Poslanka Alenka Jeraj ocenjuje, da gre tako s strani Vlade RS, kot tudi Uprave RTV za nenamensko porabo sredstev proračuna RS za leti 2023 in 2024, zato je na Računsko sodišče Republike Slovenije naslovila predlog za izvedbo revizije poslovanja RTV Slovenija.
Celotno vsebino dopisa računskemu sodišču objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani!
Računskemu sodišču RS predlagam, da v skladu z drugim odstavkom 25. člena Zakona o računskem sodišču izvede revizijo poslovanja RTV Slovenija (v nadaljevanju RTVS).
Predsednik uprave RTV Slovenija Zvezdan Martić in vršilec dolžnosti direktorja Urada za narodnosti Janez Doltar sta namreč 13. 12. 2023 popisala anekse k pogodbam o sofinanciranju radijskih in televizijskih programov za italijansko in madžarsko narodno skupnost za leto 2023. S tem je RTV Slovenija pridobila dodatnih 5 milijonov evrov sredstev.
Urad za narodnosti je za radijske programe za italijansko narodno skupnost v letu 2023 sklenil aneks v višini 1.379.360 evrov, za televizijske programe pa 2.348.640 evrov. Aneks za radijske programe madžarske narodne skupnosti je znašal 681.827 evrov, za televizijske programe pa 590.173 evrov.
Kot so takrat zapisali v sporočilu za javnost, je namreč Vlada po več sestankih Uprave javnega zavoda in vladnih predstavnikov preučila finančni položaj RTV Slovenija ter sklenila, da bo zagotovila dodatna sredstva za financiranje programov za narodnosti. Podpis aneksa je predstavljal le prvi del omenjenih sredstev.
Takratni predsednik Uprave RTV Slovenija Zvezdan Martić je ob tem povedal, da bodo sedaj imeli denar za plače. Očitno ne le zaposlenih, ki delajo na programu za manjšini, ampak tudi vse druge.
24. aprila 2024 pa je Vlada RS odločila, da bodo Uradu Vlade Republike Slovenije za narodnosti za leto 2024 prerazporedili pravice porabe v višini 10 milijonov evrov. Sredstva naj bi bila namenjena za italijansko in madžarsko narodno skupnost v okviru RTV Slovenija, kar je nekajkratno povečanje sredstev, ki so bila doslej odobrena za ta namen.
Pri vsem tem v oči bode dejstvo, da so prvi aneks podpisali sredi decembra 2023, ko je denar za produkcijo večinoma že porabljen program pa že izveden, prav tako je Programsko poslovni načrt RTV Slovenija ostal enak in se program za manjšini ni spreminjal oz. povečal. Spremenilo se je le državno sofinanciranje, ki pa nikakor ni moglo biti namenjeno (samo) narodnostim in njihovi produkciji. RTVS namreč porabi okoli milijon evrov na mesec za programe za narodnosti, v decembru pa je bilo nemogoče porabiti dodatnih 5 milijonov evrov, saj je do konca leta ostalo le še nekaj oddaj.
Očitno je šlo (in še vedno gre) za jasen dogovor med Vlado in Upravo RTV Slovenije za krpanje velike luknje v letni bilanci, vendar pa Zakon o RTVS iz državnega proračuna ne dovoljuje financiranja česarkoli. Dopustna nakazila so le za narodnosti, manjšine in za posebne projekte, ki pa morajo biti tudi narejeni.
Zakon o RTV Slovenija tako v drugem odstavku 30. člena določa sledeče:
»Iz državnega proračuna se financirajo:
- del narodnostnih programov, v deležu, ki se ne financira iz prispevka;
- del programov RTV Slovenija za slovenske narodne manjšine v sosednjih državah, za izseljence in zdomce oziroma za Slovence po svetu ter za tujo javnost, v deležu, ki se ne financira iz prispevka;
- posamezni projekti kulturnega, znanstvenega in splošno izobraževalnega pomena ter posamezni projekti digitalizacije tehnološke opreme in arhivov, ki jih predlagajo pristojna ministrstva, v delih, ki se ne financirajo iz prispevka.«
Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko je na zadnji seji državnega zbora, 17. junija 2024, na moje poslansko vprašanje glede financiranja RTVS in dodatnih 15 milijonih evrov, ki jih je RTV Slovenija zagotovila vlada, med drugim odgovorila sledeče:
»Kot rečeno, nekdanji predsednik uprave RTV in uprava RTV je predstavila številke, koliko porabijo za program za narodnosti. Program za narodnosti se prvenstveno financira iz proračuna, torej prek Urada za narodnosti, ni pa to celota, kot so predstavili, celota pa je dražja in kar ne gre, kar tudi jasno piše v zakonu, pa se financira s strani prispevka. To je ostalo nespremenjeno že iz prejšnjega Zakona o RTV. In tukaj jaz seveda ne morem dajati nobenih zagotovil, kot tudi ne ostali ministri ali poslanci, namreč pristojnost nad pregledom ima Računsko sodišče in oni so tisti, ki bodo vse to natančno preverili. To seveda ni pristojnost Ministrstva za kulturo, finance ali Vlade, ravno nasprotno. Mi smo si ravno s spremembo Zakona prizadevali za okrepitev avtonomije RTV in njeno večje transparentno delovanje, tako da tukaj bo pa seveda Računsko sodišče tisto, ki bo to pokazalo.«
Glede na ministričine besede in vse navedeno, predlagam, da Računsko sodišče RS v RTV Slovenija izvede revidiranje pravilnosti poslovanja za poslovno leto 2023 in preveri, kako se je 5 milijonov evrov, ki jih je RTVS dobila decembra lani, porabilo za programe italijanske in madžarske narodne manjšine. Prav tako prosim za opredelitev ali je tovrstno financiranje (s prerazporejanjem 10 milijonov evrov iz proračunske rezerve) zakonsko dopustno in kakšno vlogi in odgovornost ima pri tem minister za finance Klemen Boštjančič.
Ocenjujem, da gre tako s strani Vlade RS, kot tudi Uprave RTV (katere 3 člani od 4 so v zadnjem času odstopili) za nenamensko porabo sredstev proračuna RS za leti 2023 in 2024 in predlagam, da se opravi revizija.
S spoštovanjem,
Alenka Jeraj, poslanka DZ RS