Varnostniki Centra za varovanje in zaščito so preobremenjeni zaradi dolgotrajnega dela brez ustreznih počitkov in dnevnic. Inšpektorat za delo je ugotovil, da so nekateri tedensko delali več kot 70 ur, vključno z 18-urnimi dnevi, kar krši zakonsko določilo o 11-urnem počitku.
Poslanec Andrej Kosi je na ministra za notranje zadeve gospoda Boštjana Poklukarja naslovil poslansko vprašanje v zvezi s preobremenjenimi varnostniki brez počitka in dnevnic.
Poslansko vprašanje v nadaljevanju.
Spoštovani,
mediji poročajo, da so varnostniki Centra za varovanje in zaščito izpostavljeni resni preobremenjenosti zaradi dolgotrajnega dela brez počitka in dnevnic, kar povečuje tveganje za njihovo varnost. Inšpektorat za delo je v izrednem pregledu ugotovil, da so varnostniki v nekaterih tednih delali več kot 70 ur, vključno z dnevi, ko so zaporedoma opravljali po 18 ur dela na dan.
Pomanjkanje zakonskega počitka, ki naj bi znašalo vsaj 11 ur, ogroža varnost varnostnikov, saj dolgotrajna utrujenost lahko vpliva na njihovo učinkovitost in sposobnost za zagotavljanje varnosti. Sindikat policistov Slovenije opozarja na povečano tveganje zaradi preobremenjenosti in zahteva spremembe v organizaciji dela ter povečanje števila varnostnikov. Policija sicer trdi, da so odstopanja od zakonodaje posledica specifične narave dela, ki vključuje varovanje funkcionarjev doma in v tujini, kar zahteva prilagoditev delovnih ur.
Glede na navedeno Vlado Republike Slovenije sprašujem naslednje:
1. Kako pogosto se varnostniki Centra za varovanje in zaščito soočajo s tako dolgo delovno obremenitvijo in kako vpliva na njihovo zdravje in varnost?
2. Kakšno je vaše mnenje o ugotovitvah Inšpektorata za delo?
3. Na kakšen način so bili varnostniki, ki so opozorili na preobremenjenost, izpostavljeni kakšnim oblikam pritiska ali mobinga, kot trdi Sindikat policistov Slovenije?
4. Kaj točno vključuje specifična narava dela, ki opravljajo varnostniki, in zakaj naj bi to upravičevalo odstopanja od zakonodaje?
5. Kako se lahko prilagodi organizacija dela varnostnikov, da bi zagotovili, da bodo njihovi delovni pogoji v skladu z zakoni?
6. Kako policija načrtuje obvladovanje tega problema v prihodnosti, da bi preprečila nadaljnje kršitve zakonodaje in izboljšala delovne pogoje varnostnikov?
7. Zakaj se generalni direktor policije mag. Senad Jušić izogiba medijem?
8. Ali generalni direktor policije mag. Senad Jušić prevzema odgovornost za nastalo situacijo?
9. Ali generalni direktor policije mag. Senad Jušić še uživa vašo zaupanje?
10. Ali kot Minister za notranje zadeve prevzemate odgovornost za nastalo situacijo?