Poslanka Anja Bah Žibert je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z zakonsko ureditvijo psihoterapije.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
kljub dolgoletnemu opozarjanju strokovne in širše javnosti ter kljub vse večji potrebi po psihoterapevtskih storitvah z žalostjo ugotavljam, da psihoterapevtska dejavnost v Sloveniji še vedno ni zakonsko urejena. V nasprotju z nami ima Avstrija zakon o psihoterapiji že od leta 1990, leta 2018 sta nova zakona o psihoterapiji sprejeli Hrvaška in Malta, leto kasneje jim je sledila Nemčija.
Vedno več ljudi, tudi zaradi različnih kriz, s katerimi se človeštvo sooča zadnja leta, je v duševni stiski. Slovenija tudi nima dovolj psihiatrov in kliničnih psihologov, ki lahko opravljajo psihoterapijo, (pre)večkrat pa se psihične stiske še vedno rešuje z medikalizacijo.
V Slovenskem združenju za psihoterapijo in svetovanje že več let opozarjajo, da psihoterapija duševnim bolnikom ni dostopna, saj se v javnem zdravstvenem sistemu na obravnavo čaka od enega do dveh let, in dodajajo, da do sedaj na Ministrstvu za zdravje nikoli ni bilo posluha za to, da se to področje zakonsko uredi.
Zanima me:
1. Kakšno je stališče Vlade RS glede zakonske ureditve psihoterapije?
2. Ali so na Ministrstvu za zdravje od 1. junija 2022 dalje storili kakršne koli korake v zvezi z zakonsko ureditvijo psihoterapije?
3. Ali lahko v času mandata vaše vlade vendarle pričakujemo zakonsko ureditev psihoterapije?