Podpredsednik SDS in minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je udeležil predvolilnega soočenja na Radiu Slovenija, kjer so bile osrednje teme pogovora zaposleni, sociala, človekove pravice in varnost.
V uvodnem vprašanju novinarke glede pomanjkanja delovne sile in morebitnega zaposlovanja beguncev, je Aleš Hojs izpostavil razliko med ukrajinskimi begunci in tistimi, ki prihajajo iz daljnega vzhoda: »Trenutno med afganistanskimi begunci ni najti ne zdravnika, ne inženirja, ne koga od tistih, ki bi pravzaprav želel poprijeti za delo. Medtem ko pa imamo na drugi strani z ukrajinskim begunci drugačno situacijo. Torej večina žensk, ki so trenutno v Sloveniji, v glavnem so tukaj ženske in otroci, je pod prioritetno povedala, da bi se rada čimprej vrnila v svojo domovino, torej za razliko tistih, ki prihajajo iz daljnega vzhoda, ki niti ne pomišljajo o tem, da bi se vrnili v svojo domovino ampak iščejo ekonomsko priložnost na zahodu, ne v Sloveniji. Torej večina teh gospa pa je povedala, da je naslednja prioriteta, ki jo imajo, torej najti tukaj službo. Bodisi kot bolničarke, učiteljice ali kaj podobnega.« Povedal je še, da imajo delodajalci kljub rekordni brezposelnosti težave z iskanjem primernega kadra. Opozoril je, da to kaže, da je »tudi ta sistem zlorabljen in v veliki meri je potrebno tudi pregledati kako le ti, ki bi morali delati, pa ne želijo delati, izkoriščajo socialni sistem.«
.@aleshojs na soočenju @radioPrvi: "Brezposelnost je najnižja v zadnjih 30 letih, a imajo delodajalci še vedno problem s pomanjkanjem delovne sile. Sistem je zlorabljen in bi ga bilo treba pregledati, kako ti, ki bi morali delati, pa ne delajo, izkoriščajo socialni sistem." pic.twitter.com/oDNOWbpYFc
— SDS (@strankaSDS) April 20, 2022
V nadaljevanju so se dotaknili zakona o dolgotrajni oskrbi in skrbi za starostnike. Aleš Hojs je poudaril, da je slabo stanje na tem področju posledica (ne)delovanja levih vlad v zadnjih 15 letih. Povedal je tudi, da je zdajšnja vlada reševanje zastavila na drugačen način, z denarjem iz evropskih skladov, ki se namenja ravno za storitve in investicije v dolgotrajno oskrbo. »V preteklosti so v glavnem investirali v projekte, študije, raziskave in podobno, mi smo se odločili drugače. Torej naše stvari bodo konkretne in realno realizirane,« je še dodal Hojs.
V pogovoru so spregovorili tudi o delovanju policije in njeni strokovnosti. Na vprašanje voditeljice o »nasilnem odstranjevanju mirnih bralcev ustave« je Hojs izpostavil sledeče: »Tudi tisti bralci ustave, ki jih neprestano ponavljate, so pred tem, preden so začeli brati ustavo, preskakovali ograje, se ne odzivali na opozorila policistov in večkrat kršili javni red in mir.« Poudaril je še, da o protestih veliko pove število ranjenih oziroma poškodovanih policistov v primerjavi s tako imenovanimi »miroljubnimi protestniki«. Številka policistov, ki so bili na teh posredovanjih poškodovani je bila namreč več kot desetkrat večja.
Ob koncu pogovora so se dotaknili še ideje o oblikovanju skupne vojske EU. Hojs je o tem povedal, da je »zaradi vseh zgodovinskih razlogov evropske celine zadnjih stotih let nerealno v tem trenutku pričakovat, da bi se Evropejci lahko zmenili za skupno evropsko vojsko. Seveda pa imamo to srečo, da delimo skupni varnostni sistem v okviru Nata in ta varnostni sistem je tisti, ki nam danes zagotavlja varnost tudi pred takimi agresijami, kot si jih je privoščil gospod Putin na Ukrajino.« Poudaril je še, da je ravno vlada Janeza Janše v zadnjih dveh letih postavila dodatno trdno jedro za razvoj slovenske vojske, ki je pomemben člen v verigi največjega vojaškega zavezništva na tem svetu - v zvezi NATO.
.@aleshojs na soočenju @radioPrvi: Ravno naša vlada je v zadnjih dveh letih postavila dodatno trdno jedro za razvoj Slovenske vojske. Smo člen največjega zavezništva na svetu, zato je pomembno, koliko je močna naša vojska. In ta bo iz dneva v dan močnejša.#GradimoSlovenijo #zate pic.twitter.com/1VOCCuAEUw
— SDS (@strankaSDS) April 20, 2022
Na bolj sproščeno vprašanje o tem, katera dejavnost v prostem času mu je oziroma mu še najbolj pomaga pri njegovem delu, pa je Aleš Hojs odgovoril: »Najbolj mi pri delu, pomagajo moje izkušnje, ki sem jih z leti pridobil v alpinizmu. Se mi zdi, da alpinizem človeka nekako utrdi, obrusi in predvsem ga nekako pripravi na vse izzive.«