Ali se bo tokrat vendarle našla večina v Državnem zboru RS, ki je pripravljena izboljšati položaj najbolj ogroženih invalidskih upokojencev?
Poslanke in poslanci na današnji izredni seji državnega zbora med drugim obravnavajo predlog poslanske skupine SDS za dvig najnižjih invalidskih pokojnin, ki so precej pod pragom revščine in socialne pomoči. Predlog za zvišanje najnižjih invalidskih pokojnin smo v poslanski skupini SDS vložili že letos spomladi, a na strani koalicijskih poslancev ni bilo volje, da bi zagotovili dovoljšne število glasov. Ali se bo tokrat vendarle našla večina v Državnem zboru RS, ki je pripravljena izboljšati položaj najbolj ogroženih invalidskih upokojencev?
Predlog sprememb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju v delu, ki ureja invalidske pokojnine, je predstavila poslanka Anja Bah Žibert. V SDS predlagamo, da se tako kot minimalna pokojnina določi tudi minimalni znesek invalidske pokojnine, ki bi moral biti v višini osnovnega zneska minimalnega osebnega dohodka oziroma bolj poznano kot socialna pomoč, ki danes po uskladitvi znaša 402,18 evra. Predlagane rešitve veljajo tudi za upokojence, ki zaradi delne zmožnosti za delo oziroma delne invalidnosti zelo težko pridobijo zaposlitev ali pa je sploh ne, ravno zaradi te delne zmožnosti za delo pa prejemajo nižjo invalidsko pokojnino. V SDS zato predlagamo, da se zanje prav tako zagotovi minimalna pokojnina v primeru, da so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje kot iskalci zaposlitve in ne dobijo ustrezne zaposlitve brez svoje krivde.
»Naj bo tokrat vendarle drugače. Naj nas vodi tisto, kar je dobro in kar je prav. Ta zakon je dober in prav je, da ga sprejmemo. V Slovenski demokratski stranki smo ga ponovno vložili v upanju, da boste, spoštovani poslanci koalicije, tale opomnik, ki so vam ga pripravili v Listi Marjana Šarca in vam dobesedno zapoveduje, da glasujete proti zakonu, ignorirali in zavrgli! Obnašajmo se kot odgovorni državljani in posamezniki, ki nam je ljudstvo zaupalo vlogo, da kot njihovi predstavniki delujemo v korist in dobro državljank in državljanov,« je poudarila Anja Bah Žibert.
V Sloveniji je povprečna pokojnina po uskladitvi okoli 640 evrov. Ta predstavlja tudi prag tveganja revščine za samsko osebo. Povprečna invalidska pokojnina pa je še bistveno nižja in znaša okoli 495 evrov. »To pomeni, da je delež tistih, ki prejemajo invalidsko pokojnino, nižjo od 402 evra, kot znaša osnovni znesek minimalnega osebnega dohodka, visok in predvsem nesprejemljiv. Za 7.500 državljanov je situacija takšna, da prejemajo invalidsko pokojnino, ki je celo nižja od 300 evrov na mesec,« je opozorila poslanka SDS.
Žal vlada Marjana Šarca za eno najbolj ranljivih in socialno ogroženih skupin v naši družbi nima posluha in jo vseskozi zanemarja. »Kakorkoli se boste danes odločili, ostaja predvsem grenak priokus, da se za te skupine, do katerih se za potrebe politične samopromocije izkazuje izredna skrb in empatija še posebej pred volitvami, do sedaj ni naredilo nič. Sta skrb in empatija zgolj navidezni, vas sprašujem? Danes je ta čas, ko lahko dokažemo, da temu ni tako. Danes imamo priložnost, da to spremenimo,« je zaključila Anja Bah Žibert.