Minister Simon Maljevac je na zaslišanju za ministra potrdil, da je pristojen za dolgotrajno oskrbo. To potrjuje predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o državni upravi (ZDU-1O). V ZDU-O je medtem navedeno, da določene naloge do konca leta za Ministrstvo za solidarno prihodnost opravljata tudi Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Ministrstvo za zdravje.
Poslanka Anja Bah Žibert je na Vlado RS, ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ter na ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luko Mesca naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s pristojnostjo za področje dolgotrajne oskrbe.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Iz predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o državni upravi (ZDU-1O) izhaja pristojnost novoustanovljenega Ministrstva za solidarno prihodnost na področjih stanovanjske politike, dolgotrajne oskrbe, deinstitucionalizacije starejših, dolgožive družbe, socialnega varstva, in sicer v delu, ki se nanaša na institucionalno varstvo, pomoč družini na domu, vodenju in varstvu ter zaposlitvami pod posebnimi pogoji, in ekonomske demokracije. Da je pristojen za dolgotrajno oskrbo je na zaslišanju za ministra potrdil tudi minister Simon Maljevac in obljubil pripravo predloga zakona do aprila 2023, do konca leta 2023 pa začetek njegove uporabe.
Medtem je v prvem odstavku 54. člena ZDU-O navedeno, da se podzakonski predpisi in akti o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest s tem zakonom uskladijo najpozneje v treh mesecih od njegove uveljavitve. V tem roku ministrstva prevzamejo naloge v skladu s tem zakonom, ustrezne javne uslužbence, opremo, dokumentacijo, evidence, zbirke podatkov, prostore in nedokončane postopke. Datum prenosa nedokončanih postopkov določi vlada s sklepom, ki ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. V tretjem in četrtem odstavku je nadalje določeno, da splošne, kadrovske, pravne in finančne zadeve, zadeve informacijske tehnologije, izvajanje organizacijskega in tehničnega dela evropskih zadev in projektov iz evropske perspektive 2014-2021 ter načrta za odpornost in okrevanje za Ministrstvo za solidarno prihodnost najdlje do 31. decembra 2023 opravlja Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Naloge izvajanja že začetih projektov Ministrstva za zdravje na področju dolgotrajne oskrbe iz Evropske kohezijske politike 2014‒2020 za Ministrstvo za solidarno prihodnost do vzpostavitve delujočih skupnih služb v okviru Ministrstva za solidarno prihodnost, vendar najdlje do 31. decembra 2023, opravlja Ministrstvo za zdravje.
Glede na navedeno vas sprašujem naslednje:
- Katero ministrstvo je »de facto« trenutno pristojno za področje dolgotrajne oskrbe?
- Ali in kako nameravate uresničiti zavezo, da bo predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi pripravljen do aprila 2023, ob dejstvu, da se prenos pristojnosti za področje dolgotrajne oskrbe na Ministrstvo za solidarno prihodnost po ZDU-O predvideva šele do 31. decembra 2023?
- Iz vsebine 54. člena ZDU-O evidentno izhaja, da so za večji del leta 2023 za področje dolgotrajne oskrbe še vedno pristojna tri različna ministrstva, zakaj?
- Ali to pomeni, da boste zakonske spremembe oz. zakonski predlog pripravljala vsa tri ministrstva skupaj?
- Glede na to, da se bodo v skladu z določbo 54. člena ZDU-O postopki, ki so se začeli pred stvarno pristojnim ministrstvom pred datumom prenosa, nadaljevali pred drugim stvarno pristojnim ministrstvom, kako nameravate zagotoviti varstvo pravic strank v teh postopkih?
- Na kakšen način boste stranke teh postopkov seznanili s spremembo stvarno pristojnega ministrstva glede na to, da v ZDU-O o tem ni nobene določbe?