Politiki, ki smo velikokrat vsak na svojem bregu, bi morali v času koronavirusa pokazati vso odgovornost in v tem boju stopiti skupaj.
Poslanke in poslanci na današnji izredni seji državnega zbora obravnavajo novelo zakona o referendumu in ljudski iniciativi, vezano na epidemijo koronavirusa.
Stališče poslanske skupine SDS glede novele zakona je predstavila Anja Bah Žibert.
Pred nekaj meseci si nihče ni predstavljal, da se bomo znašli v situaciji, kakršna je danes. Ne samo Slovenija, celotni svet se bori zoper sovražnika, ki ni viden s prostim očesom, a je močno zaznamoval naša življenja. Borimo se ne le za zdravje naših ljudi, ampak tudi za njihova življenja. Smrtnonosni virus nas je prisilil, da spremenimo svoje življenjske navade, delo, kulturo bivanja in stike. Nihče ne ve, kako dolgo bo epidemija trajala in kako zelo bodo zaznamovana naša življenja tudi po koncu te nevarnosti.
Ljudje so danes v stiski in veliki negotovosti. Od politikov pričakujejo hitre in učinkovite rešitve, ki jim bodo olajšale pot skozi to krizo in tudi po njej. Ni časa za politična preigravanja. V nastalih razmerah mora politika odigrati eno najpomembnejših vlog po osamosvojitvi naše države. Politiki, ki smo velikokrat vsak na svojem bregu, bi danes morali pokazati vso odgovornost in v tem boju stopiti skupaj.
Ob vseh hitrih in učinkovitih ukrepih, ki se sprejemajo v tem času, je nujna tudi sprememba zakona o referendumu in ljudski iniciativi. Gre za implementacijo ustavnega določila že iz leta 2013 glede omejitve in prepovedi referenduma v določenih okoliščinah.
Zakon med drugim natančno določa, kako je s postopkom, ko gre za zakone o nujnih ukrepih za zagotavljanje obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč. Torej tudi v situaciji, v kakršni smo se znašli danes.
Državni zbor RS na predlog vlade odloči s sklepom v roku najkasneje 7 dni po sprejetju zakona, s katerim ugotovi, da referenduma ni dopustno razpisati. Če državni svet odloči, da veta ne bo izglasoval, državni zbor takšen sklep sprejme, v primeru veta pa državni zbor sprejme sklep po ponovni potrditvi zakona.
Zahtevo za presojo neskladnosti sklepa z 90. členom ustave pa lahko v 15 dneh od uveljavitve zakona vloži vsak volivec.
Spoštovani, v poslanski skupini SDS bomo predlog sprememb zakona, ki ga je pripravila vlada, podprli. Gre za odgovorno ravnanje tako zakonodajne kot izvršilne veje oblasti v časih in situacijah, ko je potrebno reagirati hitro in učinkovito, v časih, ko morajo naše odločitve in rešitve čimprej priti do državljank in državljanov. In danes je tak čas. Danes se borimo zoper koronavirus, jutri ne vemo, kaj se bo zgodilo. Lahko se bomo soočili s kakšno naravno nesrečo. In za vse te primere govori ta zakon, zato ga je nujno potrebno sprejeti.