Kolikšna količina vrtnin, sadja in grozdja je pridelana na zemljiščih, ki niso zavedena v register kmetijskih gospodarstev?
Poslanec SDS Zvonko Černač je na ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Aleksandro Pivec naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z evidentiranjem kmetijskih površin.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovana ministrica!
Zakon o kmetijstvu določa, da je kmetijska dejavnost gospodarska panoga, ki obsega pridelovanje kmetijskih rastlin oziroma živinorejo ter storitve za rastlinsko pridelavo oziroma živinorejo. Kmetijstvo predstavlja, torej, pomembno gospodarsko panogo, ki pa v naši državi, predvsem zaradi birokratskih nesmislov, ni izkoriščena v polni meri. Slovenija ima še velike rezerve na področju zagotavljanja samozadostnosti in pridelave kakovostne hrane tudi na področju vrtnin, sadjarstva in vinarstva. Pri oskrbi s hrano je pomembna tudi sledljivost in preprečevanje špekulacij. Potrebno je torej podpreti domače pridelovalce, istočasno pa onemogočiti špekulante.
Iz Poročila o stanju v kmetijstvu za leto 2018 izhaja, da je v Sloveniji 488.400 ha kmetijskih površin. Gre za površine, ki so evidentirane v GERK. Katastrski podatki kažejo, da je vseh kmetijskih površin okoli 690.000 ha, torej je okoli 200.000 ha površin, ki v GERK niso evidentirane. Kljub temu v poročilu za leto 2018 te površine niso prikazane, saj je v rubriki nerazvrščeno navedenih 0 ha površin.
Zanima me tudi:
1. Zakaj je v Poročilu o stanju v kmetijstvu za leto 2018 v rubriki »nerazvrščeno« navedenih 0 ha površin?
2. Kaj boste storili za povečanje pridelave vrtnin, sadja in grozdja?
3. Ali na trg lahko prihajajo vrtnine in sadje ter grozdje-vino, ki so pridelane na površinah, ki niso evidentirane v GERK-ih?
4. Koliko je teh površin in kakšna količina vrtnin in sadja ter grozdja se pridela (in kasneje proda) na teh površinah?
5. Kako je s sledljivostjo in poreklom od pridelovalnih površin do potrošnika primarnih kmetijskih pridelkov (od pšenice na njivi do kruha na polici)?
6. Na kakšen način se preprečujejo špekulacije pri prodaji pridelkov, ki naj bi bili pridelani na teh površinah? Katera inšpekcija lahko to nadzira in na podlagi katerih zakonov?