Število ilegalnih prehodov državne meje se povečuje. Zaradi problematike nedovoljenih migracij je ob t.i. reaktivnem odzivu potrebno povečati proaktivne dejavnosti policije, predvsem v obliki odkrivanja, preiskovanja in preprečevanja delovanja organiziranih kriminalnih združb.
Poslanec Anton Šturbej je na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s številom nezakonitih prehodov meje in postopki za pridobitev mednarodne zaščite.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Iz statističnih podatkov o nedovoljenih migracijah na območju Republike Slovenije izhaja, da se število ilegalnih prehodov državne meje povečuje. Iz zadnjega objavljenega poročila na spletni strani Policije izhaja, da je bilo v obdobju od 1. 1. do 31. 12. 2022 je bilo obravnavanih 32.024 nezakonitih prehodov državne meje. V lanskem enakem obdobju je bilo obravnavanih 10.198 nezakonitih prehodov državne meje. Število je večje za 214 % glede na primerljivo obdobje 2021.
Največ nezakonitih prehodov meje je v omenjenem obdobju obravnavala PU Koper, in sicer 55,4 % vseh nezakonitih prehodov. Sledita PU Novo mesto z 33,1 % in PU Maribor z 8,1 % nedovoljenih prehodov. Še slabše je stanje na področju zlorab v zvezi s prošnjami za mednarodno zaščito. V obdobju od 1. 1. 2022 do 31. 12. 2022 je bilo izraženih 31.447 namer podaje prošenj za mednarodno zaščito. Število je večje za 456,6 % glede na primerljivo obdobje 2021, ko je bilo evidentiranih 5.650 namer. Trend porasta števila izraženih namer podaje prošenj za mednarodno zaščito je letos izrazito strm. Kaže na očiten porast problematike zlorab našega azilnega sistema. (Policija, Nedovoljene migracije v obdobju od 1. 1. 2022 do 31. 12. 2022).
Iz veljavne strategije Vlade RS na področju migracij izhaja naslednji poudarek: »Preprečevanje nezakonitih migracij v povezavi z organizirano kriminaliteto (točka VI.2.1.1.) - Zaradi povečanja problematike nedovoljenih migracij je ob t.i. reaktivnem odzivu potrebno povečati proaktivne dejavnosti policije, predvsem v obliki odkrivanja, preiskovanja in preprečevanja delovanja organiziranih kriminalnih združb.«
Trend porasta števila izraženih namer podaje prošenj za mednarodno zaščito je letos izrazito strm. Kaže na očiten porast problematike zlorab našega azilnega sistema. Zastavlja se tudi vprašanje, koliko je samovoljnih zapustitev azilnih domov.
Nekdanja notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je v zvezi z zlorabami azilnih postopkov in postopkov za pridobitev statusa tujca, navedla naslednje: »Velika večina tujcev, ki izrazijo namero zaprositi za mednarodno zaščito, in tudi prosilcev za mednarodno zaščito, zapusti nastanitvene kapacitete pred začetkom njihove obravnave. Število ustavitev postopka zaradi samovoljne zapustitve azilnega doma tako letos že presega 1500. Dejstvo je torej, da v teh primerih Slovenija tujcem pač predstavlja le vmesno točko za dosego končnega cilja, oziroma nekaterih držav na severu Evrope.«
V zvezi s tem na Vlado Republike Slovenije naslavljam naslednja vprašanja:
1. Koliko primerov nezakonitih prehodov državne meje je obravnavala Policija od 30. 9. 2015 do 15. 2. 2023? Ali so te osebe zaprosile za ureditev statusa, na kateri pravni podlagi in kakšna je bila rešitev? Prosim za podatke v tabeli, ločeno po mesecih in letih?
2. Koliko namer za pridobitev mednarodne zaščite in vlog za pridobitev mednarodne zaščite je bilo vloženih od 30. 9. 2015 do 15. 2. 2023? Prosim za podatke v tabeli, ločeno po mesecih in letih?
3. V koliko primerih vlog je bila izdana pozitivna odločba, v koliko primerih je bila ta zavrnjena in iz katerih razlogov ter koliko vlog je bilo zavrženih in iz katerih razlogov?
4. V kolikor primerih so osebe, ki so nezakonito prestopile mejo Republike Slovenije zaprosile za status, na kateri pravni podlagi, in v koliko primerih so te osebe samovoljno zapustile azilni dom oziroma njegovo izpostavo?
5. Kako takšno povečanje števila ilegalnih migracij vpliva na zagotavljanje varnosti ljudi in premoženja ter kakšne ukrepe bo sprejela Vlada Republike Slovenije na tem področju?
6. Ali slovenska policija vodi posebno statistiko za prekrške s področja javnega reda in miru ter kriminaliteto povezano z migracijami? Če da, kaj izkazuje ta statistika za obdobje od 30. 9. 2015 do 15. 2. 2023 oz. koliko omenjenih prekrškov in kaznivih dejanj so storili migranti v tem obdobju? Prosim za podatke ločeno po mesecih in letih? V kolikor Policija posebne statistike tako ne vodi, prosim za omenjeni pregled brez zajema teh podatkov.