Kaj so še prinesli protikoronski zakoni? Nadaljujemo s predstavitvijo ukrepov, ki jih je vlada pripravila za pomoč vsem državljanom.
Zakon o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val Covid-19 (PKP4) je prinesel ukrepe za pripravo na drugi val epidemije koronavirusa.
Ohranjanju delovnih mest sta bila namenjena dva ključna interventna ukrepa - ukrep povračila nadomestila plače za čakanje na delo in ukrep subvencioniranja skrajšanega polnega delovnega časa. Da bi ohranili zaposlitve delavcev je PKP4 podaljšal pravico oziroma možnost za povračilo nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo do 30. septembra 2020.
Za vse, ki jim je bila odrejena karantena in jim delodajalec ni mogel organizirati dela na doma, pa so imeli pravico do nadomestila plače v višini 100 % njegove povprečne mesečne plače za polni delovni čas.
Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (PKP5) je bil oblikovan za omilitev posledic drugega vala pandemije. Ukrepi so se nanašali na področje zdravstva, dela, socialnega varstva, gospodarstva, vzgoje ter izobraževanja, izvrševanja kazenskih sankcij in pravosodja, kmetijstva, gozdarstva, prehrane ter infrastrukture.
Podaljšalo se je subvencioniranje čakanja na delu doma. Samozaposlenim, družbenikom in kmetom se je zagotovilo mesečni temeljni dohodek in povračilo delnega nadomestila za čas karantene. Višina mesečnega temeljnega dohodka je znašala 1.100 evrov mesečno, v višini 250 evrov se jim povrnilo tudi izgubljeni dohodek v primeru odrejene karantene.
Izvajalci prevozov občasnega in mestnega prevoza so bili upravičeni do nadomestila stroškov, ker od 16. 3. do 11. 5. 2020 niso mogli izvajati prevozov.
Starši so lahko uveljavljali višje, 80 odstotno nadomestilo v primeru odsotnosti z dela zaradi višje sile, ki je bila posledica obveznosti varstva otroka zaradi otroku odrejene karantene do vključno 5. razreda osnovne šole.
Na področju skrbi za starejše in ostale ranljive skupine se je kadrovsko okrepilo in nagradilo zaposlene. Ohranilo se je iste cene oskrbnin.
PKP5 je tudi uvedel številne pomembne in zaščitne ukrepe na področju zdravstva, med njimi izvedbo nacionalnega razpisa za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev, brezplačno prostovoljno cepljenje proti sezonski gripi, možnost odsotnosti z dela zaradi bolezni brez potrdila osebnega zdravnika do tri dni ter pokritje stroškov za vzpostavitev enomesečne strateške zaloge osebne varovalne opreme v javnih zdravstvenih zavodih ter sofinanciranje nakupa medicinske opreme za izvajanje ukrepov preprečevanje širjenja ter za zdravljenje okužbe z COVID-19.
Tudi na področju vzgoje in izobraževanja se je z ukrepi odgovorilo na realne potrebe iz terena.
V primeru odrejene karantene otroku so bili starši za dneve odsotnosti otroka oproščeni plačila vrtca.
Uredilo se je vzgojno izobraževalno delo na daljavo ter zagotovilo financiranje zaščitne opreme in sredstev za dezinfekcijo prostorov v javnih zavodih.
Zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covid-19 oziroma PKP6 je prinesel nove obsežne ukrepe, kot tudi podaljšanje že obstoječih ukrepov, tako za dobrobit državljanov kot gospodarstva.
PKP6 je podaljšal nadomestilo plače za čas čakanja na delo, hkrati pa zvišal višino povračila nadomestila plače za čas čakanja na delo doma za vloge od meseca novembra 2020 dalje.
Zakon je omogočil nov odlog plačila obveznosti iz sklenjenih kreditnih pogodb kot tudi na novo odobrenih kreditov, da se v kar največji meri omilijo negativne posledice druge epidemije covid-19.
Zagotovilo se je finančno nadomestilo kmetom zaradi izpada dohodka, kar je bila zlasti posledica nezmožnosti prodaje zalog, zmanjšanja obsega pridelave, predelave oziroma prodaje. Oprostilo se je plačilo vrtca za čas, ko otrok ni obiskoval vrtca. Krilo se je izpad prihodkov socialnovarstvenim zavodom zaradi nezasedenih kapacitet in najema dodatnih prostorov. Uvedeno je bilo delno kritje fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem.
Učencem in dijakom se je organiziralo brezplačni topli obrok za dneve, ko poteka izobraževanje na daljavo. Brezplačni topli obrok je pripadel učencem in dijakom, pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo ni presegel 382,82 evrov (3. dohodkovni razred otroškega dodatka oziroma 2. dohodkovni razred državne štipendije). Brezplačni topli obrok je pripadel tudi učencem in dijakom, ki so nameščeni v rejniško družino.
Oprostilo se je plačilo storitev študentskih domov med razglašeno epidemijo ter financiralo zaščitno opreme za dijake in študente s področja zdravstva in socialne varnosti. Omogočilo se je zaposlitve za določen čas zaradi nujnih delovnih potreb v času epidemije ter dodatke za delo v sivi in rdeči coni (30 odstotkov osnove plače) ne glede na razglasitev epidemije.
Najemnikom poslovnih stavb ali poslovnih prostorov v lasti Republike Slovenije ali v lasti samoupravnih lokalnih skupnosti se je oprostilo plačevanje najemnin. PKP6 je poslovnim subjektom določil tudi milejše pogoje za obročno plačilo in odlog plačila davkov in prispevkov za socialno varnost.
Se nadaljuje…
Primite se za denarnice, saj bodo leve stranke zahtevale vračilo protikoronskih dodatkov!
Vir: N1, 21. 3. 2022
Vir: Soočenje na POP TV, 28. 3. 2022
Vir: N1, 3. 4. 2022
Vir: 24ur.com, 21. 4. 2022