Zaradi zamujanja pri izdaji odločb o bolniškem dopustu s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje RS se v stiski znajdejo tako zaposleni kot delodajalci.
Poslanka Alenka Jeraj je na ministra za zdravje Aleša Šabedra naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z bolniškimi odsotnostmi.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani minister!
Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da je bilo lani izgubljenih dobrih 12 milijonov delovnih dni, največ, kar 10 milijonov in pol, zaradi bolezni in poškodb zunaj dela. Strmo pa naraščajo bolniške odsotnosti, še posebej dolgoročne, ki so v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje RS (ZZZS) je bilo v letu 2014 izplačanih 225 milijonov evrov bolniških nadomestil, v lanskem letu pa že 347 milijonov evrov. Ena izmed posledic naraščanja števila bolniških odsotnosti je med drugim zamujanje ZZZS za izdajo odločb o bolniškem dopustu.
Tako se na varuha človekovih pravic vsak dan obračajo posamezniki, ki zaradi bolezni niso sposobni za delo, a jim ZZZS ne izda pravočasno odločbe o podaljšanju bolniškega dopusta. Zaradi tega so v stiski tako zaposleni kot tudi delodajalci, saj ljudje odhajajo v službo, kljub temu da so na bolniškem dopustu. Prav tako pa prihaja do izpada dohodkov, saj v primeru, da ZZZS odločbe ne izda pravočasno, ljudje, ki se zaradi bolezni ne morejo vrniti na delo, celo ves mesec ostanejo brez prihodkov.
Sprašujem vas:
1. Kako se bo ministrstvo lotilo te problematike?
2. Ali razmišljate o morebitni spremembi zakonodaje na področju bolniških odsotnosti?
3. Ali imate morda podatke, na katerih območjih prihaja do največjih zamud pri izdajanju odločb?
4. Ali imate podatke, kaj so razlogi za podaljšanje bolniških odsotnosti? Ali NIJZ izvaja analize vzrokov podaljšanja bolniških odsotnosti?