Mineva 30 let, od kar je Evropska unija oz. takratna Evropska skupnost mednarodno priznala Slovenijo kot samostojno državo. Mednarodno priznanje Slovenije je edinstven trenutek, saj je državi omogočilo polnopravno vključevanje v mednarodne odnose.
25. junija 1991 je bila sprejeta Deklaracija ob neodvisnosti, ki je vzpostavila samostojno slovensko državo. Sprejeta Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije, izglasovana hkrati z Ustavnim zakonom, pa je vzpostavila pogoje za uresničitev te listine. Slovenija je končno postala samostojna in neodvisna država. Razglasitev samostojne Slovenije se je zgodila v časih, ko mednarodna skupnost ni bila naklonjena razpadu Jugoslavije in mednarodnim priznanjem njenih držav. Mnogi so dvomili in izražali neodobravanje pred prehitrim priznanjem Slovenije. Toda enotna želja slovenskega naroda po samostojni državi in pripadnost evropskemu projektu, kakor tudi uvedba parlamentarne demokracije, ki spoštuje človekove pravice in vladavino prava, so poglobile zaupanje Evropske unije v slovensko državo.
Kot prva nas je priznala sosednja Hrvaška, ki se je od Jugoslavije osamosvojila isti dan kot Slovenija. Nato so sledili diplomatski napori in prva priznanja so prihajala kot kaplje rose. Konec julija nas kot samostojno državo prizna Litva, v avgustu 1991 tudi Gruzija in nato še ostali državi baltskega trojčka. V mesecu decembru 1991 so nas priznale kar tri evropske države, ki prej niso bile del Jugoslavije ali Sovjetske zveze. To so bile: Nemčija, Islandija in Švedska. Islandija je tudi postala prva zahodna in prva dolgoletno mednarodno priznana država, ki nas je priznala. Medtem ko sta Nemčija in Švedska napovedali priznanje za 19. december in ga skupaj s takratno Evropsko skupnostjo uresničili na današnji dan pred 30 leti. To je bil pomemben in edinstven dan za Slovenijo, saj smo s tem obrnili novo stran narodove zgodovine in se polnopravno podali na mednarodno pot.
Eno izmed pomembnejših priznanj se je zgodilo 13. januarja 1992, ko nas kot državo priznal Sveti sedež, kar je močno vplivalo na vsa nadaljnja priznanja in za vključevanje mlade države Slovenije v mednarodno skupnost. Nato so priznanja prihajala kar ena za drugo. Prvi prekomorski državi, ki sta priznali Slovenijo, sta bili Kanada in Avstralija, 15. in 16. januarja 1992. Rusija je Slovenijo priznala 14. februarja 1992, 7. aprila 1992 je sledilo priznanje ZDA, ki so bile sprva do slovenske osamosvojitve zelo zadržane. Konec aprila 1992 je Slovenijo priznala Kitajska. Dokončno pa je bila Slovenija v mednarodno skupnost sprejeta 22. maja 1992, ko je postala 176. članica Združenih narodov. Pred tem, 14. maja, je postala 27. članica Sveta Evrope. Svojo vpetost v mednarodno okolje smo dodatno utrdili, ko smo leta 2004 po zaključenem pristopnem procesu postali polnopravna članica EU in pred tem še del zveze NATO.
Dr. Jože Pučnik je dogodek, ko nas je Evropska skupnost Slovenijo priznala kot samostojno državo, označil za logični zaključek prizadevanj za samostojnost. Z mednarodnim priznanjem smo tudi v očeh mednarodne skupnosti postali simbolno, zgodovinsko, kulturno in gospodarsko pomembni, na kar smo lahko izredno ponosni.