Ravnatelji se že dlje časa soočajo s plačnimi nesorazmerji, pogosto ima v kolektivu določen ravnatelj celo precej nižjo plačo kot marsikateri učitelj. Poleg tega so ravnatelji v primerjavi z učitelji v neenakovrednem položaju, saj nimajo pogodb za nedoločen čas in se po koncu ravnateljevanja ne morejo vrniti na staro mesto učitelja.
Poslanka SDS Alenka Helbl je na ministra za vzgojo in izobraževanje naslovila poslansko vprašanje v zvezi s položajem ravnateljev.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Po tem ko je predsednik vlade Robert Golob pravosodnim delavcem podaril »happy end« in jim, sicer ni jasno, na kateri pravni podlagi, obljubil mesečno 600 evrov do reforme enotnega plačnega sistema oziroma ureditve njihovih plač, so se sedaj poleg številnih drugih skupin, po mojem prepričanju upravičeno, oglasili tudi ravnatelji. Zanimivo in hkrati nerazumljivo je, da se kot minister, pristojen za vzgojo in izobraževanje, v javnosti še niste oglasili in podali svojega mnenja.
Dejstvo je, da se ravnatelji že dlje časa soočajo s plačnimi nesorazmerji, kar v praksi mnogokrat privede do dejstva, da ima v kolektivu določen ravnatelj precej nižjo plačo kot marsikateri učitelj.
Sindikat ravnateljev SINDIR si že dlje časa prizadeva tudi, da bi se z ravnatelji sklepala pogodba za nedoločen čas, saj da so v primerjavi z učitelji v neenakovrednem položaju, in se po koncu ravnateljevanja ne morejo vrniti na staro mesto učitelja.
Zanima me:
1. Ali podpirate ravnatelje v zahtevi po enakem dodatku k plači, kot ga je pravosodnim delavcem obljubil predsednik vlade? Če da, kdaj ga bodo prejeli? Če ne, zakaj ne?
2. Ali nameravate za področje vzgoje in izobraževanja izoblikovati poseben steber, tako kot je napovedan za zdravstvo? Če ne, zakaj ne?
3. Kakšno je vaše stališče o tem, da bi lahko ravnatelj pridobil pogodbo za nedoločen čas?