Ali na ministrstvih za zdravje in izobraževanje vendarle pripravljajo ukrepe za zvišanje vpisa na medicinsko fakulteto?
Poslanka Alenka Jeraj je na ministra za zdravje Aleša Šabedra ter ministra za izobraževanje, znanost in šport dr. Jerneja Pikala naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z morebitnim povečanjem števila študentov na obeh medicinskih fakultetah.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana ministra!
Ob vseh znanih demografskih dejstvih in večletnih opozorilih o pomanjkanju zdravnikov pa podatki o številu vpisnih mest za prvi letnik študija medicine v Sloveniji kažejo, da je že šest let število razpisanih vpisnih mest enako, in sicer 236 na leto.
Kljub temu da je zanimanje za študij medicine veliko, jih je večina dijakov odklonjenih, ker ne dosegajo kriterijev za vpis. Lani se je v Ljubljani prijavilo 163 kandidatov več kot je bilo mest, v Mariboru pa je pred vrati ostalo 100 kandidatov. Dejansko vpisanih študentov je sicer vselej nekaj več od vpisnih mest, a večinoma zato, ker fakulteti sprejmeta tudi vse kandidate z enakim številom točk. Pred 15 leti je bilo sicer razpisanih mest več, in sicer 280 na leto, pa čeprav je bila takrat mariborska medicinska fakulteta še v povojih. Le leta 2011 je bilo mest izjemoma več, in sicer 316.
Zanima me, zakaj je vpisnih mest za medicino manj kot nekoč? Kdo in zakaj to dopušča? Ali vendarle pripravljate kake ukrepe za zvišanje vpisa na obe fakulteti?
Znano je sicer, da je minister za zdravje podal predlog obema medicinskima fakultetama, da v prihodnjem študijskem letu povečata število vpisnih mest, in sicer MF Ljubljana za 30 mest in MF Maribor za 20 mest. Vendar pa je vprašanje, ali bosta fakulteti predlog upoštevali ali ne, saj bosta najverjetneje zahtevali več denarja za večje število študentov. To je poudaril tudi dekan mariborske medicinske fakultete na sestanku, ki ga je sklical minister Šabeder. Prizadevajo si slediti potrebam nacionalnega interesa za področje medicine. MF Maribor bi glede na kapacitete stavbe, laboratorijev in zmožnosti UKC Maribor lahko povečala vpis že v prihodnjem študijskem letu (2020/21) za 20 študentov, vendar ob zagotovitvi finančnih sredstev za to, ki pa bi jih moralo odobriti ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Dekan ljubljanske medicinske fakultete pa je povedal, da se zavedajo, da bo dolgoročno verjetno treba povečati število diplomantov, vseeno pa menijo, da so glavni vzroki za pomanjkanje zdravnikov v Sloveniji zunaj pristojnosti medicinskih fakultet. Zatrdili so tudi, da je bila v letih, ko so vpisovali več študentov, kakovost pouka slabša.
Ljubljanska medicinska fakulteta je sicer imela lani dobrih 54 milijonov evrov prihodkov, od tega je za izvajanje javne službe dobila 35 milijonov evrov, iz prodaje na trgu – kamor večinoma šteje prodajo storitev svojih laboratorijev in inštitutov bolnišnicam – pa še dobrih 19 milijonov. Vsako leto ima fakulteta večmilijonske dobičke (presežke), lani ga je bilo celo 5,6 milijona evrov, kar je prek 60 odstotkov več kot leto prej. Od tega je dobiček iz izvajanja javne službe znašal prek tri milijone evrov.
Na zdravniški zbornici pa poudarjajo, da je treba »upoštevati kakovost študija«, da imajo študenti višjih letnikov vaje ob bolnikih, ob njih delajo tudi pripravniki in specializanti, tako da po mnenju zbornice omejitev vpisa bolj narekuje število učnih mest. Pravijo, da bi bilo za Slovenijo smiselno proučiti možnost za izvedbo kliničnega pouka v učnih ustanovah zunaj Ljubljane in Maribora ter pripraviti možnost za povečanje vpisa v predkliničnem delu študija.
Prosim tudi za podatek, koliko zdravnikov v Sloveniji sploh potrebujemo oziroma jih primanjkuje in katerih profilov. Samo na področju družinske medicine naj bi se po podatkih zdravniške zbornice do leta 2026 upokojilo 467 družinskih zdravnikov zaradi starosti (izpolnjevanja pogojev za upokojitev), kar bo še povečalo pomanjkanje zdravnikov družinske medicine.