Evropska kohezijska politika je ključna strategija EU za zmanjševanje razvojnih razlik in spodbujanje gospodarske rasti. Slovenija ima v obdobju 2021–2027 na voljo več kot 3,2 milijarde evrov za naložbe v infrastrukturo, digitalizacijo, trajnostni razvoj in socialno kohezijo. Vendar pa Slovenija pri črpanju teh sredstev zaostaja, kar negativno vpliva na razvojne možnosti in gospodarsko konkurenčnost države.
Poslanec Anton Šturbej je na ministra za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksandra Jevška naslovil poslansko vprašanje v zvezi s črpanjem evropskih sredstev.
Poslansko vprašanje sledi v nadaljevanju.
Spoštovani,
evropska kohezijska politika je ključna naložbena strategija Evropske unije, namenjena zmanjševanju razvojnih razlik med regijami ter spodbujanju gospodarske rasti in kakovosti življenja. Slovenija je v obdobju 2021–2027 upravičena do več kot 3,2 milijarde evrov evropskih sredstev, ki so namenjena pomembnim investicijam na področjih infrastrukture, digitalizacije, trajnostnega razvoja in socialne kohezije.
Kljub temu Slovenija pri črpanju teh sredstev zaostaja. Po podatkih je Slovenija med vsemi 27 državami članicami EU na zadnjem mestu glede hitrosti in obsega črpanja dodeljenih sredstev. To je zaskrbljujoče, saj neučinkovito koriščenje teh sredstev vpliva na razvojne priložnosti in zmanjšuje gospodarsko konkurenčnost države.
Švicarski inštitut za razvoj menedžmenta (IMD) je v svoji raziskavi konkurenčnosti za leto 2023 Slovenijo uvrstil na 42. mesto med 64 državami, kar pomeni padec za štiri mesta glede na leto 2022. Največji padci so bili zaznani prav na področjih infrastrukture, poslovne učinkovitosti in delovanja vlade. Ti rezultati jasno kažejo na nujnost pospešitve investicij in učinkovitega izkoriščanja evropskih sredstev, ki lahko pripomorejo k izboljšanju konkurenčnosti Slovenije.
Zaradi zamud pri črpanju evropskih sredstev ostajajo številne razvojne priložnosti neizkoriščene, kar upočasnjuje izvajanje nujnih infrastrukturnih in drugih razvojno pomembnih projektov.
V zvezi z navedenim vas sprašujem:
- Ali menite, da Slovenija zaradi nizke stopnje črpanja evropskih sredstev zanemarja pomembne razvojne priložnosti?
- Kako konkretno nameravate povečati delež črpanja sredstev, namenjenih za obnovo in razvoj slovenske infrastrukture?
- Kateri so glavni razlogi za počasno črpanje evropskih sredstev in kakšne ukrepe načrtujete za odpravo teh težav?
- Glede na slabšo konkurenčnost Slovenije, kot jo kažejo raziskave, kako boste zagotovili, da se evropska sredstva usmerijo v projekte, ki bodo izboljšali infrastrukturo, poslovno okolje in delovanje javnih institucij?