Namen dopolnitve Zakona o vodah je zagotoviti pomoč občinam pri sofinanciranju gospodarske javne infrastrukture in predstavlja dopolnitev možnosti k obstoječemu sistemu financiranja občin pri zagotavljanju doseganja ciljev, dobrega stanja voda oziroma ustrezne oskrbe s pitno vodo. Zakon je implementacija konkretnih rešitev zapisa pravice do čiste pitne vode v Ustavo.
Poslanke in poslanci so na 35. izredni seji državnega zbora med drugim obravnavali predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah, vezan na sofinanciranje občinskih projektov, novogradnje ali rekonstrukcije sistemov za oskrbo s pitno vodo za zagotavljanje javne oskrbe s pitno vodo.
Stališče poslanske skupine SDS glede predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah je predstavil poslanec Boris Doblekar.
Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah v Poslanski skupini SDS pozdravljamo. Predlagani zakon namreč omogoča sofinanciranje občinskih projektov, novogradnje ali rekonstrukcije sistemov za oskrbo s pitno vodo, za zagotavljanje javne oskrbe s pitno vodo, ki jih ni mogoče sofinancirati iz evropskih sredstev oz. sredstev Evropske unije ali odkupa obstoječih zasebnih vodovodov s strani občin zaradi zagotovitve javne oskrbe s pitno vodo in občinskih projektov novogradnje ali rekonstrukcije javne kanalizacije v aglomeracijah s skupno obremenitvijo manjšo od 2 tisoč populacijskih ekvivalentov, če jih prav tako kot vodovodov ni mogoče sofinancirati iz sredstev Evropske unije.
Namen dopolnitve zakona je zagotoviti pomoč občinam pri sofinanciranju gospodarske javne infrastrukture in predstavlja dopolnitev možnosti k obstoječemu sistemu financiranja občin pri zagotavljanju doseganja ciljev, dobrega stanja voda oziroma ustrezne oskrbe s pitno vodo. Hkrati je tudi implementacija konkretnih rešitev zapisa pravice do čiste pitne vode v Ustavo. Predlagana sprememba omogoča jasnejšo opredelitev, kaj je v zvezi z vodno infrastrukturo mogoče financirati iz sklada za vode.
Predlog zakona tudi dodatno omogoča financiranje izvedbe izrednih ukrepov v času povečane stopnje ogroženosti in izrednih ukrepov po naravni nesreči zaradi škodljivega delovanja voda, s ciljem odvrnitve neposredne nevarnosti za življenje ali zdravja ljudi in premoženja. Trenutni sistem po naši oceni tega ne omogoča v zadostni meri. Vlada želi s temi predlaganimi rešitvami pomagati občinam oziroma lokalnim skupnostim, ki se srečujejo z velikimi težavami na tem področju in si želijo, da se ga uredi.
V Slovenski demokratski stranki nas veseli, da Vlada išče ustrezne rešitve in tako pomaga občinam. V skladu za vode bo za ta namen letno rezerviranih predvidoma 5 milijonov evrov sredstev, ki se bodo v primeru neporabe lahko prenesla v prihodnje leto, najvišji znesek pa ne bo smel presegati 10 milijonov evrov. Z vidika načela transparentnosti pri dodeljevanju sredstev iz sklada za vode se bodo ta sredstva občinam dodeljevala na podlagi postopka z Zakonom o splošnem upravnem postopku, ki ponuja obe možnosti, torej javni poziv in javni razpis in se lahko uporabi glede na vrsto posamezne dodelitve sredstev. Pri prvem velja vrstni red prijav, pri drugem pa kriteriji in merila.
Že na 16. seji matičnega delovnega telesa odbora za infrastrukturo, okolje in prostor smo v poslanski skupini Slovenske demokratske stranke izrazili pozitivno mnenje do vladnega predloga Zakona o vodah ter tudi utemeljili zavrnitev dveh predlaganih amandmajev dveh poslanskih skupin, ki nista šla v smer predlaganih zakonskih rešitev z vidika virov financiranja in neupoštevanja solidarnosti vodooskrbe ter z vidika velikosti občin oziroma števila priključkov. Po našem mnenju so predlagane rešitve dobre in koristne.
Vladni predlog zakona sprememb in dopolnitev Zakona o vodah podpira tudi Komisija Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj in Zakonodajno-pravna služba Državnega zbora, ki je predlog zakona preučila z vidika njegove skladnosti z Ustavo Republike Slovenije in pravnim sistemom. Oba organa iz zakonodajno-tehničnega vidika k predlaganemu besedilu nimata pripomb. Zaradi vseh navedenih dejstev bomo težko pričakovane zakonske rešitve predvsem s strani lokalne skupnosti oziroma občin v Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke podprli.