Včeraj so v državnem zboru na Odboru za zdravstvo poslanke in poslanci razpravljali o interventnem zakonu o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema.
Vlada RS je državnemu zboru predlagala, da predlog zakona obravnava po nujnem postopku, cilj zakona pa naj bi med drugim omogočal stabilizacijo zdravstvenega sistema in mrežo ter pacientom, ki čakajo preko dopustne čakalne dobe, zagotoviti primerno zdravstveno obravnavo.
V razpravo na odboru se je vključila vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, ki je uvodoma dejala, da je prepričana v to, da je treba nujno spremeniti zdravstveni sistem, vendar z ukrepi, ki bodo po besedah Godčeve spremenili sistem v smislu, da »bo v ospredju bolnik in ne izvajalci zdravstvene dejavnosti ter, da bomo dosegli to, da bo na področju družinske medicine zadeva stekla tako dobro, da bo spoštovan vsaj splošni dogovor, ki je trenutno v veljavi.« Nadaljevala je, da je sistem potreben spremembe do te mere, da ZZZS ne bo več računovodski servis, temveč bo plačeval storitve oziroma programe po opravljenih storitvah. Vodja PS SDS je bila pri zakonu tudi kritična glede ocene Zakonodajnopravne službe (ZPS) državnega zbora, ki je na kar 23 členov od 25 iz zakona, podala negativno oceno. Dodala je, da pričakuje na mizi amandmaje, da bi vsaj deloma z zakonom ustregli tistemu, kar je zapisala ZPS.
.@jelka_godec: Na mizi je interventni zakon s 25 členi, zakonodajno-pravno služba je pripombe dala na 23 členov. Pričakujem amandmaje, da ustrežemo vsaj temu, kar je napisala ZPS. Ne bomo potrjevali zakona ali amandmajev brez, da stvari prej pogledamo, saj nismo glasovalni stroj. pic.twitter.com/NzeIRChKmi
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) July 13, 2022
Poslanec mag. Dejan Kaloh je ministra za zdravstvo Danijela Bešiča Loredana opozoril, da je bil pri menjavi članov svetov zavoda zelo ekspresen, saj je 23. junija 2022 imenoval v svete zavodov kar 45 novih članov. Ob tem je poudaril največji paradoks, da bo gospod Šabeder delal kot v.d. Urada za nadzor kakovosti in investicij v zdravstvu, je pa tudi član sveta zavoda UKC Maribor. Ob tem ga je vprašal, kje je tu njegova profesionalnost, o kateri je nenehno govoril.
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec pa je v razpravi izpostavila, da pri svetih zavodov na sekundarni ravni ukinjajo predstavnike lokalnih oblasti, zato jo je zanimalo, zakaj bo do tega prišlo. Opozorila je na dejstvo, da je »gospod Šabeder direktor Urada za nadzor, hkrati sedi v dveh svetih zavoda, celo vodi svet zavoda Onkološkega inštituta in pričakujem, da gospod Šabeder ne bo več v svetih zavodov, ker gre za popolno navzkrižje interesov.«
Na ponoven vzpon korupcije v zdravstvu, ki jo ta zakon prinaša, pa je opozorila tudi poslanka mag. Karmen Furman in dejala, da se je v preteklosti v okviru preiskovalne komisije glede korupcije v zdravstvu že ugotovilo, da se preplačuje medicinski material. Furmanova je še dodala je, da bi »z referenčnimi cenami preprečili takšna preplačila, ker bi morale bolnišnice nabavljati po enakih cenah in vi zdaj to ukinjate, in to v zakonu, ki nima nobene povezave s tem.«
.@Karmen_Furman: Med #preiskovalka smo ugotovili, kako močno se preplačuje medicinski material. Z referenčnimi cenami bi preprečili takšna preplačila, ker bi morale bolnišnice nabavljati po enakih cenah in vi zdaj to ukinjate in to v zakonu, ki nima veze s tem. #OdborZdravstvo pic.twitter.com/Dx6A7K0kht
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) July 13, 2022
Vodja poslanske skupine Jelka Godec je dejala, da smo v PS SDS od tega zakona pričakovali veliko, vsaj to, da bo uresničil skrajšanje čakalnih dob, povečanje dostopnosti in še kaj, vendar se to ni zgodilo. Kar pa je vodjo poslanske skupine najbolj zmotilo, pa je, da »še preden je bil nujni zakon sprejet, je vlada danes na svoji seji podala soglasje k aktu o notranji organizaciji in sistematizaciji delovnih mest na Uradu RS za nadzor kakovosti in investicije v zdravstvu, v katerem bo Urad strateško načrtoval, spremljal in nadziral postopke nabave v javnih zavodih ipd.« To je po mnenju Godčeve nedopustno in poniževanje DZ.
Aleš Šabeder je član svetov zavodov Onkološki inštitut Ljubljana (predsednik) in @UKCMaribor.Vodi tudi Urad RS za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Po sprejeti sestimizaciji @vladaRS bo Urad oblikoval politiko nadzora nad delom članov svetov javnih zavodov. #korupcija pic.twitter.com/bIgYffc7a5
— Jelka Godec (@jelka_godec) July 13, 2022
Naj se plenjenje začne. @MinZdravje z inter. zakonom ukinja Urad za centralno evi. cen in ref. cene v zdravstvu.
— Jelka Godec (@jelka_godec) July 13, 2022
Istočasno Šabedrov Urad za nadzor dobi nalogo nadzornika članov svetov zavodov in hkrati Šabedera imenujejo za pred. sveta zavoda @UKCMaribor #nagnusno pic.twitter.com/zkeOgmwkwb
Naj spomnimo, da je vlada Janeza Janše pod vodstvom SDS z namenom uvedbe sistema evropsko primerljivih cen za javna naročila z ustanovitvijo Urada za centralno evidenco cen in referenčnih cen v zdravstvu, želela zajeziti korupcijo v zdravstvu. Sedanja vlada pod vodstvom Roberta Goloba pa z interventnim zakonom, ki so ga včeraj obravnavali, ta urad ukinja. S tem se jasno nakazuje, da se bo stopnja korupcije v zdravstvu zopet enormno povečala, na kar sta na družbenih omrežjih v svojih zapisih opozorila vodja poslanske skupine Jelka Godec in predsednik SDS Janez Janša.
Zdravstvena dobaviteljska mafija se vrača v polnem zagonu. Ukinitev sistema primerljivih cen je eden temeljnih ciljev njihovih lobistov v @Gibanje_Svoboda @strankaSD @strankalevica.
— Janez Janša (@JJansaSDS) July 14, 2022
Žilne opornice bodo spet lahko 4x dražje kot v Avstriji. Razlika pa za @SpletnaMladina & comp. https://t.co/lQWVcrnOZC