Zmanjševanje števila programskih svetnikov RTV je dobrodošlo, vendar je treba o morebitnih spremembah sestave Programskega sveta dobro razmisliti. Trenuten predlog spremembe Zakona o RTV izključuje cel spekter posameznikov, organizacij in društev, ki bi lahko bili v programskem svetu, kar ni dobro in je izključujoče.
Na junijski, 18. redni seji državnega zbora so poslanke in poslanci med drugim obravnavali predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Stališče Poslanske skupine SDS je predstavila poslanka Alenka Jeraj.
Stališče objavljamo v celoti.
Stranka LMŠ predlaga spremembe Zakona o RTV in sicer v členih, ki se nanašajo na programski svet RTV. V Poslanski skupini SDS podpiramo zmanjšanje števila programskih svetnikov, saj je manjši organ po našem mnenju bolj operativen. Neobičajen pa se nam zdi predlog, da enega člana predlaga katedra za novinarstvo pri FDV, ko pa vemo, da se lahko študira novinarstvo tudi drugje, na primer na Fakulteti za medije.
Predlagate tudi, da enega predstavnika predlaga Društvo slovenskih pisateljev in Združenje dramskih umetnikov, izključujete pa vse ostale. Mimogrede, v zadnjih letih so bila ustanovljena nova društva oziroma organizacije s tega področja. V veljavni ureditvi je zapisano, da člane imenuje Državni zbor na predlog društev, zvez društev oziroma njihovih organizacij, zlasti s področja umetnosti, kulture, znanosti in novinarstva ter drugih organizacij civilne družbe; ta dikcija je veliko bolj vključujoča in zajema vse.
Sprašujemo se tudi, zakaj predlagatelji med invalidi privilegirajo gluhe in naglušne ter slepe in slabovidne, izključujejo pa vse ostale predstavnika invalidskih in humanitarnih organizacij. Poleg tega zapišete »organizacija gluhih in naglušnih«, ki ne obstaja, so društva s tega področja oziroma Zveza slepih in slabovidnih Slovenije. Enako velja za Društvo gluhih in naglušnih, obstaja Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije, torej, če ste hoteli vključiti te organizacije. Izključujete pa vse ostale predstavnike invalidskih in humanitarnih organizacij, kar se nam ne zdi pravilno.
Predlagate tudi, da dva člana imenujejo strokovne organizacije novinarjev; to bi pomenilo dva predstavnika, hipotetično, konkurenčnih medijev. Obenem pa predlagate, da RTV imenuje tri predstavnike, kar je sicer že v veljavnem zakonu. To se nam zdi nesorazmerna ureditev v škodo RTV. Prav tako predlagate, da se imenuje enega predstavnika strokovnih združenj s področja filma in avdiovizualne produkcije, pa enega predstavnika strokovnih združenj glasbenih ustvarjalcev. Ocenjujemo, da na ta način spet izključujete cel spekter posameznikov, ki bi lahko bili v programskem svetu, saj delajo na podobnih strokovnih področjih, kot našteti.
V Poslanski skupini SDS ocenjujemo, da je treba dobro razmisliti o morebitnih spremembah sestave Programskega sveta RTV.