Poslanke in poslanci so na 21. izredni seji Državnega zbora obravnavali predlog odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki smo ga vložili v Slovenski demokratski stranki. Stališče glede omenjenega predloga je na seji predstavila poslanka SDS Alenka Jeraj.
V nadaljevanju objavljamo magnetogram, ki ni avtoriziran.
ALENKA JERAJ (PS SDS): Vlada RS pod vodstvom Roberta Goloba je sprejela več slabih zakonov, katerih uveljavitev lahko preprečimo le z zakonodajnim referendumom. V SDS smo uspešno zbrali preko 52.000 podpisov za naknadni zakonodajni referendum.
Državljani so s podpisom pod zahtevo za referendum povedali, da si ne želijo obglavljenja RTV Slovenija, da nasprotujejo temu, da se jih izključuje iz odločanja in se ekskluzivno daje pravico imenovanja članov v Svet RTV Slovenija samo nekaterim izmed 27.000 nevladnih organizacij.
.@AlenkaJerajSDS: Preko 52.000 državljanov je s podpisom povedalo, da si ne želijo obglavljenja @RTV_Slovenija, da nasprotujejo temu, da se jih izključuje iz odločanja in se ekskluzivno daje pravico imenovanja članov v Svet RTV Slovenija samo nekaterim izmed 27.000 NVO. pic.twitter.com/NkNuU1ZMMw
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) October 18, 2022
Pred nami je odlok v katerem koalicija predlaga, da začnejo teči roki za opravila, ki so potrebna za izvedbo referenduma v torek, 25. oktobra 2022, glasovanje pa se opravi na nedeljo, 27. novembra 2022. V PS SDS temu nasprotujemo, saj so pred nami lokalne volitve, ko vsa opravila že potekajo, imenovani so že člani volilnih odborov in ocenjujemo, da je najprimernejši datum za glasovanje nedelja, 4. december 2022, ko bo po Sloveniji potekal drugi krog lokalnih volitev.
Tudi za volilne odbore je to najprimernejši datum, saj bi poleg ene glasovnice, volivke in volivci prejeli še 3 vezane na referendum. Na ta način olajšamo državljankam in državljanom izvajanje državljanske dolžnosti in pocenimo celoten proces.
Tudi to, koliko stane referendum, je namreč pogost očitek. V Odločbi Ustavnega sodišča U-I-191/17-27 z dne 25. 1. 2018 se je Ustavno sodišče oprlo tudi na Kodeks dobre prakse pri referendumih, ki ga je leta 2022 sprejela Beneška komisija.
Gre za priporočila, nastala na podlagi dobrih praks v demokratičnih državah, v katerih se pogosto izvajajo referendumi, da bi se zagotovilo prav tisto, kar je bistveno – pošten referendumski postopek in verodostojnost njegovega izida, ki ga morajo kot obvezujoč upoštevati tudi tisti, ki so mu nasprotovali.
To še toliko bolj, ker je je referendum vezan tudi na kvorum, zato je potrebno referendum izvesti na dan volitev, če je med več možnimi datumi dan volitev. V nasprotnem primeru lahko pride do izvotlitve pravice do referenduma, ki je povezana s pravico do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev.
Gre namreč za pravico, ki je pozitivnega statusa, kar pomeni dolžnost države, da zagotovi možnost učinkovitega in dejanskega izvrševanja omenjene pravice. Pričakovali smo, da bo poslanke in poslance na to opozorila tudi ZPS v svojem mnenju.
V poslanski skupini SDS menimo, da bi v primeru vseh treh referendumov morali slediti Kodeksu dobre prakse pri referendumih, ki ga je sprejela Beneška komisija in potrditi datum začetka roka za opravila, ki so potrebna za izvedbo referendum 28. oktober 2022, dan glasovanja pa v nedeljo, 4. decembra 2022.
To bi bila najbolj racionalna in do državljank in državljanov prijazna odločitev, da jim ne nalagamo po nepotrebnem dodatnih poti in dodatnih stroškov v času draginje in energetske krize. Posledično so višji tudi stroški države oz. občin.
V poslanski skupini SDS bomo podprli naše amandmaja, ki to omogočata.