Evropska komisija (EK) je pred dvema tednoma objavila letno Poročilo digitalnega desetletja za leto 2024 (prej DESI). Slovenija je bila na področju digitalizacije leta 2022 nad evropskim povprečjem, v zadnjih dveh letih pa je močno nazadovala in padla pod povprečje Evropske unije.
Poslanka Anja Bah Žibert je na ministrico za digitalno preobrazbo dr. Emilijo Stojmenovo Duh naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z digitalnim zaostankom Slovenije.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Evropska komisija (EK) je pred dvema tednoma objavila letno Poročilo digitalnega desetletja za leto 2024 (prej DESI), ki vključuje analizo na evropski ravni za štiri področja digitalnega gospodarstva in družbe: digitalne kompetence, digitalna infrastruktura, digitalna preobrazba gospodarstva in zagotavljanje digitalnih javnih storitev, ki izhajajo iz programa politike »Pot v digitalno desetletje«. Kaj kažejo rezultati? Slovenija je bila na področju digitalizacije leta 2022 nad evropskim povprečjem, v zadnjih dveh letih pa je močno nazadovala in padla pod povprečje Evropske unije.
Nazadovanje se kaže na področju digitalnih kompetenc, še slabše pa smo se odrezali po številu informacijsko-komunikacijskih strokovnjakov. Tu smo šele na 25. mestu. Slabši od nas sta le Grčija in Romunija. "Mi letno proizvedemo oziroma pridobimo, po naših analizah, 2.500 novih IT strokovnjakov v Sloveniji, potrebovali bi jih pa letno vsaj sedem tisoč," je podatke komentiral direktor GZS iz združenja za za informatiko in telekomunikacije Nenad Šutanovac.
Glede na navedeno me zanima:
1. Kakšne so spodbude za izbiro študija in stimulacije za pridobitev zadostnega števila IT strokovnjakov?
2. Kako daleč so dogovori z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje glede uvedbe predmeta informatika v osnovnih šolah?
3. Glede na dejstvo, da Slovenija drsi po kazalnikih na področju digitalizacije, me zanima, katere ukrepe ste sprejeli za digitalizacijo sistemov in podsistemov v državi, denimo na upravnih enotah in drugih področjih javnih storitev?