V zadnjem času zasledimo vedno več primerov, ko starši od šol želijo, da otrokom pripravljajo jedi, prilagojene zaradi verskih razlogov.
Eden izmed številnih zakonov s področja vzgoje in izobraževanja je tudi zakon o šolski prehrani. Ta zakon ureja organizacijo šolske prehrane za učenke in učence ter dijakinje in dijake, pravico učencev in dijakov do subvencije za šolsko prehrano ter nadzor nad izvajanjem zakona.
V zakonu najdemo kar nekaj členov, ki šolam nalagajo, da za učence in dijake oziroma njihov optimalni razvoj pripravljajo zdrave prehranske obroke ter razvijajo zavest o zdravi prehrani in kulturi prehranjevanja. V zvezi z drugačnimi, alternativnimi prehranskimi obroki, ki jih šole morajo ali želijo zagotavljati pa najdemo zgolj 4. člen, kjer je v četrtem odstavku zapisano, da »dietne obroke organizira šola v okviru dodatne ponudbe, v skladu s svojimi zmožnostmi.«
Pisno poslansko vprašanje v zvezi s šolsko prehrano je na ministrico za izobraževanje, znanost in šport dr. Majo Makovec Brenčič naslovil tudi poslanec SDS Ljubo Žnidar. Konkretneje, zanima ga prilagajanje prehranskih obrokov v slovenskih šolah zaradi verskih razlogov, ki naj bi jih navajali otroci in njihovi starši.
Kot je poslanec Žnidar zapisal v vprašanju, lahko v zadnjem času zasledimo vedno več primerov, ko starši od šol želijo, da otrokom pripravljajo jedi, prilagojene zaradi verskih razlogov. Konkretno, želijo jedi brez svinjine. Ob tem je poslanec SDS spomnil, da Ustava Republike Slovenije sicer v 7. členu določa, da so država in verske skupnosti v Sloveniji ločene.
Poslanec Ljubo Žnidar je zato ministrici za izobraževanje dr. Maji Makovec Brenčič zastavil naslednje vprašanje: »Ali ne gre v teh primerih za dejansko poseganje v ločenost države in verskih skupnosti?«