Ali držijo informacije, da sodniki drug drugemu vdirajo v zasebno pošto, preiskujejo kabinete, podtikajo neresnične podatke v personalne mape?
Poslanka SDS Alenka Jeraj je na ministrico za pravosodje Andrejo Katič naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z zaupanjem v sodstvo in sodstvu.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana gospa ministrica,
V začetku junija 2013 je bila podpisana skupna zaveza za izboljšanje stanja v sodstvu. Podpisali so jo tedanji predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, tedanja predsednica Vlade Republike Slovenije in tedanji minister za pravosodje. V omenjeni skupni zavezi je bilo posebej poudarjeno, da morajo predsedniki sodišč ustvarjati kulturo odgovornosti in transparentnosti, ki vzpodbuja odprtost delovanja sodišč javnosti, s čimer bi se dvignilo tudi zaupanje javnosti v sodstvo. Za izboljšanje zaupanja v sodstvo, neodvisnosti, nepristranskosti, odgovornosti in kvalitete sojenja lahko največ stori sodstvo samo. Ob tem ne moremo mimo dejstva, da je na lestvici Justice Scoreboard 2018 in Eurobarometer 2018 razvidno, da smo glede zaupanja v neodvisnost sodnikov pri dnu, glede investicij v sodstvo pa v samem vrhu. Pogled na obe lestvici pokaže v EU kontekst umeščeno sliko slovenskega sodstva.
Takšen uvod pri pisnem poslanskem vprašanju je posledica več člankov, ki so bili objavljeni v zadnjem obdobju v zvezi s stanjem v slovenskem sodstvu. Tudi iz nedavne kolumne v Financah (ponedeljek, 21. januar 2019), katere avtor je dr. Matej Avbelj izhaja, da je tudi zaupanje v samem sodstvu na izjemno nizki ravni. Opozarja na srhljivke iz slovenskega pravosodja. Opozarja na to, kako sodniki ravnajo s sodniki. Pri tem opozarja tudi na zapise, ki smo jih lahko prebrali tudi v Pravni praksi, in sicer: »Da se vdira v zasebno pošto sodnikov. Da se preiskujejo njihovi kabineti. Da se celo z namenom oviranja njihovega napredovanja podtikajo neresnični podatki v njihove personalne mape …« Ob tem je poudaril, da to počne sodstvo od znotraj.
Dejstvo je, da za zaupanje v sodstvo lahko največ stori sodstvo samo. In sicer med drugim predvsem z vzpostavitvijo dejanske odgovornosti v sodstvu, preglednosti dela, kvalitetnim in učinkovitim delom.
V zvezi s tem Vas sprašujem naslednje:
1. Ali ste na ministrstvu zaznali kakšne nepravilnosti v sodstvu samem, in sicer vdiranjem v zasebno pošto sodnikov, preiskavo njihovih kabinetov, z namenom oviranja njihovega napredovanja s podtikanjem neresničnih podatkov v personalne mape?
2. Kaj menite o tovrstnih nepravilnostih in zlorabah znotraj sodstva samega?
3. Ste odredili nadzor ali izvedli kak drug ukrep, da se to prepreči?
4. Kaj boste storili, da do takšnih nepravilnosti in zlorab znotraj sodstva samega ne bo prihajalo ter, da bodo odgovorni za takšna ravnanja dejansko odgovarjali?