Kaj so še prinesli protikoronski zakoni? Nadaljujemo s predstavitvijo ukrepov, ki jih je vlada pripravila za pomoč vsem državljanom.
Zakon o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije COVID-19 (PKP7) je bil sprejet za omilitev in odpravo posledice in vpliva epidemije COVID-19 na področje gospodarstva, dela in delovnih razmerij, socialnega varstva ter zdravstvenega varstva.
Izplačan je bil solidarnostni dodatek za upokojence in sicer v naslednjih zneskih:
- uživalcem pokojnin, ki prejemajo pokojnino v znesku do 510,00 eurov v višini 300 eurov,
- uživalcem pokojnin, ki prejemajo pokojnino v znesku od 510,01 do 612 eurov višini 230 eurov,
- uživalcem pokojnin, ki prejemajo pokojnino v znesku od 612,01 do 714 eurov v višini 130 eurov.
Starši, ki se nahajajo med prvim in petim dohodkovnim razredom so prejeli solidarnostni dodatek za otroke - za vsakega otroka do 50 evrov dodatka. Izplačan je bil enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov za študente in starejše člane ali nosilce kmetij (starejše od 65 let), ki nimajo oziroma imajo zelo nizke dohodke in niso upravičeni do solidarnostnega dodatka za upokojence.
Sprejet je bil ukrep začasnega denarnega nadomestila za brezposelnost za osebe, ki ne izpolnjujejo pogoja za pridobitev denarnega nadomestila za brezposelnost po ZUTD, zaposlitev pa so izgubile v posledici ponovnega zaprtja dejavnosti z razglasitvijo epidemije v mesecu oktobru 2020.
Dodeljena je bila izredna pomoč ob rojstvu otroka v višini 500 evrov za vse otroke, rojene v času od razglašene epidemije (marec 2020) do obdobja enega leta po koncu epidemije.
Vsakemu zaposlenemu, ki dela in čigar zadnja izplačana mesečna plača ni presegla dvakratnika minimalne plače, je delodajalec izplačal ob plači za mesec december 2020 krizni dodatek v višini 200 eurov, ki je oproščen plačila vseh davkov in prispevkov.
Zagotovilo se je finančna sredstva v proračunu Republike Slovenije, za hitre in zelo ugodne likvidnostne kredite za mikro, mala in srednje velika podjetja preko Slovenskega podjetniškega sklada.
Zagotovilo se je nadomestilo izpada prostovoljnim gasilskim društvom za namene nakupa osebne zaščitne opreme, skupne opreme in gasilskih vozil v višini:
- za PGD 1. kategorije 2.000 eurov, za PGD 2. kategorije 3.000 eurov, za PGD 3. kategorije 3.500 eurov
- za PGD 4. kategorije 4.000 eurov, za PGD 5. kategorije 4.500 eurov.
Zagotovil se je dodatek za delo v rizičnih razmerah, sredstva za nakup antigenskih hitrih testov samostojnim podjetnikom in gospodarskim družbam, delno kritje izpada prihodkov za izvajalce prevozov (šolski, železniški, avtobusni, občasni prevozi itd.), začasno se je oprostilo DDV-ja za cepiva proti Covid-19, znižalo se je pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest, ki jih plačujejo lastniki gozdov …
Zakon o dodatnih ukrepih za omilitev posledic COVID-19 (PKP8)
Glavna ukrepa PKP8 sta bila subvencioniranje minimalne plače in podaljšanje ukrepa čakanja na delo.
Uveden je bil tudi enkratni solidarnostni dodatek za:
- dijake starejše od 18 let v višini 50 evrov,
- študente s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki se v študijskem letu 2020/2021 izobražujejo na tujem visokošolskem zavodu, v višini 150 evrov,
- prejemnike nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki imajo pravico do dela krajši delovni čas (v višini 150 evrov),
- vojne veterane in invalide po zakonu, ki ureja socialno vključevanje invalidov (v višini 150 evrov),
- brezposelne osebe, ki so zaposlitev izgubile od 12. marca do uveljavitve tega zakona. Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je združljiv z denarnim nadomestilom za brezposelnost oz. začasnim denarnim nadomestilom za brezposelnost.
Na področju zdravstva in socialnega varstva je PKP8 uredil zagotavljanje 30 dni izvajanja podaljšane obravnave, zdravstvene nege, fizioterapije in delovne terapije osebam, ki so prebolele okužbo z novim koronavirusom, povračilo stroškov, povezanih z zdravljenjem s kisikom pri osebah z boleznijo COVID-19 v socialno varstvenih in vzgojno-izobraževalnih zavodih, ki izvajajo tudi zdravstveno dejavnost, in izvajalcih podaljšane nege, sofinanciranje osebne varovalne opreme za zdravstvene delavce v socialno varstveni zavodih, dodatek za izpostavljenost in posebne obremenitve v času epidemije COVID-19 za pripadnike, ki izvajajo naloge zaščite, reševanja in pomoči in namenil dodatna sredstva Rdečemu križu in Karitasu.
Na področju kmetijstva se je omogočilo delno subvencioniranje skrajšanja polnega delovnega tudi fizičnim osebam, ki opravljajo kmetijsko dejavnosti in preko pogodbe o zaposlitvi zaposlujejo delavce.
Podaljšalo se je ukrepe nadomestila izpada prihodkov izvajalcem prevoza potnikov.
Zakon o interventnih ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije COVID-19 (PKP9) je prinesel ukrepe za omilitev in odpravo posledic nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) na področju gostinstva in turizma in povezanih dejavnosti. Vlada je za ukrepe pomoči za področje gospodarstva in turizma namenila sredstva v višini 243,5 milijonov evrov.
Uvedeni so bili novi boni, namenjeni izboljšanju gospodarskega položaja na področju potrošnje v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi. Prejeli jih bodo vsi državljani, in sicer:
- odrasli v višini 100evrov,
- mladoletne osebe v višini 50 evrov.
Financiran je bil regres za letni dopust v višini 1.024 evrov na zaposlenega.
Zagotovilo se je povračilo stroškov industriji srečanj ter denarnega povračila v višini 25 % upravičenih stroškov filmski in avdiovizualni industriji v primeru, če je prišlo do odpovedi načrtovanih srečanj zaradi vladnih ukrepov za zajezitev epidemije.
Tudi upravljalcem žičniških naprav je pripadlo povračilo zaradi izpada prihodkov od prodanih vozovnic.
Tudi ta zakon je podaljšal ukrep subvencioniranja skrajšanega delovnega časa za zaposlene.
Zakon o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic COVID-19 (PKP10) je ob solidarnostnih dodatkih prinesel tudi odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Podaljšana je bila tudi veljavnost turističnih bonov 2020.
Najbolj ranljivim skupinam se je izplačal poseben dodatek.
Tako je bilo upokojencem izplačan dodatek, ki je bil glede na višino pokojnine sledeč:
- prejemniki pokojnin do 523 evrov: 300 evrov dodatka,
- prejemniki pokojnin od 523,01 do 628 evrov: 230 evrov dodatka,
- prejemniki pokojnin od 628,01 do 732 evrov: 130 evrov dodatka.
Zaradi izboljšanja socialnega položaja so solidarnostni dodatek v višini 150 evrov prejeli kmetje (stari nad 65 let, ki niso prejemniki pokojnin), z dohodki pod 591,2 evra.
Zakon je omogočil dodatek v višini 150 evrov tudi za: vojne veterane, ki prejemajo veteranski dodatek,
In vojne invalide, ki prejemajo invalidski ali družinski dodatek.
Do enkratnega solidarnostnega dodatka za novorojence v višini 500 evrov je bil in je še upravičen eden od staršev ali druga oseba ali posvojitelj za vsakega otroka s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, rojenega do 30. junija 2023. Izplačila centri za socialno delo izvajajo po uradni dolžnosti v treh mesecih po rojstvu, kar pomeni, da posebne vloge ni potrebno vlagati.
Pripadnikom sil za zaščito, reševanje in pomoč, ter dijakom in študentom, ki so vključeni ali vpoklicani k opravljanju nalog pomoči pri celostni oskrbi bolnikov v zdravstvenih ali socialno-varstvenih ustanovah in pri izvajanju mobilnega testiranja in cepljenja je pripadel in še pripada dodatek za izpostavljenost nevarnosti in posebne obremenitve.
Podaljšala se je tudi veljavnost unovčitve turističnih bonov (bon20) do 30. junija 2022.
Sofinanciralo se je nabavo hitrih testov za gospodarstvo, zdravstvo, socialno varstvo ter vzgojo in izobraževanje. Zakon je uredil tudi podaljšanje obdobja izrabe še neizrabljenega dopusta.
To in še več je bilo sprejeto v protikoronskih zakonih za konkretno pomoč državljankam in državljanom Slovenije. Kaj je torej v tej pomoči tako »škodljivega«, da jih leve stranke želijo razveljaviti? Presodite sami.
Primite se za denarnice, saj bodo leve stranke zahtevale vračilo protikoronskih dodatkov!