Pred pričetkom novega šolskega leta so, kot še nikoli do sedaj, glasna opozorila o pomanjkanju učiteljev. Razlogov za to je več. Mlajše generacije v razredih ne zdržijo dolgo ali pa jih ta poklic enostavno ne zanima. Starejši učitelji pa počasi zapuščajo učilnice. Iz leta v leto so pogoji dela težji.
Poslanka Anja Bah Žibert je na ministra za vzgojo in izobraževanje dr. Darja Feldo naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s pomanjkanjem učiteljev.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Pred pričetkom novega šolskega leta so, kot še nikoli do sedaj, glasna opozorila o pomanjkanju učiteljev. Razlogov za to je več. Mlajše generacije v razredih ne zdržijo dolgo ali pa jih ta poklic enostavno ne zanima. Starejši učitelji pa počasi zapuščajo učilnice. Iz leta v leto so pogoji dela težji. »Vse pogosteje smo tarče napadov, gneva, mnogokrat prezira,« opozarja Mojca Mihelič, predsednica združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev.
Hkrati je bilo v preteklosti na to temo opravljenih že veliko razprav, tudi v državnem zboru, zato so tudi rešitve za nastalo situacijo poznane. »Plača kaže na to, kako družba ceni naš poklic. Še bolj kot plača sama je glavni problem, da je šola postala nek poligon za merjenje moči oziroma poligon, kjer družba stresa vse stiske, ki so se nabrale. Ko rečem družina, mislim pri tem na starše, okolico,« še dodaja Mojca Mihelič.
Zanima me:
1. Koliko učiteljev primanjkuje? Prosim za podatke po šolah in za katere predmete.
2. Koliko učiteljev, ki sicer ne ustrezajo zahtevam, poučuje?
3. Kako se ministrstvo loteva reševanja kadrovskih stisk, če pred začetkom leta manjka več sto učiteljev?