Na katere posege v tujino najpogosteje odhajajo pacienti iz Slovenije?
Poslanka Alenka Jeraj je na ministra za zdravje Aleša Šabedra naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z vlogami za povračilo stroškov zdravljenja v tujini.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani minister!
Na podlagi evropske direktive o čezmejnem zdravstvenem varstvu, ki je bila sprejeta leta 2013, lahko pacient z napotnico odide na pregled ali poseg v drugo državo EU, stroške pa dobi povrnjene tudi v primeru, če pregled ali poseg opravi pri zasebniku (del stroškov lahko krije zavarovalnica, medtem ko za zasebne storitve doma povračila stroškov ni) in ne v javni mreži.
Zavarovancu je to omogočeno v treh primerih, ki jih določa 44. člen zakona o zdravstvenem varstvu: 44. a) če so izčrpane možnosti zdravljenja doma, 44. b) če je pri nas čakalna doba predolga ali presežen razumen čas čakanja in 44. c) na podlagi zgoraj omenjene direktive o čezmejnem zdravstvenem varstvu.
Možnost je zanimiva za največ pacientov, saj razen napotnice ne potrebujete nobenega prehodnega soglasja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Zanima me:
1. Koliko sredstev je v zadnjih petih letih je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije povrnil pacientom, ki so šli na poseg ali pregled v tujino?
2. Koliko vlog je v zadnjih petih letih Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije prejel za ta povračila, koliko jih je odobril in koliko zavrnil?
3. Na katere posege pacienti oziroma zavarovanci najpogosteje odhajajo? Prosim za število in vrsto posega za zadnjih pet let.
4. V katere države EU pacienti najpogosteje odhajajo na zdravljenje in kaj so razlogi (čakalne dobe, izčrpane možnosti zdravljenja …)?