamo v nadaljevanju.
Evropski parlament je 2. aprila 2009 ob upoštevanju splošne deklaracije Združenih narodov o človekovih pravicah in v preteklosti že sprejetih resolucij o spoštovanju temeljnih človekovih pravic in svoboščin sprejel Resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu. Z njo je Evropski parlament pokazal izrecno spoštovanje do vseh žrtev totalitarnih in nedemokratičnih režimov v Evropi in izrazil spoštovanje in poklon vsem, ki so se bojevali proti tiraniji in zatiranju, ter obnovil svojo zavezanost miroljubni in uspešni Evropi, ki temelji na vrednotah kot so spoštovanje človekovega dostojanstva, svoboda, demokracija, enakopravnost, načela pravne države in spoštovanje človekovih pravic.
Zgodovinskost resolucije Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu je prav v tem, da je z njo izraženo nasprotovanje vsem totalitarizmom in poudarek, da je potrebno ohranjati spomin, ker brez resnice in spomina ne more biti sprave in skupne poti naprej. Hkrati pa se odločno in jasno obsoja vse zločine proti človeštvu in množične kršitve človekovih pravic.
Na tej osnovi in na podlagi pozivov v Resoluciji o evropski zavesti in totalitarizmu predlagamo Deklaracijo o podpori tej resoluciji. S to podporo bo Državni zbor Republike Slovenije izrecno in trajno izrazil zavračanje vseh totalitarnih režimov, ne glede na njihovo ideologijo, saj so vsi utemeljeni na nasilju, na sistematičnem kršenju človekovih pravic, ter so zato zločinski in zavrženi. S podporo resoluciji bo Državni zbor Republike Slovenije izrazil najgloblje spoštovanje do vseh žrtev vseh totalitarnih režimov in se s tem pridružil skupnim prizadevanjem, izraženim v resoluciji Evropskega parlamenta. Hkrati se bo Državni zbor zavezal k spoštovanju njenih priporočil in, kar je pomembno, podprl jo bo v celotnem besedilu, brez kakršnihkoli pridržkov.
Zato predlagamo, da se ta zgodovinska deklaracija sprejme. Nadgrajuje tisto, kar je bilo že storjeno. Zaradi izjemnega pomena vrednot, na katerih je utemeljena svobodna, demokratična, moderna združena Evropa; in ker gre za izrecno spoštovanje vrednot, ki predstavljajo tudi samo jedro vrednot, na katerih je ustanovljena samostojna država Slovenija; ter predvsem iz najglobljega spoštovanja do vseh žrtev vseh totalitarnih režimov, se v koaliciji nadaljnji razpravi o tej Deklaraciji v celoti odpovedujemo. Bomo pa zanjo soglasno glasovali.